Dėmesio: saldainiai su kirmėlėmis… Kaltas pirkėjas ar prekybininkai?

SALDAINIAIBesiraitančiomis kirmėlėmis aplipę šokoladiniai saldainiai – tokį sukrečiantį vaizdelį redakcijoje pamatėme rugsėjo 3-ąją, o „dovanojo“ jį mums viena šilutiškių šeima…

Saldainiai pirkti dviejuose iš didžiųjų Šilutės prekybos centrų rugpjūčio pradžioje ir rugpjūčio 25-ąją. Regis, per tokį trumpą laiką jie dar neturėjo spėti „apaugti“ tokia gėrybe. Tad pirkėjams kyla pagrįstas klausimas, kiek laiko iki tol jie praleido mūsų miesto parduotuvėse?..

Toks klausimas kilo ir Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistams, kurie į minėtus prekybos centrus išsiruošė jau kitą dieną po to, kai gavo „Šilutės naujienų“ informaciją. Atliktas tyrimas atskleidė ir kitą situacijos pusę.

Vaizdas privertė krūptelti

Kuomet į redakciją atėję, P.Jakšto gatvėje gyvenanti ponia su sūnumi, pradėjo pasakoti, jog atneštoje dėžutėje turi itin nemalonų „lauknešėlį“ – sukirmijusius saldainius, visai neseniai pirktus mūsų miesto prekybos centruose, nepatikėjome. Tyliai patys sau pamanėme, jog greičiausiai koks nors „taškelis“ bus jiems pasivaidenęs.

Tačiau kuomet keturių rūšių saldumynus atsargiai išvyniojome, vaizdas privertė krūptelti – per šokoladą išties ropojo baltos kirmėlės…

Moteris pasakojo, jog vienus saldainius pirko viename prekybos centre rugpjūčio 25-ąją. Ji prisipažino, kad tąkart suviliojo solidi akcija, mat gana nepigūs saldainiai tuomet buvo kone perpus pigesni – kilogramas kainavo vos 4,80 euro. Kiti saldainiai buvo pirkti kitame prekybos centre.
„Bet juk prekybininkai nuolat akcentuoja, kad akcija nereiškia, jog produktas vartoti nebetinkamas. Ji tik reiškia, kad kuriam laikui jis parduodamas sumažinta kaina“, – dalijasi savo pastebėjimais šilutiškiai.

Saldainius skanavo ir užsienietis

Dar jie pasakojo neseniai turėję svečią iš užsienio, kuris ypač mėgsta saldumynus. Tad ir krimtęs tas užsienietis mūsų saldainius vieną po kito, net gerai jų neapžiūrėdamas. Pati šilutiškė taip pat sako esanti didelė saldumynų gerbėja, todėl irgi jau nebežinanti, kiek per tas kelias savaites tų „pariebintų“ saldainių suvalgiusi. Iki pastarojo savaitgalio, kuomet jos sūnus vieną išvyniojęs ir pradėjęs apžiūrinėti.

„Aš žiūriu, ką dedu į burną“, – toks buvo jauno vyro atsakymas, kuomet mama paklausė, ko jis taip tą saldainį tyrinėjantis. O tada jis parodė ir tų tyrinėjimų rezultatą – per juodą šokoladą ropojančią baltą kirmėlę…

Suskubę tikrinti kitus vazoje laikytus saldainius, šilutiškiai ir visai nustėro – kirmėlių knibždėjo visuose keturių rūšių saldainiuose…
„Tokio košmaro dar nebuvau patyrusi. Vėmiau visą dieną, o dabar jau į saldainius ilgai nebenorėsiu pažiūrėti“, – apgailestavo potraukį mėgstamiems saldumynams staiga praradusi moteris.

Ji sako, jog didžiausias jos rūpestis – įspėti kitus pirkėjus, kad – „gink Dieve“ – nesusigundytų pirkti tų saldainių.

Šioje vietoje skaitytojui kils pagrįstas klausimas, kodėl nepaminime nei prekybos centrų, nei saldainių pavadinimų. Ogi todėl, kad sukėlę nemalonius jausmus redakcijos darbuotojams jiedu, kad ir kelias dienas prašomi, taip ir nenuvažiavo į Šilutės VMVT nurodyti faktus ir parašyti prašymą juos ištirti. O delsimą tai padaryti motyvavo laiko stygiumi.

Be to, šeima neturėjo ir pirkimo čekių, kurie įrodytų kada ir kur saldainiai buvo pirkti.

Atsiradimo prielaidų yra įvairių

Visgi VMVT inspektoriai tyrimą pradėjo, remdamiesi tik redakcijos liudijimais. Tokią galimybę jiems suteikė dar ir prekybos centrų vadovai, geranoriškai sutikę leisti patikrinti nemažus kiekius nurodytų saldainių.

Maisto produktų inspektorė Virginija Kirjanovienė su kolegomis sako sulaužiusi bent pusšimtį saldainių, ir vizualiai nė vienas jų nesukėlė įtarimo. O patikrinus per mėnesį atsivežtų saldainių dokumentus paaiškėjo, kad vienos rūšies – labiausiai šilutiškių mėgstamų saldainių per rugpjūčio mėnesį buvo atsivežta net 119 kilogramų. Keista tai, kad nė vienas iš tokį kiekį išpirkusių pirkėjų juose nerado kirmėlių ir neatėjo nei į VMVT, nei į redakcijas. Šis faktas, anot inspektorės, kalba pats už save.  
 
Paskutinės į prekybos centrus atsivežtų saldainių partijos vartojimo terminas baigsis tik kitų metų vasario viduryje. Pasak V.Kirjanovienės, saldainiai nėra greitai gendantis produktas, jei jie laikomi tinkamomis sąlygomis, vartoti yra tinkami ir 9, ir net 12 mėnesių. Be to, sendamas šokoladas pirmiausia sudžiūva, praranda spalvą, pilkėja.

Kaip juose galėjo atsirasti kirmėlės, inspektorė nesiima spėlioti. Anot jos, taip – galbūt – galėjo nutikti saldainius laikant atvirame inde, ypač – jei šalia buvo kokių vaisių, jei namuose atsirado musių ar maistinių kandžių. Dar viena galimybė – kad kirmėlių buvo riešutuose, su kuriais gaminti saldainiai. Tačiau tai jau būtų gamybininkų, o ne prekybininkų pažeidimas. 

Reikia saugoti čekius

VMVT specialistai nuolat kartoja, kaip svarbu saugoti pirkinių čekius. Tačiau kiek tų čekių žmogus gali išsaugoti, jeigu kai kuriomis dienomis tenka ir kelis prekybos centrus apeiti? O kiek jų turėtume sukaupti per savaitę? O per kelias?.. Štai ir išeina, kad toks nurodymas gal ir turi pagrindą, tačiau realiai yra sunkiai įvydomas. Ir tik tuomet, kai pasijuntame apgauti, ar pamatome, jog parsinešėme nekokybišką prekę, staiga susigriebiame, kad tas čekis, oi kaip būtų pravertęs.

„Be čekio labai sunku įrodyti iš kurio prekybos centro ir kuriuo laiku pirktų produktų kokybė netenkina pirkėjo“, – sako mums Šilutės VMVT viršininkas Vytautas Jasaitis.

Ne mažiau svarbu ir laikas – įsigijus nekokybišką produktą į VMVT svarbu kreiptis kuo greičiau.