Darbo birža šviečia absolventus

Darbo birzaKlaipėdos darbo biržos Šilutės skyriaus specialistai organizuoja švietėjiškus susitikimus su jaunimo atstovais „Nuo diplomo iki darbo sutarties“. Absolventai ir abiturientai juose informuojami apie paklausias ir nepaklausias profesijas, galimybes įsidarbinti turint vieną ar kitą specialybę, verslumo ir savanorystės galimybes.

Toks susitikimas su aukštąsias mokyklas ir kolegijas jau baigusiais jaunuoliais neseniai surengtas Šilutėje. Jame dalyvavo Klaipėdos darbo biržos padalinio – Jaunimo darbo centro, Šilutės darbdavių ir policijos atstovai, savanoriai.

Atėjęs jaunimas nepasigailėjo – sužinojo, kaip gauti savanorystės pažymėjimą, kaip prisistatyti darbdaviui ir kaip labai greit pelnyti jo palankumą.

Darbdaviai laukia motyvuotų ir turinčių patirties

„Kad jauni žmonės turėtų žinių, ieškotų ir rastų galimybių“, – taip renginio tikslą nusakė Klaipėdos darbo biržos Jaunimo darbo centro specialistė Indrė Vaitiekutytė.

Ji sakė, jog LDB registruojasi daug verslo vadybos, kineziterapijos, finansų, geodezijos ir kitas specialybes baigusių absolventų. Tuo tarpu dabar visur labai trūksta vairuotojų, ypač – tolimųjų reisų, pardavėjų, didelės galimybes įsidarbinti turi viešbučių kambarinės, o greta mūsų esančioje Klaipėdoje ypač paklausi yra laivavedžių specialybė.

Žurnalas „Forbes“ nuolat skelbia pasaulyje reikalingiausių profesijų sąrašus, o juose pirmauja kvalifikuoti amatininkai – virėjai, batsiuviai, siuvėjai, slaugytojos, technikai, vairuotojai, viešbučių personalas ir kt.

Pasak I.Vaitiekutytės, visoje Lietuvoje Darbo biržose registruojasi daugiau vaikinų nei merginų, didelė dalis besiregistruojančių jaunų žmonų neturi jokios profesijos, ir tik maža dalis jų turi aukštąjį išsilavinimą. Tuo tarpu darbdaviai nori kvalifikuotų žmonių, turinčių motyvaciją dirbti, pozityvų požiūrį. Privalumas visada yra vairuotojo pažymėjimas ir užsienio kalbų mokėjimas.

Žinoma, darbdaviai pageidauja ir turinčių patirties, bet jos įgyti gali padėti įvairios Darbo biržos programos, tereikia jose dalyvauti.

Reikia apgalvoti verslo galimybes

I.Vaitiekutytė rekomendavo, kreipiantis į darbdavį jam atskleisti visus savo gebėjimus ir įgūdžius.

Kalbant su darbdaviu ypač svarbu gyvas kontaktas, todėl rekomenduojama nueiti ir prisistatyti. Prisistatymas turi būti koncentruotas, reikia argumentuotai nurodyti, kodėl jūs norite ir galite dirbti darbą, dėl kurio kreipiatės. Nereikia bijoti truputį pasigirti.

Galima kreiptis ir į Jaunimo darbo centrą.

Be to, ji siūlė apgalvoti ir nuosavo verslo kūrimo galimybes, mat čia padėti jauniems žmonėms irgi gali Darbo birža. Iki 40-ties tūkst. litų Darbo birza Ropienefinansavimą galima gauti steigiant darbo vietą sau arba kitam žmogui. Grąžinti šios sumos nereikės, tik teks nustatytą laiką išsaugoti tą darbo vietą.

Ypač naudinga savanorystė

Anot viešnios, šiuo metu ypač skatinama savanoriška veikla. Tai toli gražu nėra tik senelių globojimas, bet tikrai yra pirmas žingsnis sėkmingos karjeros link.

Apie savanorystės galimybes informavo Šilutės policijos atstovė Nerija Ropienė. Savo pasakojimą pareigūnė pradėjo nuo kiekvienam jaunam žmogui aktualaus atlyginimų klausimo. O didžiausius atlyginimus mūsų šalyje gauna teisėjai. „Bet kiekvienas iš jūsų galite pasiekti tokius atlyginimus, jei karjerą pradėsite policijos komisariate“, – sakė N.Ropienė.

Policijoje nuolat trūksta pareigūnų, o dar viena priežastis ten įsidarbinti – galimybė anksti išeiti į pensiją, kuomet žmogus dar yra gana jaunas ir gali pradėti savo verslą bei kartu gauti pensiją.

N.Ropienė informavo apie mokymosi laiką, kuris yra gana trumpas, ir įsidarbinimo galimybes, taip pat galimybes vėliau pereiti dirbti prokurorais, advokatais, notarais ir teisėjais.

Šilutės r. policijos komisariate irgi vykdomas vienas savanorystės projektas, apie kurį papasakojo jame jau dalyvavusi Viktorija. Anot pačios merginos, jai ir kitiems 8-iems jaunuoliams tai buvo gera mokykla ir savęs išbandymas. „Dalyvavau renginiuose, ieškojau dingusio žmogaus, patruliavau ir tiesiog visapusiškai pažinau policijos darbą“, – sakė mergina.

Šiame projekte kelis mėnesius dalyvavę jaunuoliai gauna ir pažymėjimą, kuris bus labai naudingas ieškant darbo, ir rekomendacijas.

„Į savanorystę reikia eiti savo noru, o ne laukti, kad kas nors tave stumtų“, – sakė N.Ropienė. O susidomėjusieji turėtų Šilutės r. policijos komisariate ieškoti bendruomenės pareigūnės N.Ropienės.

Verslininkas pataria draugauti su Darbo birža

Patarimų turėjo ir jau daug jaunų žmonių įdarbinęs Šilutės verslininkas, UAB „Rambyno kalnas“ direktorius Pranas Samoška. Jis pastebėjo, kad visi tądien susirinkę absolventai yra įgiję gerą išsilavinimą, ir išreiškė viltį, kad visi jie suras savo vietą gimtinėje – nevažiuos į užsienį.

P.Samoška patarė visiems bendradarbiauti su Darbo birža, ieškoti galimybių gauti valstybės paramą. „Darbo birža padeda ir projektus parengti, tad nebijokite – eikite į ją“, – ragino seniai su šia įstaiga bendradarbiaujantis verslininkas.

Jis ypač akcentavo norinčio įsidarbinti žmogaus iniciatyvumą, o šioje srityje žmonės yra skirtingi. Anot P.Samoškos, konditerijos ceche būna merginų, kurios net pro senųjų darbuotojų pažastį išlenda, norėdamos pamatyti, kaip šios suka tešlą. Ir automobilių servise pasitaiko skirtingų vaikinukų: vieni smalsiai kiša nosį prie dirbančių meistrų,  o kiti net užmiega įlindę į kokią mašiną…

Smalsieji laukiami visose įmonėse, savininkai stengiasi jiems ir specialybės literatūros duoti, ir pamokyti.

Apskritai P.Samoška yra už jaunimo mokymą individualiai, kai vieną mokinį moko vienas meistras, o ne, anot jo, specialistų ruošimą bandos principu.

O savanorystės idėją verslininkas gyrė, jo nuomone, tokia veikla būtų naudinga kiekvienoje srityje.