Birželio šalčių rekordas priklauso Šilutei

Nors šiemet vasara prasidėjo dviem savaitėmis anksčiau, tačiau vidutiniškai birželis yra pirmasis vasaros mėnuo. Mėnesio pradžioje šalnų dirvos paviršiuje kai kada pasitaiko, nors ore jos retas reiškinys. O birželio šalčio rekordas priklauso Šilutei.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) praneša, kad prieš metus, birželio 4 d. buvo išmatuotas naujas šalčio rekordas – tekant Saulei Varėnoje ore atšalo iki -1 °C. Tokia temperatūra birželį laikytina labai žema, nes dalyje šalies vietovių dar niekada nebuvo užfiksuota.

Žemiausios birželio temperatūros rekordai priklauso Šilutei ir Varėnai, prieš 47 metus birželio 1-osios rytą šaltukas Šilutėje spaudė net iki -2,7 °C, Varėnoje – iki -2,5 °C. Dirvos paviršiuje buvo dar keletu laipsnių šalčiau, tai buvo labai pavojinga augalams. Atšalimą lėmė tai, kad Šilutėje dirvožemiai durpingi, o Varėnoje – smėlingi, lengvai išspinduliuoja šilumą ir atvėsta.

Visi absoliutūs šalčio rekordai yra seni, jauniausiam – 42 metai. Seniausi užfiksuoti Kaune, Kėdainiuose, Panevėžyje ir Telšiuose prieš beveik šimtmetį. 1928 m. birželio 2 d. (buvo ypatinga šalta visa vasara) dalyje Lietuvos nemažai prisnigo. Kaune – 6 cm, Marijampolėje ir Lazdijuose – 4 cm, kitur 2-3 cm.

Paskutinį kartą vienas vėsiausių birželių buvo 2004 m. – vidutinė temperatūra siekė +13,9 °C, kai norma yra +15,9 °C. Šalčiausias mėnuo nuo 1961 m. buvo 1976 m., kai vidutinė temperatūra buvo vos +12,9 °C. Dar šalčiau buvo minėtų 1928-ųjų birželį – vidutinė temperatūra tebuvo apie 11 laipsnių.

LHMT inf.