Butų vagys „persikvalifikavo“ – braunasi į namus

VagisDidžiosios metų šventės kartais padovanoja ir labai nešventiškų išgyvenimų, pavyzdžiui, jei į likusius tuščius namus įslenka neprašyti svečiai…

Taip nutiko ir šiemetinių naujamečių švenčių dienomis net kelioms šilutiškių šeimoms, kurios grįžusios namo neberado kai kurių brangių savo daiktų, ir suprato, kad namuose pabuvota ilgapirščių.

Apvogti namai Macikų ir Pagrynių kaimuose, jų šeimininkams padaryti tūkstantiniai nuostoliai, o vagystes vienija tai, kad vagys į namus pateko išdaužę plastikinius langus. Policija įtariamųjų kol kas nėra nustačiusi, užtat patarimų potencialioms vagišių aukoms turi.


Vagys veikė tikslingai

Namas Macikų kaime apšvarintas gruodžio 31-osios pavakarę. Įlipę per išlaužtą plastikinį langą vagys čia, manoma, užtruko vos kelias minutes ir veikė tikslingai: žengė tiesai prie tos sienos, kurioje buvo įmontuotas seifas, ir, išplėšę jį iš sienos išsinešė su visu turiniu – pinigais, juvelyriniais dirbiniais ir dokumentais.

Vagystės tyrimą iš karto perėmė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimų skyrius.
Šilutėje vadinamuoju „bevieliu telefonu“ netruko pasklisti gandas, esą vagys naudojosi kažkokiais prietaisais, galinčiais kiaurai peršviesti sieną, todėl taip greit nustatė ir seifo vietą.

Klausiami apie tokius prietaisus, Šilutės r. PK vadovas Alvydas Balandis ir jo kolega, Kriminalinės policijos vyresnysis tyrėjas Mindaugas Paičius tik šypteli, nes to nėra girdėję. Aišku, anot pareigūnų, niekam ne paslaptis, kad nemažai įvairių matymo priemonių (pavyzdžiui, termovizorių) turi pasienio apsaugos tarnybos, yra ir rentgeno aparatai, kuriais peršviečiamos automobilių ertmės, ir metalo ieškikliai. Bet niekas negali pasakyti, ar tokiomis priemonėmis naudojosi ilgapirščiai.

Tauragės AVPK Nusikaltimų tyrimo skyriaus vadovas Antanas Urbelis taip pat sako neturįs duomenų, kad vagys kažkokiu būdu peršvietė sienas.

Vogė ir Pagryniuose bei Šilutėje

Sausio 2-ąją pastebėta, kad vagys per langą pateko ir į namą Pagryniuose. Šeimininkams padarytas maždaug 1020 eurų nuostolis, išnešti pinigai ir 3 medžiokliniai peiliai.

Ir šios vagystės įtariamieji nenustatyti.

Šventinėmis dienomis apvogtas ir Šilutėje, Lauko gatvėje esantis butas – dingo du televizoriai – „Philips“ ir „Samsung“, verti 300 eurų. Šio buto durys ir langai nebuvo išlaužti. Bet šis įvykis pareigūnams aiškesnis – vagyste įtariamas šeimininkės 36 metų sūnus.

Vietą seifui reikia rinkti atsakingai

A.Balandis ir M.Paičius sako, kad pastaraisiais metais vagysčių iš butų mažėja, vagys „persikvalifikuoja“ į namų plėšimus. Anot pareigūnų, viena to priežasčių yra ta, kad, apžiūrint namą, jo aplinką vagims nesunku nustatyti jo šeimininkų turtinę padėtį. Plėšikai lenda tik į turtingus namus.

Tuo tarpu apie butuose gyvenančių žmonių turtinę padėtį nuspręsti sunkiau, nes visų durys – kone vienodos. Butai buvo dažniau plėšiami tuomet, kai šeimininkų turtinę padėtį rodė plastikiniai langai ar prabangesnės durys, tuo tarpu šiandien tokie langai ir durys yra sudėti kone visose gyvenamosiose patalpose.

Pareigūnų praktika rodo, jog gyventojai nepasižymi išradingumu įtaisydami namuose seifus. Dažniausiai seifas įrengiamas ar brangūs daiktai slepiami miegamojo spintose, rūsiuose, o tą gerai žino ir ilgapirščiai.

Beje, tas žinojimas turi ir vieną „teigiamą“ pusę: tikslingai einantys vagys paprastai jau nebeapverčia namų aukštyn kojomis, kaip būdavo prieš keliolika metų, kuomet grobio jie ieškodavo ir gėlių vazonuose, ir pagalvėse ar knygose.

Todėl verta gerai pasukti galvą ir brangių daiktų saugyklai išrinkti neįprastą ir sunkiai prieinamą vietą, tokią, kurios mažai laiko turintys vagys turėtų ilgokai paieškoti ir prie jos negalėtų lengvai prieiti.

Vagišius „pakviečiame“ ir per Facebook’ą…

Dar viena gyventojų klaida – pomėgis pasigirti. Tai irgi neretai užveda ant kelio svetimo turto mėgėjus. „Draugas padovanojo man brangią kelionę, kokia laimė – išskrendu dviem savaitėms į šiltuosius kraštus“, – A.Balandis cituoja tik vieną iš daugybės mėgėjų pasigirti pažįstamiems ir nepažįstamiems per Facebook išplatintų žinučių, tokiu būdu tarsi pakvietusių vagišius ateiti į tuščius namus…

Tuo tarpu apie jūsų išvykimą iš namų turėtų žinoti kuo mažiau žmonių, galbūt tik vienas kaimynas, kuriam patikėsite namų priežiūrą.

Žinoma, tai nereiškia, kad su kaimynais nereikia bendrauti, atvirkščiai – gerus santykius su jais reikia palaikyti ir vien dėl savo saugumo. Reikia stebėti prie jūsų namų užtrunkančius svetimus automobilius ar prie kaimynų durų stovinčius žmones, pasidalinti ta informacija su kaimynais, o kilus įtarimui pravartu apie tai ir bendrosios pagalbos telefonu 112 pranešti.

„Reikia kaimyniškai prižiūrėti vieni kitų namus, nes šiandien pas kaimyną apsilankę neprašyti svečiai jau rytoj gali užsukti ir jūsų butą. O tada padėti gali kaip tik kaimyno budrumas“, – pataria M.Paičius.

Pareigūnai pataria neįsileisti ir net nebendrauti su įvairiais per namus keliaujančiais prekeiviais, mat jie gali pokalbio metu tyrinėti jūsų butą, o vėliau atėję jį apvogti.

Reikia geros apsaugos

Be abejo, reikia nuolat domėtis ir apsaugos priemonių naujovėmis, kurių, anot pareigūnų, kasmet išrandama vis modernesnių. Plastikinių langų gamintojai gali papasakoti apie įvairias šiuolaikinių langų apsaugos priemones, pavyzdžiui, fiksatorius iš vidinės pusės ar rėmų apkaustus iš lauko. Tos priemonės neabejotinai apsunkins svetimųjų patekimą į jūsų namus.

Beje, dauguma vagišių į svetimus namus patenka būtent per plastikinius langus ir duris. „Jie žino kokį prietaisą ir kur užkišti, kad plastiko langas atsivertų greit. Tie laikai, kai būdavo gręžiojamos spynų šerdelės ar laužiamos durys, ir taip sukeliamas nemenkas triukšmas – jau atgyvena“, – sako M.Paičius.

Pareigūnus visada stebina tie šeimininkai, kurie, susikūrę prabangius namus neskiria kelių šimtų eurų moderniai apsaugos sistemai. Pastarųjų esama labai įvairių: tai ir judesio davikliai, kurie suveiks vos svetimam įslinkus į kiemą, ir garsinė signalizacija, kurią galima prijungti pasirinktoje namo dalyje, ir kitokios priemonės.

„Jei turi turto – investuok į jo apsaugą“, – pataria pareigūnai.

Budrumo ir atsargumo ypač reikia artėjant bet kurioms didesnėms šventėms ar vasaros atostogoms, mat kaip tik tuomet „į darbą“ susiruošia ir vagys.

O juk ne už kalnų – ir Valentino diena, ir Velykos…