Automobilio skolinimas: „juk negaila“ gali virsti nemenkais nuostoliais?

Nors automobilis šiandien yra nepakeičiamas, vis daugiau lietuvių mėgina išsiversti be jo, o prireikus pasiskolina iš artimųjų ar draugų. Daugeliu atvejų pastariesiems paskolinti savo transporto priemonę pažįstamiems ar giminaičiams būna negaila, tačiau kai kuriais atvejais toks gerumas gali lemti nemenkus nuostolius.

Draudimo bendrovės ERGO Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius prieš patikint savo automobilio raktelius kitiems pataria atkreipti dėmesį į transporto priemonės draudimo sąlygas.

Anot R. Pociaus, nors privalomuoju transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės ar Kasko draudimu apdraustų automobilių skolinti kitiems asmenims iš esmės nedraudžiama, tačiau draudimo taisyklėse gali būti numatyti tam tikri apribojimai. Pavyzdžiui, gali būti numatyta, kad draudimas galioja tik tuomet, jei įvykus eismo įvykiui transporto priemonę vairavo tam tikrą vairavimo stažą turintis gyventojas.

„Natūralu, kad kuklesnį vairavimo stažą turintis asmuo kelyje yra mažiau patyręs, todėl jam sėdint prie automobilio vairo rizika patekti į eismo įvykį yra didesnė. Paprastai į tai yra atsižvelgiama ir draudimo sutarties sąlygose. Dėl to, pavyzdžiui, norint šeimoje dalintis vienu automobiliu su mažesnį vairavimo stažą turinčiu asmeniu, reikėtų pasirūpinti, kad draudimo sąlygose būtų numatyta tokia galimybė“, – sako R. Pocius.

Jo teigimu, neretai manoma, kad draudžiantis privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu yra apdraudžiamas automobilis. Nors toks draudimas yra susiejamas su konkrečia transporto priemone, tačiau draudimo objektas šiuo atveju yra vairuotojo civilinė atsakomybė – kitaip tariant, jo rizika sukelti eismo įvykį ir padaryti nuostolių kitiems asmenims. Dėl to svarbu kas avarijos metu sėdi prie vairo.

Kai eismo įvykį sukelia draudimo sutartyje numatytų sąlygų neatitinkantis asmuo, kitiems vairuotojams draudikų atlyginta žala ar dalis jos regreso tvarka gali būti išieškota iš avariją sukėlusio automobilio savininko. Nesilaikant Kasko draudimo sąlygų draudimo išmoka taip pat gali būti sumažinta ar nemokama visai.

Dėl to prieš skolinant automobilį reikia gerai pagalvoti. Net ir labai patikimas žmogus gali patekti į eismo įvykį, o dėl nepakankamos draudimo apimties tokiu atveju galima patirti finansinių nuostolių.
Svarbu ir tai, kokiais tikslais skolinamas automobilis bus naudojamas. Pavyzdžiui, užsiimant pavežėjų ar maisto pristatymo veikla, automobilį nuomojant kitiems asmenims yra taikomos kitokios draudimo sąlygos. Tad reikia pasidomėti, kam jis bus naudojamas.

Kartais verta nepabijoti prašančiam pasakyti „ne“, tai gali padėti apsisaugoti nuo finansinių nuostolių. Jei visgi skolinti ryžtamasi, reikėtų pasirūpinti tokiu draudimu, kuris apimtų ir su kitais vairuotojais susijusias rizikas.