Daugiau šeimų bus aprūpintos socialiniu būstu

apleistas bustasŠilutės r. savivaldybė pateko tarp tų 45 laimingųjų savivaldybių, kurioms Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skyrė Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų pirkti naujus socialinius būstus arba tokiems būstams pritaikyti jau turimus pastatus.

Nedidelė dalis šios paramos skiriama ir butus nupirkti bei juos pritaikyti neįgaliesiems.

Ši žinia reiškia, kad per trejus artimiausius metus Šilutės rajone bus nupirkti mažiausiai 38 socialiniai būstai, kuriuose apsigyvens stogo virš galvos neturinčios šeimos ir vieniši žmonės. Pirmieji butai bus nupirkti jau šiemet.

Eilė juda lėtai

Šilutės savivaldybės eilėje socialiniam būstui gauti nuolat įrašyta keli šimtai šeimų ir vienišų žmonių. Gegužės pabaigoje jų buvo 169, bet, pasak Ūkio skyriaus specialistės Nijolės Grigonienės, yra buvę ir 200.

Pavasarį eilė pusšimčiu žmonių sumažėjo, nes iš Valstybinės mokesčių inspekcijos deklaracijų paaiškėjo, jog teisę į tokį būstą turi ne visi, kurie į jį pretendavo. Todėl 46 žmonės iš eilės buvo išbraukti.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Šilutės savivaldybei iš valstybės beveik kasmet skirdavo lėšų keliems socialiniams butams pirkti. Bet tik BEVEIK kasmet ir tik KELIEMS butams. Štai 2014 metais Šilutės savivaldybė gavo tiek pinigų, kad nupirko 6 socialinius būstus, pernai ir šiemet dar negavo lėšų nė vienam butui.

„Eilė juda lėtai, nes praktiškai sukamės toje socialinių butų rinkoje, kurią turime: vieniems gyventojams, gyvenantiems socialiniuose būstuose, išvykus ar įsigijus kokį kitą gyvenamąjį plotą į jų vietą įkeliame kitą eilėje laukiančią šeimą“, – sakė N.Grigonienė.

Pirkti butus – pigiausia

Šiemetinį ES struktūrinių fondų finansuotą projektą Šilutės r. savivaldybės Plėtros ir planavimo skyriaus vedėjas Remigijus Budrikas vadina tikru proveržiu šios problemos mažinime. Šilutės savivaldybei socialiniams būstams pirkti skirta 797 720 eurų.

Tiesa, aprūpinant savo gyventojus socialiniais butais turės prisidėti ir paramą gaunančios savivaldybės, jų indėlis – 15 proc. perkamų butų kainos.
Už šiuos pinigus, pasak R.Budriko, tikrai turėtų pavykti nupirkti apie 40 butų, nes teikiant paraišką ir nurodant reikiamą lėšų kiekį buvo orientuojamasi į Šilutės nekilnojamojo turto kainas.

Tiesa, savivaldybės galėjo rinktis: ar pirkti jau gyventi tinkamus butus, ar statyti naujus socialinius būstus, ar bandyti pritaikyti turimus senus ir jau nebenaudojamus pastatus.

Šilutėje pasirinktas pirmasis variantas, nes, anot R.Budriko, praktika rodo, jog tai yra pigiau, nei statyti naujus namus ar gyvenamajam sektoriui bandyti pritaikyti senus, jau nebenaudojamus pastatus.

„Jei būtume rinkęsi pastaruosius du variantus, būtume galėję įrengti mažiau butų, nei galėsime nupirkti dabar“, – sakė R.Budrikas.

Kadangi eilėje laukia ir keli neįgalieji, dalį pinigų numatyta skirti jiems nupirktų būstų pritaikymui bei dujinėms viryklėms nupirkti.

Butų reikės įvairaus dydžio

Problemą vedėjas įžvelgia kitur: problemų gali kilti todėl, kad Šilutėje yra menka parduodamų butų pasiūla. Bet jis neabejoja, kad Savivaldybei suteikta galimybė nupirkti bent 38 (ar net daugiau) butus išjudins nekilnojamojo būsto rinką mūsų mieste.

Tiesa, bus perkami tik tiebutai, kurie atitiks Savivaldybės keliamus reikalavimus, tad sumaniusieji gauti nerealią kainą tiesiog liks su nosimi.

Beja, butai bus perkami tik Šilutėje ir aplink ją esančiose gyvenvietėse – Traksėdžiuose, Pagryniuose, Grabupiuose. Tad šiose vietovėse gyvenantys ir savo butus norintys parduoti žmonės turėtų atidžiai sekti pranešimus spaudoje apie viešuosius pirkimus. R.Budriko nuomone, jie turėtų būti paskelbti maždaug lapkritį, tuomet savo butus jų savininkai jau galės siūlyti Savivaldybei.

Bet teirautis dėl visų sąlygų, pasak R.Budriko, galima ir anksčiau.

Savivaldybės eilėje įrašyta ir vienišų žmonių, ir gausių šeimų, todėl ir butų reikės įvairaus dydžio – 1, 2 ir 3 kambarių.

Šiuo metu Plėtros ir planavimo skyriuje jau ruošiami dokumentai projekto finansavimo ir administravimo sutarčiai pasirašyti.  

Bando mažinti socialinę atskirtį

„Turime užtikrinti, kad kuo daugiau į socialinį būstą pretenduojančių šeimų gautų jį kokybišką ir laiku, todėl siekdami mažinti socialinę atskirtį ir kovoti su skurdu, numatėme dalį Europos Sąjungos fondų investicijų nukreipti būtent savivaldybių socialinio būsto fondui padidinti“, – apie projekto tikslus sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Ministerijos pranešime informuojama, kad 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos priemone „Socialinio būsto fondo plėtra“ gali naudotis visos 60 šalies savivaldybių.

Iki 2016 m. birželio 1 d. 58 savivaldybės pateikė paraiškas ES struktūrinių fondų finansavimui gauti, dvi savivaldybės paprašė paraiškos pateikimo terminą atidėti.

Iš viso šiai priemonei įgyvendinti skirta 49,9 mln. eurų ES fondų lėšų. Dar ne mažiau kaip 8,8 mln. eurų projektams įgyvendinti turės skirti savivaldybės.

Sprendimą skirti lėšas dar 13-ai savivaldybių ministerija priims artimiausiu metu.