Bibliotekininkai jubiliejinėje IFLA konferencijoje Prancūzijoje

bibliotekinines prancuzijojeLione (Prancūzija) vyko kasmetinis pasaulinis bibliotekininkystės ir informacijos kongresas, 80-oji Tarptautinė bibliotekų asociacijų ir institucijų federacijos (IFLA) generalinė konferencija ir asamblėja, kurios tema „Bibliotekos, piliečiai, visuomenė: žinių santaka“.

Lietuvos bibliotekininkų delegacijoje dalyvavo Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vyr. bibliotekininkė Sandra Jablonskienė, kuri reprezentavo Pamario kraštą, jo žinių ir informacijos įgūdžių kultūrą, pristatė stendinį pranešimą „Žinių santaka: žaidžiame biblioteką“.

S.Jablonskienės pranešime atsispindėjo nauji Šilutės bibliotekininkų veiklos moduliai: skaitymo skatinimo akcijos viešosiose krašto erdvėse, lyderiaujanti partnerystė, reprezentacinės žinių lygos – turnyrai, kaip vienas efektyviausių žinijos įvertinimo instrumentų.

Konferencija – trečiame pagal dydį Prancūzijos mieste

Lionas – trečias pagal dydį Prancūzijos miestas, išsidėstęs šalies rytuose. Kartu su priemiesčiais ir gretimais miestais Lionas suformuoja antrą didžiausią po Paryžiaus metropolio teritoriją Prancūzijoje su daugiau nei 4 mln. gyventojų. 1998 m. Lionas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Konferencija vyko moderniame Liono konferencijų centre, kurio plotas siekia iki 25 tūkst. kv. m, jame telpa iki 19 000 žmonių. Šiame centre yra daugybė modernių technologijų, trys amfiteatrai, įrengtos vietos parodoms, 26 konferencijų salės. Tai „miestas mieste“, kurį sukūrė žymus italų architektas Renzo Piano.

Susitiko naujokai

Prieš IFLA atidarymą vyko sesija, skirta kolegoms, dalyvavusiems konferencijoje pirmą kartą, visi naujokai susitiko pabendrauti. Jie buvo skatinami kalbėtis profesiniais klausimais, atrasti naujų partnerių, užmegzti tarptautines pažintis, keistis patirtimi, pateikti savo idėjas.

Buvusi IFLA prezidentė Ellen Tise drąsindama naujokus teigė, kad būtent šių konferencijų metu susipažino su daugeliu žmonių, kalbančių įvairiomis kalbomis, besilaikančių skirtingų tradicijų, tačiau norinčių keistis savo patirtimi bei mokytis iš kitų.

Baigdama savo kalbą E.Tise pašmaikštavo, kad ji nieko prieš, jei visi, norintys kaupti nuotraukas su IFLA prezidentais, nusifotografuos su ja.

Svarbiausia – informacijos prieinamumas

Dalyvavimas IFLA konferencijoje suteikia galimybę įgyti tarptautinės patirties, pamatyti reikšmingiausius atliktus darbus, bibliotekų veikloje taikomas naujoves.

Į konferenciją suvažiavo per 4000 bibliotekininkų iš viso pasaulio. Nemažai renginių buvo skirta bibliotekos ir bibliotekininko vaidmeniui šiuolaikiniame skaitmeninės informacijos amžiuje, kalbėta informacijos prieinamumo visiems vartotojams temomis. Nemažas dėmesys skirtas architektūriniams bibliotekų projektams, pastatų pritaikymui kolekcijoms ir specialiųjų poreikių turintiems bei neįgaliems skaitytojams.

Bibliotekininkai diskutavo apie specialistų kompetencijas, kvalifikacijos ugdymą, naujus iššūkius, aptarė privatumo ir duomenų apsaugos klausimus, skaitmeninimą, apžvelgė nuveiktus darbus.

Konferencijos metu priimta Liono deklaracija dėl teisės į informaciją ir plėtrą, kurios tikslas – patvirtinti įsipareigojimus 2015 m. Jungtinių tautų Tvaraus vystymosi tikslų programoje, siekiant užtikrinti kiekvieno žmogaus teisę į prieigą, naudojimą ir dalijimąsi informacija.

IFLA konferencijos atidarymo dienos popietę buvo pristatyti įvairių kompanijų, bibliotekų, valstybinių institucijų bei leidėjų stendai. Juose pristatytos naujausios technologijos, kurias gali savo veikloje pritaikyti bibliotekos.