Degutiškių projektas subūrė įvairias kartas ir paskatino jų bendravimą

Deguciu projektas_Violetiniai

Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Degučių kaimas yra vienas buvusio pasienio kaimų, įsikūrusių vadinamųjų Mažosios ir Didžiosios Lietuvos riboje. Tą žinantys degutiškiai tikina, kad jų bendruomenėje susilieja dvi kultūros: senoji lietuvininkų, kurių palikuonys dar tebegyvena aplinkiniuose kaimuose, ir dabartinė žemaitiškoji, čia irgi gyvavusi nuo seniausių laikų.

Todėl Degučių kaimo bendruomenės „Rytdiena“ nariai vienu iš savo tikslų siekia, kad įvairių kartų atstovai ne tik pažintų abi kultūras, bet ir gebėtų jas atskirti. O tam, anot bendruomenės narių, reikia suburti įvairias kartas ir skatinti jų bendravimą.

Išsikėlę tokius uždavinius degutiškiai šiemet parengė projektą „Skirtingo amžiaus kartų bendravimo skatinimas“, kurio baigiamasis renginys – protų mūšis – surengtas bendruomenės namuose.



Siekia aktyvumo ir kūrybiškumo

Deguciu projektas_VismantieneDegučių bendruomenės „Rytdiena“ pirmininkė Irena Vismantienė pasakoja, jog jų bendruomenė vienija ne vieno apylinkės kaimo, nuo gyvenvientės centro nutolusio net iki 8 kilometrų, gyventojus. Todėl bendruomenės tikslas – kiek įmanoma pagyvinti jų laisvalaikį, paskatinti bendravimą bei bendradarbiavimą. Tam labai padeda jau 25 metus rengiama tradicinė Deguciu projektas_RaudoniejiDegučių vasaros šventė, tačiau vien to degutiškiams nebeužtenka.

„Tik aktyvus gyvenimas didina žmogaus kūrybiškumą, norą mokytis, didina socialinių grupių sąsajas, stiprina bendruomenes, kuria įvairias partnerystės formas, o kartu ir skatina regionų plėtrą“, – teigia I.Vismantienė, šiemet pavasarį, kartu su bendraminčiais parengusi projektą „Skirtingo amžiaus kartų bendravimo skatinimas“.

Degutiškių projektą finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, surengusi bendruomeninės veiklos stiprinimo projektų finansavimo 2016 metais konkursą. Degučių bendruomenė „Rytdiena“ buvo viena iš septynių Šilutės rajono bendruomenių, šiame konkurse laimėjusi finansinę paramą – 5 375 eurus.

Klausė paskaitos, sportavo, keliavo, linksminosi šventėje

Pagal projektą birželio mėnesį Degučiuose buvo surengta rusniškės Valentinos Baužienės paskaita apie vaistinius augalus. Jos metu ir degutiškiai sužinojo, kokias vaistažoles galėtų patys užsiauginti savo daržuose, nes didesnį ar mažesnį sklypelį prie namų čia turi beveik kiekviena šeima. Paskaitos dalyviai taip pat įgijo žinių, kaip reikėtų žiemai ruošti vaistažolių atsargas ir kaip teisingai jas vartoti, kokia iš to būtų ekonominė nauda kiekvienai šeimai.

Deguciu projektas_ZaliejiLiepą bendruomenės nariai surengė linksmųjų žaidimų dieną šeimoms prie savo naujai atgimusio tvenkinio. Čia jau užpernai degutiškiai kartu su vietos jaunimo organizacija sutvarkė aplinką, pastatė suoliukus, persirengimo kabinas, įsirengė paplūdimio tinklinio aikštelę. Buvo nupirkta valtis, vandens batutas ir vandens kamuoliai, tad ši vieta, visų nuomone, labiausiai tiko linksmam bendruomenės šeimų – suaugusiųjų ir vaikų – susibūrimui.

Vyko įvairios estafetės ir varžybos, tarp jų – ir gigantiškų šaškių turnyras. Įdomu tai, kad varžybų nugalėtojais tapo ypač skirtingų kartų atstovai: vos 2 metukų sulaukęs Kalnujų kaime gyvenantis Kajus Grikšas ir 70-metis degutiškis Aloyzas Lidžius.
Dar viena projekto veikla buvo rugpjūčio viduryje – Žolinės dieną surengta ekskursija po žemaičių žemes. Aplankyta Švėkšna, Varniai, Telšiai, pamatyta Žemaitijos sostinės katedra ir daug kitų įdomių objektų.

Ruošdami šiemetinę kaimo šventę „Degučių ir svetelių sambariai“ degutiškiai irgi labiausiai siekė išryškinti savo kaimo bendruomenės etniškumą, tradiciškumą ir bendruomeniškumą, tačiau neužmiršo ir kaimynų. Degutiškiai plojo net iš Nidos atvykusiai kaimiškos muzikos kapelai „Joldija“ ir plungiškiams „Tabasco“, inkakliškių „Ašvelei“, įsisuko į žaidimus su vietos folkloro ansambliu „Pilutė“.

Susirinko „skaičiuoti viščiukų“

Baigiamasis projekto etapas – neseniai surengtas protų mūšis, kurio metu dalyviai galėjo prisiminti viską, ką pamatė ir išgirdo ankstesnių veiklų metu.

Prie stalų susėdo savo žinias pademonstruoti pasiryžusios penkios komandos. Degutiškiai subūrė 3 komandas – savos bendruomenės narių bei Žalpių ir Žiogaičių kaimų gyventojų. Beje, pastarąją komandą sudarė skirtingų kartų vienos Dulkių šeimos atstovai.

Sulaukta ir svečių – susirungti su degutiškiais nepabūgo į komandas susibūrę Žemaičių Naumiesčio seniūnijos bei Katyčių bendruomenės nariai.

Renginio vedėja, gerai šišioniškių kultūrą, kalbą, papročius ir buitį išmananti Šilutės muziejininkė Indrė Skablauskaitė šmaikštavo, kad tądien degutiškiai susirinko „skaičiuoti viščiukų“, t.y., pasitikrinti, kokių naujų žinių įgijo per kelis projekto vykdymo mėnesius.

Vedėja buvo parengusi nemažai net labai sunkių klausimų. Komandoms reikėjo žinoti, kada pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas Degučių vardas, kuriame amžiuje statyta ir kokio architektūrinio stiliaus yra jų kaimo bažnytėlė, reikėjo parodyti nemenką Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos istorijos, kultūros ir etnografijos išmanymą.deguciu projektas_seimu_rungtynes

O kad visiems susirinkusiems geriau galvotųsi, keletą šokių renginio pradžioje dovanojo mažieji šokėjai – naumiestiškė Simona Rupainytė ir degutiškis Vilius Grikšas.

Laimėjo visi

It iš gausybės rago liejosi atsakymai į vedėjos klausimus, o visus susumavus paaiškėjo, jog nepralenkiama tądien buvo „Violetinių“ vardu pavadinta Dulkių šeimyna. Jiems, o taip pat II vietos laimėtojams „Raudoniesiems“ – Degučių bendruomenės atstovams – įteikti saldūs prizai.

„Tačiau neabejotinai laimėjome visi – ir sukę galvas dėl atsakymų, ir tiesiog stebėjusieji renginį, nes praturtėjome žiniomis apie savąjį kraštą, apie dvi čia susiliejusias kultūras“, – mano bendruomenės „Rytdiena“ pirmininkė I.Vismantienė. Visus dalyvius ji apdovanojo ir rašikliais su Degučių simbolika.

O dabar degutiškiai jau suka galvas, kokius naujus projektus parengti.