Boso diena: ką lietuviai dovanoja savo vadovams?

the-office-bossJAV gimusi Boso dienos idėja pastaraisiais metais sparčiai populiarėja ir Lietuvos organizacijose – pabrėžia dovanų pardavėjai. Kasmet prieš spalio 16 d., kai minima Boso diena, verslininkai fiksuoja intensyvesnę prekybą dovanomis ir iki trečdalio išaugantį verslo dovanų pardavimą.

„Tai, kad Boso diena jau įleido šaknis ir mūsų šalies organizacijose, rodo prekybos pagyvėjimas likus savaitei iki spalio 16 d., kai darbuotojai sveikina savo vadovus. Tomis dienomis sulaukiame ir nemažai užklausų bei prašymų patarti dėl tinkamiausios dovanos vadovams“, – teigia dovanomis prekiaujančios bendrovės „Gera dovana“ rinkodaros vadovas Martynas Navickas.

Anot jo, pas mus populiarėjančią Boso dieną daugelis žmonių mato kaip galimybę kolektyvui su savo vadovu palaikyti draugiškesnius, mažiau formalius santykius, tad ir dovanų dažnai ieškoma tokių, kurios neatrodytų kaip paprasčiausiai formalus gestas, o iš tiesų suteiktų išskirtinių emocijų ir patirčių.
„Šia proga populiarios tokios dovanos kaip golfo kursai ar gurmaniška viskio degustacija, – atskleidžia bendrovės „Gera dovana“ rinkodaros vadovas. – Neretai dovanojama ir galimybė vadovams bei vadovėms atsipalaiduoti per masažus ar SPA procedūras.“

Visgi, anot M. Navicko, Lietuvoje taip pat populiaru gerų emocijų bosui suteikti ir dovanomis  pokštais: puodeliais ar marškinėliais su šmaikščiais užrašais, net specialiai vadovui sukurtomis komiksų knygelėmis apie „superboso“ nuotykius bei panašiomis staigmenomis.

Dovanų bosui – nuo ekstremalių pramogų iki biuro augintinio

Informacinių technologijų bendrovės „Baltnetos komunikacijos“ generalinis direktorius Mindaugas Pranskevičius sako, kad Boso dieną jo vadovaujamoje įmonėje kolektyvas mini kiekvienais metais.

„Iš ryto pažvelgęs į savo darbo stalą arba staiga sugužėjus kolegoms sužinau, kad, pasirodo, tądien yra Boso diena, – sako M. Pranskevičius. – Dovanų kolegos dažniausiai parūpina kokią ekstremalią pramogą – esu nustebintas skrydžiu parasparniu, o kartą jie padovanojo reaktyvinės vandens skraidyklės pramogą „Tapk žmogumi raketa!“.“

Vadovas prisimena ir įsimintiniausią Boso dienos pasveikinimą, kai kolektyvas visus vadovus darbo dienos pradžioje aprengė vienodais marškinėliais su skirtingais numeriais, pavardėmis ir pavadinimu „Lyderių komanda“, tarsi sporto komandoje.

„Buvo išties smagu, daug šypsenų visą dieną, kai kurie tuos marškinėlius dėvėjo tiesiog ant kostiumo, – prisimena M. Pranskevičius. – Tikrai jautėmės komanda, visi gavome papildomos energijos tą dieną.“

Masažų salonų „East Island“ vadovė Audronė Baranauskienė teigia, kad darbuotojų sujudimą pajunta dieną ar dvi prieš spalio 16-ąją, o Boso dienos rytą vadovės ant darbo stalo jau laukia staigmena.

„Viena labiausiai įsiminusių tokių staigmenų lėmė ir naujo mūsų kolektyvo nario atsiradimą bei savotiškos tradicijos gimimą, – su šypsena išskirtinę Boso dienos dovaną prisimena A. Baranauskienė. – Vienos Boso dienos rytą ant savo stalo išvydau žavią mėlyną žuvytę akvariume. Nuo tada ji – neatsiejama mūsų biuro dalis. Kartu susiformavo ir nerašyta taisyklė, kad paskutinis paliekantis darbą penktadienį išvalo akvariumą ir pasirūpina žuvytės maistu savaitgaliui.“

Anot „East Island“ vadovės, tokios dovanos, kurios sujungia visą kolektyvą, ir yra smagiausios.

„Tiesa, esu gavusi ir tikrai linksmą asmenišką Boso dienos dovaną – draugišką savo pačios portretą šaržą. Jis iki šiol kabo ant mano darbo kabineto sienos“, – prisimena A. Baranauskienė.

Advokatų kontoros „Raidla Lejins & Norcous“ administracijos vadovė Rasa Jonelytė sako, kad jos įmonėje taip pat susiformavusi tradicija įdomiai paminėti Boso dieną.
„Smagiausia, kad komanda sugeba viską suorganizuoti itin slaptai ir aš niekuomet neturiu net menkiausios nuojautos apie tai, kaip būsiu pasveikinta“, – sako R. Jonelytė.

Vadovės teigimu, vienas labiausiai įsiminusių Boso dienos pasveikinimų buvo tuomet, kai ryte atėjusi į savo darbo kabinetą rado jį visą apklijuotą „Post it“ lapeliais.

„Visas darbo stalas, langas, kompiuteris, kėdė buvo apklijuoti šiais lapeliais, o ant kiekvieno iš jų visi kolegos ranka parašė įvairiausių palinkėjimų-užduočių, kurias man būtina gyvenime įvykdyti. Išsisaugojau juos visus iki šiol“, – pasakoja R. Jonelytė.

Vadovė prisimena ir dar vieną išskirtinį Boso dienos minėjimą, kai visą dieną darbuotojai po vieną užeidavo į jos darbo kabinetą ir dovanodavo po vieną gėlės žiedą ir plytelę šokolado.

„Dienos pabaigoje turėjau didžiulį glėbį gėlių ir apie 5 kilogramus šokolado. Smaližiams kolegoms irgi buvo tikra šventė“, – su šypsena prisimena R. Jonelytė.  

Tradicija įmonėse spalio 16 d. minėti Boso dieną atsirado JAV Patricios Bay Haroski iniciatyva. Oficialiai ši šventė buvo įregistruota 1958 m., o pirminė jos idėja buvo suteikti darbuotojams dieną, per kurią savo vadovui jie gali atvirai pasakyti viską, ką galvoja. Visgi paprastai darbuotojai išsakydavo padėką už gerą vadovavimą ar tiesiog išreikšdavo pagarbą. Iš pradžių tik Jungtinėse Valstijose gyvavusi tradicija greitai išpopuliarėjo Europoje bei tokiose šalyse kaip Indija ar Pietų Afrikos Respublika.