Dėmesio – erkės: jų žymiai daugiau, o šilutiškiai pagaliau suprato skiepų naudą

Atėjo vasara, vis malonesni orai – gera žinia ne tik mums, iškankintiems koronaviruso sukeltų apribojimų ir baimių, bet ir erkėms, kurios, kaip ir kiekvieną pavasarį, atbudo žvalios ir pasiilgusios kraujo. Aukų jos tyko ne tik miškuose, bet ir parkuose, vejose šalia namų.

Skiepų nuo erkių platinamų ligų naudą jau įvertino ir šilutiškiai, ir kitų Lietuvos rajonų gyventojai. Norinčiųjų pasiskiepyti šiemet yra tiek daug, kad kai kurios medicinos įstaigos net pritrūko vakcinos.

Stebėsena rodo, kad šių, Laimo ir erkinio encefalito ligas platinančių vabzdžių, šiemet žymiai gausiau ir Šilutės rajone.

Geroji žinia ta, kad šilutiškiai jau suprato skiepų naudą ir besiskiepijančių sparčiai gausėja.

Erkių žymiai daugiau

Dažnas radęs įsisiurbusią erkę net negali įvardyti, kur ji galėjo prikibti: regis, nesilankyta jokioje vietoje, kur galėtų būti šių agresyvių gyvių.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus darbuotojai nuolatinę iksodinių erkių stebėseną Usėnų miško stacionare, dėl koronaviruso šiemet pradėjo ne kovo mėnesį kaip įprastai, o vėliau. Stacionaras aplankytas birželio pradžioje ir vieno kilometro ruože rasta 40 erkių. Tai žymiai daugiau, nei ankstesniais metais, kai vidutiniškai būdavo randama nuo 8 iki 14 šių pavojingų vabzdžių.

Pavyzdžiui pernai, pirmąją birželio dekadą tame pačiame stacionare buvo rastos tik 8 erkės, o kovo mėnesį – 14.

Taigi, erkių gausu, tad būkime budrūs.

Besiskiepijančių daugėja

Nuo erkinio encefalito ir jo sukeliamų padarinių apsisaugoti tikrai galima. Toji apsauga – skiepai. Erkinio encefalito vakcinomis galima skiepyti vyresnius nei 1 metų vaikus. Pradėti skiepytis reikia ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumas.

Galima pasidžiaugti tuo, kad 2019 m. rajono gyventojų skiepijimosi rodikliai žymiai geresni nei 2018 m.: nuo erkinio encefalito vakcinaciją pradėjo ir tęsė 261 suaugęs ir 151 vaikas (2018 metais skiepijosi 69 suaugę ir 49 vaikai).

Deja, nėra vakcinos, kuri apsaugotų nuo Laimo ligos. 2019 m. Šilutės rajone Laimo liga susirgo 9 vyrai ir 9 moterys – 7 Šilutės miesto ir 11 kaimo gyventojų. Erkiniu encefalitu susirgo 6 vyrai ir 4 moterys, 1 jų iš Šilutės miesto, 9 iš kaimo. Šiais metais rajone jau registruoti 2 Laimo ligos atvejai. Bet reikėtų nepamiršti, kad ir vabzdžių aktyvumo sezonas dar tik prasidėjo, ir pas medikus karantino metu gyventojai lankėsi tik išskirtiniais atvejais. Tad kokie susirgimų skaičiai bus metų pabaigoje, prognozuoti sunku.

Ką daryti jeigu įsisiurbė erkė?

Aptikus erkę, reikia ją kuo greičiau ištraukti. Nepastebėjus išlieka pavojus, kad erkė per žaizdą ,,įšvirkš“ jums virusą. Pasistenkite nespausti erkės kūnelio ir netepti jo riebalais. Pincetu pamėginkite sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos. Pašalinkite ją sukamuoju, judesiu truktelėdami atgal. Apiplaukite žaizdelę vandenių su muilu ar dezinfektantu. Aplink žaizdą atsiradus išplitusiam paraudimui ar kokiems nors kitiems pažymiams, kreipkitės į gydytoją.

Išvengti erkės padės tinkama apranga: rinkitės drabužius ilgomis rankovėmis, kelnių galus susikiškite į kojines ar batus. Geriau dėvėti ryškių spalvų drabužius, kad erkę būtų lengviau pastebėti jai dar nespėjus įsisiurbti. Erkės jautrios kvapams, jos nemėgsta arbatmedžio aliejaus, acto, česnako, citrusinių vaisių kvapų. Šie kvapai atbaidys erkes ne tik nuo jūsų, bet ir nuo jūsų augintinių.