Bulvės: jas sudaro tik 18 proc. angliavandenių

Nors šiais laikais dažnai bijoma bulves vartoti dėl didelio angliavandenių kiekio, pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tai daroma nepelnytai, nes jose daug naudingų medžiagų.

Nors sunkiai rastume tradicinės lietuvių virtuvės patiekalą be bulvių, dažnas suabejotų, ar jas galima įtraukti į sveikatai palankių produktų sąrašą. Tačiau svarbiausia, pasak dietologės dr. E. Gavelienės, valgant bulves yra saikas, o vertinant bulvių maistinę vertę, joje sveikatai nepalankių medžiagų nėra.

„Bulves iš tiesų sudaro tik apie 18 proc. angliavandenių, kurie yra kompleksiniai. Be to, bulvėse esantis krakmolas puikiai virškinamas ir suteikia reikalingos energijos. Išvirtas ar orkaitėje be riebalų keptas bulves galima valgyti ir per pietus, ir vakare. Tačiau bulvių košė, plokštainis ar cepelinai, gaminami su papildomais ingredientais, sulėtina virškinimo procesą, prailgina sotumo jausmą, todėl jie netinkami vakariniam valgymui“, – sako E. Gavelienė, patarianti bulves patiekti su mėsa, žuvimi, daržovėmis arba valgyti kaip atskirą patiekalą.

Lietuvoje bulvės pradėtos auginti dar XVII amžiuje. Pradžioje jos tapo dvarininkų skanėstu, o XIX a. jas pradėjo auginti ir valstiečiai. Būtent tuomet jos tapo  neatsiejama tradicinių patiekalų dalimi.

Pagal BNS inf.