Botanikos sode – „Rosa“ genties įvairovė

Birželis rožių – gėlių karalienių ir visų gėlynų puošmenų žydėjimo pradžia. Rožių kvapų, spalvų ir dydžių – neaprėpiama daugybė, o pradėjusios skleistis birželio pradžioje, kai kurios rūšys ir veislės žydi iki pat šalnų.

VDU Botanikos sodo rožių kolekcijoje yra daugiau nei 1 600 rožių veislių ir kt. kultivarų. Šiuo metu tai – gausiausia rožių kolekcija Lietuvoje.

Lankytojams čia siekiama parodyti kuo didesnę „Rosa“ genties įvairovę. Čia auga ne tik populiariausių grupių atstovės, bet ir retai sutinkami įdomesni hibridai. Naujausi hibridai sugrupuoti pagal juos sukūrusius selekcininkus bei šalis.

Rožyne gausi istorinių rožių kolekcija – daugiau nei 200 veislių. Istorinėmis arba senovinėmis rožėmis laikomos veislės, kurios buvo auginamos prieš kelis tūkstančius metų, iki 1867 m. Šiais laikais istorines rožes populiarumu nukonkuravo modernios komercinės, nuolat reklamuojamos veislės, tad daugelis senovinių rožių tapo retos. Todėl botanikos sodas puiki vieta istorinių rožių ekspozicijai bei išsaugojimui. Kolekcijoje saugomos ir Lietuvos senuosiuose gėlių darželiuose augintos bei išlikusios rožės.

Daug dėmesio skiriama atspariems šalčiui ir prisitaikiusiems prie vietinių klimato sąlygų kultivarams. Ypač gausios tankiadyglio erškėčio bei raukšlėtalapio erškėčio hibridų kolekcijos, kuriose auga ne tik dažniausiai auginamos vakarų Europoje išvestos, bet ir skandinaviškos bei latviškos veislės.

Patys pirmieji gegužės pabaigoje – birželio pradžioje žydi tankiadyglio erškėčio hibridai, istorinės rožės gausiausiai žydi birželio viduryje ar antroje pusėje, o modernių rožių žydėjimo pikas – birželio pabaiga – liepos pradžia. Vėliau jų žydėjimas tęsiasi iki pirmųjų šalnų.

Pagal Botanikos sodo inf.