Bedarbystė rajone padvigubėjo, o bedarbio išmokas gaus ne visi

Per metus bedarbystė Šilutės rajone išaugo 10 proc. ir dabar siekia 19,1 proc. Žinoma, tai karantino ir visos pandemijos pasekmė: užsidarė daug įmonių, veiklos nebevykdo smulkieji verslininkai, prekybininkai. Bedarbių gretas papildė ir iš užsienio grįžę emigrantai, kurie Užimtumo tarnyboje registravosi norėdami gautas išmokas, turėti sveikatos draudimą.

Pernai į Užimtumo tarnybą kreipėsi 5486 gyventojai, tačiau laisvų darbo vietų buvo registruota perpus mažiau – 2275.

Užimtumo tarnybos Šilutės skyriaus vedėja Inga Girdenienė tikisi, kad nedarbo augimas šioje vietoje ir sustos. Padėtis turėtų gerėti pavasarį, nebent karantinas ir vėl užsitęs.

Kreipėsi 5486 bedarbiai

Nuo 2020 m. pradžios nedarbo lygis Šilutės r. sav. augo ir šiemet sausio 1 d. siekė 19,1 proc. Tuo tarpu šalyje darbo neturintys asmenys sudarė 16,1 proc. visų darbingų gyventojų.

Į Šilutės klientų aptarnavimo skyrių per 2020 m. kreipėsi 5486 darbo neturintys asmenys, 49 proc. moterų ir 51 proc. vyrų. 60 proc. bedarbių – virš 50 metų. Įvairiose užimtumo programose dalyvavo 5118 asmenų. Prastovų subsidijas gavo 263 rajono įmonės už 2642 darbuotojus, viso išmokėta 1,7 mln. eurų.

Subsidijas darbo užmokesčiui gavo 357 Šilutės rajono įmonės už 3407 darbuotojus. Už asmenis, kurių darbo užmokestis buvo kompensuotas, išmokėta 8,7 mln. eurų.

Nori ne tik dirbti, bet ir uždirbti

2020 m. Šilutės skyriuje registruoti 2275 darbo pasiūlymai, Sausio 20 d. registruota 50 laisvų darbo vietų. Daugiausiai – 7 – pagalbiniams darbininkams, 5 valytojams, 4 pakuotojams. 21 proc. registruotų laisvų darbo vietų skirtos specialistams, 52 proc. – kvalifikuotiems darbininkams ir amatininkams, 27 proc. – nekvalifikuotiems darbininkams.

Pasak I. Girdenienės, žmonės nori ne tik dirbti, bet ir uždirbti, darbo ieško pagal savo kvalifikaciją ir nenori dirbti už minimalią algą. Atlyginimo vidurkis „ant popieriaus“ Šilutės rajone yra 700 – 800 Eur. Kvalifikuotų specialistų darbo užmokestis svyruoja nuo 1000 iki 1200 Eur. Dalis šilutiškių, kurie dėl geresnio atlyginimo dirbti važinėja į Klaipėdą.

Registravosi ir emigrantai

Nedarbo lygis Šilutės rajone šalies vidurkį viršija 3,1 proc. Pasak I. Girdenienės, įtakos turi tai, kad Šilutė yra toliau nuo didžiųjų miestų. Pavyzdžiui, kelionė dirbantiems Klaipėdoje šilutiškiams per mėnesį kainuoja apie 200 Eur, o jeigu atlyginimas nedidelis, žmogui nuostolinga dirbti. Šilutiškiai darbo labiau ieško Šilutėje. Kiti laukia darbo rinkos atsigavimo ir neskuba darbo ieškotis.

Didesnį nedarbą rajone lemia ir tai, kad čia buvo daug verslininkų, kurie vykdė individualią veiklą arba dirbo pagal verslo liudijimus: prekiavo maisto produktais, drabužiais, atliko statybos darbus. Paskelbus karantiną žmonės buvo privesti uždaryti verslus ir kaip bedarbiai registruotis Užimtumo tarnyboje.

Pavyzdžiui, Klaipėdoje žymiai mažiau žmonių dirbančių su verslo liudijimais ar užsiimančių individualia veikla.

Karantino metu Užimtumo tarnyboje registravosi ir darbo užsienyje netekę emigrantai. Jie gali gauti darbo paieškos išmoką, socialines išmokas, sveikatos draudimą.

Susiaurintas išmokos gavėjų ratas

200,31 Eur siekianti darbo paieškos išmoka iki gruodžio 31 d. buvo mokama visiems bedarbiams.
Šiemet išmokos gavėjų ratas susiaurintas, įvesti apribojimai darbinei veiklai. Tai reiškia, kad žmogus turės būti dirbęs nuo 2019 m. lapkričio 26 d. Jeigu šios sąlygos nebus įvykdęs, darbo paieškos išmoka jam nebus skiriama.

Darbo paieškos išmoka būdavo mokama ir tiems, kas gaudavo nedarbo socialinę išmoką. Šiemet šie žmonės darbo paieškos išmokos nebegaus.