Bibliotekininkai tarptautinėje konferencijoje

bibliotekaKlaipėdos apskrities viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje vyko tarptautinė konferencija „Bibliotekos tinkluose: kuriančios, dalyvaujančios, bendradarbiaujančios“. Į konferenciją pakviestos ir Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus vedėja Laima Dumšienė, to paties skyriaus vyr. bibliotekininkė Sandra Jablonskienė bei Skaitytojų aptarnavimo skyriaus bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Rugpjūčio viduryje Helsinkyje (Suomija) organizuotas kasmetinis tarptautinis 78-asis IFLA kongresas, skirtas bibliotekininkams ir informacijos specialistams. Kasmet tarp pasaulio šalių vyksta didelė konkurencija, kuriai iš jų bus suteiktos teisės rengti IFLA tarptautinį kongresą bei jį lydinčias konferencijas. Šiemet IFLA atstovai pasirinko Lietuvą ir pasiūlė Klaipėdos apskrities viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje organizuoti viešųjų bibliotekų darbuotojams skirtą satelitinę konferenciją anglų kalba.

Kaip juokavo konferencijos moderatorė IFLA viešųjų bibliotekų skyriaus narė Rebekka Pilppula, šio tipo satelitinės konferencijos mažesnės ir linksmesnės, dalyviai gali pabendrauti, kai tuo tarpu IFLA rimti kongresai suburia kelis šimtus dalyvių.

Konferencijoje buvo dalinamasi sėkmės pavyzdžiais, kaip dirbant kartu, bendradarbiaujant pasiekti puikių rezultatų.

Pagrindinės temos: bibliotekos tinkluose – kaip jos atrodo; bibliotekos, kaip  „kūrybos laboratorijos“ teikiančios vartotojams galimybes atrasti, tirti ir sujungti; bendradarbiavimas ir partnerystė tarp bibliotekų ir bendruomenės. Pastarąja tema savo pranešimą parengė L.Dumšienė.

Pranešėjai dalinosi patirtimi, kaip bibliotekas priartinti prie bendruomenės, kurti naują įvaizdį, tobulinti prieigą prie informacijos resursų bei užtikrinti bibliotekų svarbą ir išlikimą. Kolegos L.D.Nielsen ir J.Mulvad iš Danijos Aarhus viešosios bibliotekos pristatė Šiaurės šalių viešųjų bibliotekų tinklo veiklą ir surengė seminarą, kurio metu dalyvius įtraukė į modernių bibliotekų ateities tendencijų kūrimą.

Seminaro šūkis – niekada nereikia bijoti suklysti ir pasakyti „Aš padariau klaidą“, ko mes dažnai bijom ar nenorim pripažinti.

Danijoje organizuojamos inovacijų stovyklos, užsidarymo susitikimai 24-36 valandoms bei kiti kūrybiškumą išlaisvinantys grupinio darbo metodai. Kūrybiškumą išlaisvinti nėra taip paprasta, nes dažnai vidinis balsas sako: „atrodysi kvailai“, „tavęs nesupras“, „niekam to nereikia“, „tave apkalbės“ ir pan. Kūrybiškumas neišsivysto suvaržytoje aplinkoje.

Aptartos ir bibliotekininkų kompetencijos didinimo, vartotojų ugdymo temos. E.Harju iš Suomijos papasakojo apie Interneto autobusą, skirtą suaugusiųjų mokymui dirbti kompiuteriu. Suomiai jau nuo 1979 m. garsūs savo mobiliomis bibliotekomis, kurių šiuo metu šalyje veikia 15. Mobilios bibliotekos, vykdamos per atokius šalies kampelius, apalnko 1420 stoteles, kur jų laukia skaitytojai. O dabar jau atvykstantys interneto autobusai suteikia galimybę pasinaudoti ir kompiuterių bei interneto paslaugomis.

Savo veiklą pristatė Martyno Mažvydo nacionalinės, kitų Lietuvos bibliotekų atstovai, pranešėjai iš Latvijos, Skandinavijos šalių, Didžiosios Britanijos, Rusijos, Australijos.

Kiekvienas toks susitikimas dalinantis patirtimi suteikia praktikos ir naujų idėjų.

Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.