Balandis – švaros mėnuo: kviečia švarinti upes

Šylant orams kasmetinės aplinkosauginės iniciatyvos „River Cleanup Lietuva“ organizatoriai kviečia gyventojus ir kolektyvus registruotis ir burti komandas upių bei jų pakrančių švarinimui. Iniciatyva vyks gegužės 17-21 dienomis.

Ši iniciatyva yra tarptautinė, vykstanti visuose žemynuose ir siekia kovoti su plastiko tarša. Prie talkų jau prisijungė per 200 000 savanorių visame pasaulyje, surinkta daugiau nei 3 000 tonų atliekų.

Pernai Lietuvoje upes švarino apie 100 įvairių komandų prie 50 upių ir kitų vandens telkinių. Iniciatyvos atstovai pastebi, kad kai kuriose šalyse skiriasi taršos pobūdis – vienų vandenyse gausu vienkartinių plastiko gaminių, o Lietuvoje fiksuojama ypač daug bešeimininkių padangų.

Šiemet žadama daugiausia dėmesio skirti taršai automobilių padangomis. Pernai vien iš Vilnios upės 1 km atkarpoje Naujoje Vilnioje buvo ištraukta apie 20 padangų. Tiek pat sostinės centre tekančiame Kaukysos upelyje rado ir Nyderlandų Karalystės ambasados Lietuvoje prisidėti prie upių švarinimo pakviesti NATO kovinės grupės kariai. Panaši situacija, anot organizatorių, buvo fiksuota ir 2021 m. Cedrono upelyje Vilniuje.

Balandis – mėnuo, kai gyventojai keičia automobilių padangas, todėl organizatoriai ragina tai daryti tinkamai. Kartą per metus vienas asmuo gali nemokamai pristatyti 4-5 padangas į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kurių Lietuvoje yra apie 100. Taip pat įsigyjant naujas padangas senąsias galima palikti parduotuvėje ar autoservise.

Dažnai gamtoje aptinkamos ir kitos automobilių detalės, seni baldai, buitinė technika, elektronikos atliekos. Miestuose dugne galima rasti paspirtukų, riedlenčių, telefonų ir kitų daiktų, kurie daro neigiamą poveikį gamtai.

Norintys prisijungti prie iniciatyvos nebūtinai turi bristi į upę ar rinkti stambias atliekas. Pakrantės dažnai būna užterštos ir smulkesnėmis atliekomis, kurias galima rinkti į šiukšlių maišą einant pakrante.

Norintys prisijungti prie upių iniciatyvos kviečiami pasirinkti upės ruožą. Jei teritorija itin užteršta, suburti komandą ir užsiregistruoti tarptautiniame „River Cleanup“ iniciatyvos žemėlapyje. Dalyviai gali kreiptis į organizatorius dėl reikalingų priemonių suteikimo.

Organizatorių inf.