Aukšti ir spalvingi rugsėjo 1-osios palydovai – kardeliai: TOP 5 įdomybės apie šias gėles

Nuskambėjęs skambutis pakvietė į pradėti Mokslo ir žinių dieną. Neatsiejama mokslo metų pradžios dalis – mokytojams dovanojamos gėlės, tarp kurių labiausiai išsiskiria kardeliai. Kardeliai – neatsiejamas mokslo metų pradžios šventės atributas.

TOP 5 faktai apie kardelius

Kardeliai – vienos populiariausių gėlių daugelyje šalių: turimais duomenimis, jos patenka tarp dešimties daugiausiai parduodamų pasaulyje pagal kiekį. Tačiau yra dar bent kelios priežastys, kodėl kardeliai sulaukia tiek dėmesio.

  1. Itin daug rūšių ir veislių. Kardeliai į Europą iš pietryčių Afrikos atvežti 17 amžiuje. Tuomet jų buvo vos 8 rūšys, kai dabar priskaičiuojama kone 300 rūšių ir per 30 tūkst. skirtingų kardelių veislių.
  2. Viena aukščiausių gėlių. Vienas pagrindinių kardelių bruožų – jų dydis: kai kurios gėlės gali užaugti net iki 90 cm aukščio. Tokių gėlių žiedyną sudaro iki 16 žiedų, kurių kiekvieno skersmuo siekia apie 5–7 cm. Spalvos varijuoja nuo raudonos iki purpurinės ar net žalios – nėra tik mėlynos spalvos žiedų. Tuo metu net ir mažesni kardeliai – 45–60 cm aukščio – savo dydžiu vis tiek lenkia daugelį kitų gėlių.
  3. Turi stiprią simbolinę reikšmę. Kone kiekviena gėlė turi vienokią ar kitokią simbolinę reikšmę – taip pat ir kardeliai. Jie pabrėžia charakterio stiprybę, atkaklumą, nuoširdumą, ištikimybę. Pats gėlės pavadinimas, tiek lietuviškas „kardelis“, tiek ir lotyniškas „gladiolus“, kuris ir reiškia kardą, imponuoja, kad dovanojama gėlė perveria gavėjo širdį, ir taip parodoma meilė.

Papildomą simbolinę reikšmę suteikia ir gėlės spalvos, pavyzdžiui, raudona spalva įprastai reiškia aistrą, balta – tyrumą. Tuo metu geltonos spalvos žiedynais išreiškiama draugystė.

  1. Atsparios parazitams ir kenkėjams. Įdomu tai, kad kardeliai – itin atsparūs kenkėjams ir parazitams, todėl jie gali ilgai džiuginti savo grožiu.
  2. Kardeliai – daugiametės gėlės. Kardeliai – daugiametės gėlės, kurias vėsesnio klimato šalyse, taip pat ir Lietuvoje, rudenį galima iškasti ir laikyti per žiemą tamsioje, vėsioje vietoje. Tačiau jie nėra svogūninės gėlės, kaip, pavyzdžiui, tulpės – kardelių „svogūnėlis“ vadinamas gumbu.

Pagal BNS inf.