Dar kartą apie šiukšles: ar išmoksime gyventi švariai?

siuksles traksedziuosePavasaris gamtą dabina vis žalesniu rūbu, saulė vis labiau šildo širdis ir kūnus, o mes niekaip bent didžiųjų šiukšlynų apsikuopti neįstengiame. Net balandžiui, švaros mėnesiu vadinamam, pasibaigus ir gegužei įpusėjus vis dar šiukšlių krūvose gyvename…

Nelinksma gaida, bet ją padiktavo neabejingas šilutiškis Andrius, gyvenantis Smėlyno gatvėje, kuriam irgi nelinksma. Teisybės, o tiksliau tų, kas turėtų išgabenti po mėnesį ir du riogsančias šiukšlių krūvas ieškoti pabandžiusį vyrą Savivaldybės ir seniūnijos klerkai bei UAB „Ecoservice“ Šilutės padalinio vadovai tik siuntinėjo vieni pas kitus…

Einošius siuntė pas Keipošių…

Andrius – aplinkos grožiui bei švarai neabejingas jaunas vyras. Jis pasakoja jau nebe pirmą kartą skelbiantis karą tiems, kas neatlieka savo tiesioginių pareigų – neišveža perpildytų šiukšlių konteinerių ir į krūvas suverstų šakų bei kitokių atliekų.

Prieš beveik porą mėnesių Andrius vargais negalais išsireikalavo, kad Smėlyno gatvėje stovintys konteineriai būtų ištuštinti. Bet istorija, anot jo, kartojasi, ir tai jau nusibodo.

Prieš savaitę užsukęs redakcijon vyras pasakojo, jog tik redakcija dar ir galįs „pagąsdinti“ valdininkus. Nuėjęs į Savivaldybės Ūkio skyriaus buitinių atliekų administravimo padalinį, organizuojantį šiukšlių išvežimo paslaugą ir vežėjų konkursus, ir išsakęs problemą, Andrius išgirdo, jog… šis skyrius esąs „nė prie ko“. Valdininkė vyrą pasiuntė į atliekų išvežimo paslaugą teikiantį UAB „Ecoservice“ Šilutės padalinį.

Tenykštės darbuotojos tikino irgi esančios niekuo dėtos. Jos pasiuntė Andrių į Šilutės seniūniją.

Seniūnijos vadovams Smėlyno gatvės šiukšlyno fotografijas parodęs Andrius sako, kad šie tik pečiais traukę. „Siųskit mašiną, kad pagaliau išvežtų“, – reikalavo abejingumo nebeištvėręs Andrius. Bet ir vėl tik truktelėjimą pečiais pamatęs.

Valdininkai bijo tik laikraščių

Vyras nelinksmai šypteli, jog tik pagąsdinimas prie tų šiukšlynų išsikviesti žurnalistus priversdavo valdininkus reaguoti. „Tik nereikia laikraščių“, – vis išgirsdavo Andrius.

Andrius vis dėlto atėjo į redakciją, mat sako nebegalįs žiūrėti į dabar jau pusantro mėnesio Smėlyno gatvėje riogsančią šakų, sulūžusių baldų, padangų ir kitokio šlamšto krūvą. Viską čia suvertė, pasak Andriaus, už socialines pašalpas visuomenei naudingą darbą (?) dirbantys žmonės. Kas be ko, prisidėjo ir vietos gyventojai.

Kaip neprisidės, jei konteineriai Smėlyne, pasak Andriaus, tuštinami tikrai ne 2 kartus per savaitę, kaip priklauso pagal patvirtintą grafiką, bet žymiai rečiau.

Savivaldybė pasižada tvarkyti vežėjus

Savivaldybės Buitinių atliekų administravimo padalinio vyriausiasis specialistas Artūras Losius sako neprisidėjęs prie to, kad Andrius būtų pasiųstas kuo toliau, mat šis pas jį nebuvęs. Kas šilutiškį siuntinėjo, irgi nežino. Bet kiekvienam dėl šiukšlių išvežimo pretenzijų turinčiam žmogui A.Losius siūlo eiti ne į redakcijas, o būtent į Buitinių atliekų administravimo padalinį, esantį Lietuvininkų g. 8 name. „Savivaldybė pirko paslaugą, mes ir tvarkysime“, – patikina jis.

Pasak A.Losiaus, „Ecoservice“ net praneša padalinio specialistams, jei kurią dieną dėl kažkokių priežasčių kurių nors konteinerių negalėjo išvežti. Savo ruožtu Savivaldybės specialistai stebi padėtį mieste, informuoja atliekų vežėjus apie sulūžusius konteinerius.

A.Losius neneigia, kad atliekų išvežimo darbe trūkumų vis dar yra, bet gyventi švariai nemažai gyventojų irgi vis dar nesistengia. Anaiptol ne visi savo šiukšlių maišelį įmeta į konteinerį, neretai tiesiog dribteli šalia. O šalia vieno maišelio netrukus krenta antras ir trečias…

Klausiami, kodėl taip elgiasi, šilutiškiai, pasak A.Losiaus, atsako, jog ne viską galima mesti į bendruosius konteinerius, o rūšiuoti vis dar nepradeda. „Moku už išvežimą pinigus, tai kraunu, kur noriu ir ką noriu“, – maždaug taip dar mąsto kai kas, nepagalvodami apie tai, kad jei pradėtų rūšiuoti, tai ir už šiukšlių išvežimą mokėtų mažiau, ir gyventų daug švariau.

Bendrieji miesto konteineriai pagal grafiką išvežami 3 kartus per savaitę. Smėlyno gatvė – jau Traksėdžių teritorija, todėl čia šiukšliavežės privalo atvykti 2 kartus per savaitę.

Bet Andrius tikina, kad taip dažnai konteineriai netuštinami – tą jis mato, nes jie stovi tiesiog po jo langais.

A.Losius sako, kad vežėjai kontroliuojami, o dabar kontrolės dar daugiau. Visose „Ecoservice“ šiukšlių vežimo mašinose yra įrengtos navigacinės sistemos, tad stebėti, kur mašinos važiuoja, gali ir „Ecoservice“, ir Savivaldybės atstovai. Be to, neseniai Savivaldybėje įdarbintas specialistas užsiims būtent šiukšlių vežėjų kontrole.

„Tikėkime, kad susitvarkysime“, – viltį išreiškia A.Losius.   

Seniūnas kaltina traktorių stygių

Šalia konteinerių išaugančios šakų krūvos – jau ne Savivaldybės, o seniūnijos reikalas. Seniūnas Raimondas Steponkus to neneigia, apgailestauja tik dėl vieno – kad seniūnija teturi tik vieną traktorių. O darbo jam šiomis pavasarinio tvarkymosi savaitėmis tiek, kad vežti jis galėtų kad ir 24 valandas per parą. „Šiandien dirbame prie kapinių, kalnus šiukšlių jau išvežėme iš Nemuno gatvės, savo eilės laukia Armalėnai ir t.t. Kai aplinką tvarko ir mokyklos, ir už pašalpas dirbantys žmonės, nebespėjame visko išvežti“, – vardija R.Steponkus.

Tiesa, seniūnija turi galimybę samdyti UAB „Šilutės komunalininkas“ techniką, bet tai, pasak R.Steponkaus, per daug skaudžiai kerta per seniūnijos biudžetą.

„Šią savaitę daugumą atliekų išvešime“, – pažada R.Steponkus.

Nuo gegužės 6 dienos visame rajone pradėtos rinkti stambiagabaritės atliekos – seni baldai, buities technika ir panašūs daiktai (išskyrus padangas). Gegužės 15 dieną (trečiadienį) nuo 8 iki 16 val. didelės talpos konteineriai šioms atliekoms sumesti stovės prie Šilutės Laisvės al. 10, Melioratorių al. 10 namų. Taip pat šias atliekas iš vakaro galima palikti prie esamų viešųjų konteinerių. Gegužės 16 dieną (ketvirtadienį) specialūs konteineriai stovės prie Knygnešių g. 15 ir Jaunimo al. 1 namų.

Birželį bus renkamos ir senos padangos, Savivaldybės interneto tinklapyje šilutiškiai ras ir jų išvežimo grafiką. O kol kas jas, sumestas prie konteinerių, surenka seniūnija.