Avarinio balkono remonto kaina sukėlė karą

Balkonai aptverimasTrijų aukštų namo balkonas, pakibęs tiesiai virš judraus Tilžės gatvės šaligatvio Šilutėje, seniai kelia rimtą grėsmę pro jį einantiems šilutiškiams. Jau nekalbant apie tuos, kas sumanytų tame balkone pastovėti…

Tiesa, plotas po šaligatviu jau kuris laikas aptvertas, kad koks neapdairus pilietis nežengtų ten, kur ant jo galvos gali tėkštelti tinko gabalas ar plytgalys. Bet tai – ne išeitis, o išeitis – būtinas balkono remontas. Tačiau namo administratoriaus „Šilutės būsto“ pasiūlyta balkono renovacijos kaina taip pribloškė namo savininkus, kad po ilgų konfliktų jie tiesiog atsisakė administratoriaus paslaugų.


Balkono remontas brangesnis už butą

Namas, apie kurį sukasi veiksmas, gerai žinomas kavinės „Astra“ cepelinų ir stipriųjų gėrimų mėgėjams – šių prekybos taškų patalpos yra pirmajame namo aukšte. Tad neabejotina, kad klientai ir prošal šaligatviu einantys šilutiškiai gerai žino II aukšte pakibusį, tragiškai pajuodusį balkoną, kuris, regis, tėkštels tiesiai ant tų, kurie neaplenks jo solidžiu lanku.

Daugiabutyje yra 7 butai, kurių savininkai – ne tik verslininkai, bet ir užsienyje gyvenanti jauna šeima, vyresni sutuoktiniai ir pensininkė.

Kadangi patalpų ir butų savininkai bendrijos neįkūrė ir nesudarė jungtinės veiklos sutarties, tad Savivaldybės administracijos nurodymu daugiabutį administruoja UAB „Šilutės būstas“. Šiai įstaigai tenka visi namo priežiūros darbai.

Pagal galiojančią tvarką, visų bendrojo naudojimo patalpų, sienų, balkonų, stogų remontų išlaidas turi dengti visi daugiabučių namų patalpų savininkai, nesvarbu, ar jų patalpos yra tiesiai po tuo stogu, ar siejasi su balkonais. Skiriasi tik sumos, skaičiuojamos už remontus, – jos priklauso nuo valdomų patalpų ploto.

Nieko nuostabaus, kad tokia tvarka nuolat piktina tuos daugiabučių gyventojus, kurie priversti mokėti, pavyzdžiui, už balkonų remontą, nors išėjimo į tuos balkonus niekada neturėjo ir neturės. Tokių atvejų jau būta ne vienas, apie tai rašėme ir „Šilutės naujienose“.

Atvejis Tilžės gatvėje – analogiškas, mat ir čia mokėti už griuvenos balkono remontą privalu ir tiems, kurie niekad į jį nebuvo kojos įkėlę.

Bet kur kas labiau čia gyvenančius žmones piktina tai, už kokią sumą namo administratorius „Šilutės būstas“ numatė suremontuoti balkoną, – daugiau nei 12 000 eurų!

Remontą organizuoja „Šilutės būstas“balkonas tilzes g

Kai „Šilutės būstas“ ėmėsi organizuoti balkono emontą, tada kardinaliai ir susikirto administratoriaus ir patalpų savininkų interesai.

„Šilutės būsto“ atstovė Rita Šulcienė prieš kelias savaites vykusiame namo gyventojų ir patalpų savininkų susirinkime informavo, kad buvo surengta balkoną suremontuoti galinčių įmonių apklausa ir iš 3 pasiūlymų išrinktas pigiausias. Tą mažiausią kainą išgirdę patalpų savininkai susiėmė už galvų: 12 051 euras.

Tai dar ne viskas, mat už atliktą balkono ekspertizę gyventojams jau priskaičiuota 600 eurų, balkono sutvarkymo aprašas kainavo dar 700 eurų. Šios išlaidos paskirstytos visiems pagal turimų patalpų plotą. Ir nors mokėti leidžiama dalimis, suma nuo to mažesnė netampa.

Čia gyvenantys žmonės neprieštarauja balkoną remontuoti. „Mes nesakome „neremontuokit“, sakom – tik už normalią kainą“, – sako verslininkai. Anot jų, pinigai juk niekam ant kelio nesimėto, remontuoti dar reikėtų ir laiptinę, ir stogas nuolat prakiūra.

Vilniečiai suremontuotų už trečdalį sumos

Aktyvesnieji verslininkai ėmėsi iniciatyvos ir dar pernai rado specializuotą balkonų remonto įmonę Vilniuje, kuri tokį balkoną suremontuotų už 2850 eurų. Galbūt reikėtų pridėti dar apie 600 eurų, jei tektų keisti balkoną laikančias sijas. Tiesa, vilniečiai paprašė luktelti mėnesį – kitą, kol Klaipėdos regione atsiras daugiau darbų, tuomet galėtų imtis ir šilutiškių balkono.

Ilgametę balkonų renovacijos patirtį Vilniuje ir kituose miestuose turinčią bendrovę „Balkonų renovacija“ neišgąsdino, kad Šilutėje namas yra kultūros paveldo teritorijoje, vadinasi, jo balkonas turi būti renovuojamas prisilaikant aibės specialiųjų reikalavimų.

Savo atradimu gyventojai pasidalijo su namo techninės priežiūros vadove R.Šulciene, tačiau rugpjūčio pradžioje surengtame susirinkime sužinojo, kad „Šilutės būstas“ dėl balkono remonto apklausė kitas tris įmones, kurios pasiūlė ir 12 000, ir 13 000 eurų viršijančias kainas.

Šokiruoti žmonės nesutiko su tokia kaina ir susirinkimo protokole užfiksavo reikalavimą, kad „Šilutės būstas“ per porą savaičių gautų ir  UAB „Balkonų renovacija“ pasiūlymą, kad pasiklaustų Kultūros paveldo departamento specialistų, ar galima tą balkoną atkurti kiek kitokį – lengvesnės konstrukcijos.

Gyventojai rėmėsi UAB „Uostamiesčio ekspertizė“ išvadomis, kuriose nurodyta, jog galimi trys irstančio balkono tvarkymo variantai: atlikti kapitalinį remontą, nekeičiant jo matmenų, atlikti tokį pat remontą sumažinant jo plotį iki minimumo (vadinamasis „prancūziškasis“ variantas), arba visai demontuoti balkono konstrukciją.

Po dviejų savaičių „Šilutės būstas“ persigalvojo: susirinkimo nerengė, bet namo savininkams perdavė raštą, kuriame teigiama, jog „Balkonų renovacija“ atsisakė atlikti jų balkono remontą, jokių susirinkimų daugiau nebus, o „Šilutės būsto“ parinkta įmonė pradeda balkono remontą už 12 051 eurą…

„Kodėl su mumis – pastato savininkais – taip nesiskaitoma. Jei paprašome parodyti kokį dokumentą, reikalauja tą prašymą pateikti raštu ir laukti atsakymo. Dar gražiau: kartą, kai parašėme raštu prašymą pažiūrėti į balsavimo biuletenius, gavome „Šilutės būsto“ raštišką atsakymą, kad turime su kaimynais nueiti pas notarą ir notariškai patvirtinti jų sutikimus, leidžiančius pamatyti jų parašus ant balsavimo lapų…“, – bendravimo su „Šilutės būstu“ ypatumais dalijasi patalpų savininkai.

Tinko gabalas krito šalia vaiko

„Šilutės būsto“ techninės priežiūros vadovė R.Šulcienė iš spintos traukia bylą, storiu nenusileidžiančią to nelaimingojo balkono sienoms.

Be kitų dokumentų, joje – ir „Balkonų renovacijos“ komercijos vadovo Aro Dargužo atsakymas į užklausimą, kuriame teigiama, kad „dėl darbų apimties šį sezoną įmonė negali apsiimti“ atlikti šilutiškių balkono remontą.

Byloje įsegtas ir „Šilutės būsto“ darbą tikrinančio Savivaldybės specialisto Eugenijaus Bistricko šių metų vasario 25 d. reikalavimas suremontuoti griūvantį balkoną iki… kovo 25-osios. Joje – ir šilutiškės Rasos S. raštas „Šilutės būstui“, kuriame nurodoma, kad jai einant su vaiku prošal nuo to balkono atitrūkęs tinko gabalas ištiško visai šalia sūnaus…

Tai, pasak R.Šulcienės, buvo paskutinis lašas, privertęs skubos tvarka ieškoti darbininkų, kurie aptvertų šaligatvį po balkonu.

Pradėjo paruošiamuosius darbus

„Seniai turėjom pradėti remontą, bet gyventojai mums trukdo. Atlikus apklausą nuspręsta: dirbs mažiausią remonto kainą pasiūliusi UAB „Kestartis“, paruošiamieji darbai jau vyksta, o gyventojai turės galimybę už juos atsiskaityti per 24 mėnesius ar net ilgiau“, – sako „Šilutės būsto“ vadovas Aleksas Kvederis.

Anot R.Šulcienės, balkono sumažinti ar panaikinti negalima. Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyrius nusprendė ir šilutiškiams balandžio 11 d. atsiuntė šio skyriaus vedėjos Audronės Puzonienės pasirašytą raštą, kuriame teigiama, kad privalu nepažeisti registruotos kultūros vertybės apskaitos dokumentuose nurodytų vertingųjų savybių. Tos vertingosios savybės, be visų namo papuošimų, yra ir jo balkonai.

Namo administratoriaus atstovė sutinka, kad kaina už renovaciją – nuo 1100 iki 2600 eurų kiekvienam butui – nemaža, bet pigiau nebus, nes pagal įstatymą, darbams galima samdyti tik visus reikiamus sertifikatus turinčias įmones.

Remontą stabdo savivaldybė

O namo gyventojai nutarė, kad jiems lieka vienintelė išeitis – kuo greičiau sudaryti jungtinės veiklos sutartį. „Tuomet patys galėsime spręsti, kai reikės pirkti namo priežiūros darbus ir tikrai pavyktų tvarkytis pigiau“, – tarė jie ir vakar rytą pasuko į Savivaldybę.

Administracijos direktoriui Sigitui Šepučiui papasakojo apie balkono remonto problemą ir pateikė kelių gyventojų raštišką susitarimą registruoti namo savininkų jungtinę sutartį.

Tai sužinojęs S.Šeputis Ūkio skyriui davė nurodymą „stabdyti pastato balkono remontą, nes rugpjūčio 29 d. organizuojama gyventojų jungtinės veiklos sutartis“.

Ar pavyks namo savininkams sudaryti tokią sutartį, paaiškės pirmadienį, rugpjūčio 29 dieną, nes tądien numatytas patalpų savininkų susirinkimas. „Šilutės naujienų“ žiniomis, kai kurie gyventojai patenkinti „Šilutės būsto“ paslaugomis.