Audra pakirto medžius ir karves

Elektros nutrenkta karvė Pašyšiuose. / R.Žalgevičiaus nuotr.Prieš kelias dienas prognozuotas uraganas meteorologų „vilčių“ nepateisino ir planuotos galios – 33 metrų per sekundę greičio – neišvystė. Šilutėje iki uraganinio vėjo pritrūko 2 m/s.

Tačiau nuo to nelengviau buvo nei ypač daug darbo pirmadienio naktį turėjusiems ugniagesiams gelbėtojams, nei tiems, kam virtę medžiai ir lūžusios šakos gadino automobilius, daužė langus ir paliko be elektros, nei elektros tiekėjams, kuriems darbo patrigubėjo.

Bet didžiausius nuostolius – apie 20 tūkst. litų – patyrė Pašyšių ūkininkas, kuris dėl trumpo elektros laidų jungimosi neteko 5 karvių.

Nuotraukų galerija: audros padariniai Šilutės rajone

joomplu:1394

Be elektros – 1500 rajono gyventojų

Šilutėje vėjas pradėjo smarkėti sekmadienio vakare. Šilutės hidrometeorologijos stoties stebėtoja Nijolė Dulkienė sako, kad 18.06 val. jau užfiksuotas 20 m/s greičiu pučiantis vėjas. 22.40 val. vėjo greitis jau siekė 27 m/s, o netrukus – 23.16 val. – pasiekė ir 28 m/s ribą. Tokio stiprumo vėjas jau vadinamas stichiniu reiškiniu.

Didžiausias vėjo greitis Šilutėje užfiksuotas 0.13 val. – 31 m/s. Vėliau jis pradėjo silpti ir užfiksuoti tik atskiri galingi jo gūsiai.

Pirmadienio rytą be elektros pasitiko apie 60 000 Lietuvos vartotojų. Daugiausia tokių nelaimėlių buvo Klaipėdos (apie 15 000) ir Kauno (19 000) regionuose.

AB LESTO atstovė Edita Sirutienė informavo, kad mūsų rajone vakar rytą elektros neturėjo apie 1500 vartotojų. „Kaip Pamariui – skaičius nedidelis“, – nelinksmai pajuokavome. E.Sirutienė sutiko, kad palyginti su, pavyzdžiui, Šakiais, kur elektros neturėjo daugiau nei 7000 vartotojų, ar Palanga, kur be jos liko apie 3000 vartotojų, nesame labiausiai nuskriaustas regionas.

„Tačiau stengiamės dėl kiekvieno vartotojo“, – tikino specialistė.

Kaip greitai elektrikams pavyks atstatyti elektros tiekimą, vakar E.Sirutienė negalėjo atsakyti. Buvo sudarytos papildomos darbuotojų brigados, bet darbus labiausiai stabdė medžiais ir šakomis užversti keliai į atokesnius kaimus ar sodybas. Tad darbo sparta labai priklauso ir nuo galimybių pasiekti atkirstas vietoves.

Elektra nutrenkė pašyšiškio karves

Tikras šokas pirmadienio rytą ištiko Juknaičių seniūnijos Pašyšių kaimo ūkininką 61-erių Albiną Maciką: atėjęs į savo tvartą vyras pamatė, kad penkios iš 10-ties jo karvių guli nebegyvos.

Ūkininkas netruko išsiaiškinti, kad audros metu įvyko trumpas elektros laidų jungimasis išorinėje sodybos oro linijoje. Tuomet srovė įžeminimo laidu pasiekė tvarte buvusias girdyklas ir paguldė pusę Maciko šeimos maitintojų.

Nuostolius ūkininkas vertina maždaug 20-čia tūkstančių litų, neskaičiuodamas to pelno, kurį būtų gavęs parduodamas pieną.

Laidų jungimasis įvyko toje vietoje, kur maždaug prieš pusmetį buvo nutrūkęs elektros laidas. Tuomet atvykęs LESTO elektrikas, šalindamas gedimą, laidą per mažai įtempė. Ūkininkas pasakoja, kad tuomet jo kieme būriavęsi vyrai apie tai sakė elektrikų atstovui, tačiau šis nekreipė dėmesio į „nespecialistų“ nuomonę.

Ūkininko šeimos nariai pirmadienio naktį matė kieme kibirkščiuojančius laidus. Kibirkštys kilo būtent toje laidų susilietimo vietoje, kur anksčiau buvo gedimas.

LESTO pasiūlė A.Macikui surašyti savo pretenziją, nurodant įvykio aplinkybes. Tikimasi, kad įmonė kompensuos ūkininkui patirtus nuostolius.

Medžiai gulė visame rajone

Žuvusių ar traumuotų žmonių rajone nebuvo, gaisrų taip pat nepadaugėjo. Šilutės PGT atstovas Arūnas Ališauskas informavo, kad per lapkričio 27-osios parą gauta 17 iškvietimų. Vienas jų buvo melagingas (nesusipratėliai lietuviai „juokauja“ net ir stichiniais atvejais), 1 kartą ugniagesiai kviesti gesinti dūmtraukyje užsidegusių suodžių.

15 atvejų rajono ugniagesių komandos kviestos šalinti ant kelių užvirtusių medžių. Medžiai gulė Šilutės Parko, Pievų, Žalgirio, Taikos gatvėse, kelyje Juknaičiai – Pašyšiai, Žagirių ir Sakūčių kaimuose, Verdainėje, Vilkyčiuose, Macikuose, Juknaičiuose, Ramučiuose, Alkoje, Kintuose…

Gal žinodami meteorologų prognozes, gelbėtojai padvigubino stichijos naktį dirbusių žmonių skaičių? A.Ališauskas sakė, kad vienodai etatų skiriama kiekvienam budėjimui ir išimčių, laukiant uraganinio vėjo, nedaroma.

Uraganas nuplėšė Švėkšnos sinagogos stogą. Vienoje pusėje jo jau nebebuvo, nuo kitos pusės jis nuplėštas pirmadienio naktį. Viena skardinė stogo dalis nukrito ant važiuojamosios Siaurosios gatvės dalies, kita nukrito šalia sinagogos. Apie tai pranešė „Šilutės naujienų“ skaitytoja p.Asta.

Švėkšnos sinagoga yra architektūros paminklas, bet jau avarinės būklės.

joomplu:1387joomplu:1388joomplu:1389
Mūsų skaitytojai informavo ir apie vėjo padarytas eibes kitose vietovėse. Gabrielė Rakašytė užfiksavo išlaužytą mišką, nuo negyvenamo pastato nuplėštą stogo dangą.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, jog naktį Klaipėdos jūrų uosto akvatorijoje buvo užfiksuotas iki 33 metrų per sekundę vėjo greitis, atitinkantis katastrofinio reiškinio kriterijus. Vanduo Danės upėje pakilęs apie 1,5 metro. Stipriai nuniokotas paplūdimys, Palangoje jo beveik neliko, bangos skalauja kopas.