Daugiabučių renovaciją gelbsti lanksčios rangovų paieškos taisyklės

DSC 0453Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa atvėrė kelią pasinaudoti ES struktūrinių fondų bei valstybės parama renovuojant senus pastatus. Tačiau ši daugiamilijoninė ilgalaikė investicinė programa – tai ir didžiulis iššūkis Lietuvos statybos įmonėms bei organizacijoms. Šalyje yra nemažai renovuoti paruoštų daugiabučių, bet trūksta statybininkų pradėti darbus.

Skaidru, patogu, operatyvu

Daugiabučių renovacijos darbų pirkimo tvarkoje ilgą laiką buvo sąlyga, kad rangos darbai perkami per Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) elektroninį katalogą. Nuo 2013 metų siekiant, kad renovacijos procesas sparčiau judėtų į priekį, Aplinkos ministerija pasiūlė paprastinti rangos darbų pirkimo tvarką. Aplinkos viceministrės Daivos Matonienės teigimu, ne visiems paslaugų pirkėjams pavykdavo paslaugas įsigyti per CPO LT, todėl pasiūlyta alternatyva – galimybė rangovus parinkti kitais Viešųjų pirkimų įstatyme nustatytais būdais.

Daugiabučių namų renovaciją rajone administruoja UAB „Šilutės šilumos tinklai“. Bendrovės direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas pasakojo, kad dažniausiai daugiabučių atnaujinimui rangos darbai perkami per CPO LT, nes šis elektroninis katalogas užtikrina skaidrumą, yra patogus, operatyvus, visiškai automatizuotas ir atitinka viešųjų pirkimų procedūras. Pirkimai per CPO LT vykdomi greičiau ir efektyviau, nes pasiūlymai pateikiami per 15 darbo dienų ir nėra jų apskundimo galimybės, vadinasi, ir teisminių ginčų. Tai leidžia gerokai sutrumpinti darbų pirkimo procedūras.

VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas patikino, kad CPO savo paslaugas siūlo tik patikimos ir patikrintos rangos bendrovės. Kartą per metus organizacija skelbia konkursą kataloge paslaugas siūlyti norinčioms statybų bendrovėms. Iš visų dalyvaujančiųjų atrenkama per 100 stipriausių rangos bendrovių, atitinkančių keliamus kvalifikacinius reikalavimus. Tik šios bendrovės registruojamos CPO kataloge ir tik joms leidžiama dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

Alternatyvos ieškant rangovų

Tačiau daugiabučių atnaujinimo II etapo metu Šilutėje teko naudotis ne tik CPO LT paslaugomis, bet ir skelbti atvirą viešąjį rangos darbų pirkimo konkursą. Pasak V.Kamarausko, taip teko daryti todėl, kad iš septynių renovacijai paruoštų pastatų CPO LT elektroniniame kataloge rangovo nepavyko surasti trims pastatams. Situaciją gelbėjo Aplinkos ministerijos pakoreguotos lanksčios rangos darbų pirkimo tvarkos taisyklės.

Renovuojamų daugiabučių rangos darbai gali būti perkami ne tik per CPO, bet ir per Centrinę viešųjų pirkimų sistemą (CVP IS) arba pagal Aplinkos ministro patvirtintą pirkimų tvarkos aprašą.

„CVP IS sistemoje dalyvauti gali visos statybos įmonės, tačiau jų kvalifikacija tikrinama konkretaus pirkimo metu. Būtent per šią sistemą perkant paslaugą, rangovui galima kelti ir papildomas sąlygas. Užsakovas, perkantis paslaugą per CPO, šios galimybės neturi“, – komentavo E.Petrauskas.

Per alternatyvias viešųjų pirkimų priemones buvo parinkti Šilutės Taikos g. 10 namo rangovai. Čia darbus atlieka vietos statybos įmonė, šiuo metu rajone atnaujinanti du daugiabučius. Pasak rangos bendrovės vadovo Petro Juraškos, Taikos g. 10 namo gyventojai jau gali pinti darbų pabaigos vainiką: jų daugiabutį greitu laiku planuojama priduoti Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai.

Užsakymo nr. PR0510