Derliaus šventėje karaliavo daržo ponaičiukas – kopūstas

Derlius butvydo_komandaTikras ūkininkų miestelis su gatvėmis ir skverais šeštadienį buvo pastatytas Žemaičių Naumiestyje, ant Žaliojo kalno esančioje aikštėje – čia vyko rajoninė Derliaus šventė.

Nuo ankstyvos popietės čia sklaidėsi dūmai, garavo katilai, kuriuose  virtuvės meistrai kaitė kopūstienę, savo produkciją ant stalų dėliojo pienininkai, mėsininkai, bitininkai ir kitų veiklos sričių ūkininkai, suvažiavę iš visų rajono pakraščių. Čia pat instrumentus derino muzikantai ir dainininkai, oviso rajono žemdirbių darbą koordinuojantys Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijos vadovai dėliojo geriausiems iš geriausiųjų skirtus apdovanojimus.

Tad Žemaičių Naumiesčio Mykolinės, seniai išaugusios ir šiuos, ir Dagotuvių marškinėlius, tapo tikra viso rajono ūkininkų Derliaus švente, šiemet atidavusia duoklę daržo ponaičiuku pavadintam… kopūstui.

Dėjo adžikos, moliuskų, šafrano ir kardamonoDerlius

Mėsos skveras ir Pieno alėja, Grūdų gatvė ir Sodų takas, net Ekoparkas – tai šeštadieninio Ūkininkų miestelio Žaliajame kalne vietovių pavadinimai. Visuose tuose parkuose ir gatvėse šeštadienį virė intensyvus gyvenimas.

Štai rajono Pieno gamintojų asociacijos nariai, įsikūrę Pieno alėjoje, kopūstienės virimo varžytuvėse nedalyvavo, o savo kiemelio stalą nuklojo pačių gamintais sūriais, pačių suktu sviestu, svečią vaišino kelių rūšių kastiniais su karštomis bulvėmis. Itin gausus pienininkų būrys, kuriam vadovavo pirmininkė Juzefa Tamavičienė, o talkino Bikavėnų senųjų kaimo tradicijų centro komanda, sakė visi kartu siekiantys bendro tikslo – gražios šventės.

Visai šalia jų įsikūrę juknaitiškiai buvo vieninteliai, į šventę, kurioje tradiciškai vis dar laukta Mykolų ir Mikalinų, atsivežę ir vieną mažą Mykoliuką. Penkiametis Mykoliukas Valančius buvo vienintelis šio vardo savininkas, šiemet palaikęs kompaniją kasmet šventėje dalyvaujančiam pensininkui Mykolui Kerinui.

Derlius srebia_kopustieneJuknaitiškių vyr. virėja pristatyta bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė juokavo su šiuo titulu sutiksianti tik tuo atveju, jei kopūstienė bus gardi, o jei nelabai – ji neprisipažinsianti, kad prie katilo prikišo nagus. O kad išties gardi būtų, Laima į katilą dėjo vieną išskirtinį ingredientą – smulkiai tarkuotų morkų.

Šafraną ir kardamoną – tokius egzotiškus prieskonius savajai kopūstienei išsirinko Sesių komandą subūrusios naumiestiškės Vitalija Birbalienė ir Loreta Eriksonienė. Dar labiau nustebino kita naumiestiškių komanda – Edvardo Butvydo vadovaujami „Tvenkinio kolegos“. Jie maišė kopūstienę be mėsos, užtat kiekvienam jos pageidaujančiam į lėkštę dėjo… iš geldelių išimtus moliuskus, kurių, tikino, prisirinkę prie Žemaičių Naumiesčio užtvankos.

„Dėjau keptų svogūnų, o daugiau neišduosiu“, – į jo puodą nosis kišantiems žurnalistams atsakė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kopūstienės virimui vadovavęs Marius Jagintavičius.

O štai Danutės Lileikienės ir Lolitos Dobravolskienės vadovaujami Žemaičių Naumiesčio bendruomenės nariai kopūstienės nevirė – jų katile garavo šiupininė, gardinta namuose gamintu adžikos padažu. „Pretenduosime į prizą už tirščiausią patiekalą“, – išdavė naumiestiškiai.

Sveikatą dovanojo gydytojai, bitininkai, arbatų gamintojaiDerlius pienininkai_vezime

Kol katiluose kunkuliavo konkursiniai viralai, nuo scenos šventei vadovavusios Indrė Skablauskaitė ir Adma Baltutienė uždavė klausimą, į kurį niekas iš virėjų taip ir nesugebėjo atsakyti: „Kaip vadinasi raugintų kopūstų zupė?“ Mat kopūstiene vadinama tik iš šviežių daržovių virta kopūstienė. Vedėjoms pačioms teko ir atsakyti, kad iš raugintų kopūstų verdama lapienė.

Tuo pat metu gyvenimas virė ir kituose kiemeliuose, kurių gaspadoriai nedalyvavo kopūstienės virimo varžytuvėse. Štai su rajono grūdų augintojais susibūrę ir Grūdų gatvėje įsikūrę Kintų Vydūno kultūros centro ir „Kintų duonos“ atstovai kvietė prisiminti įvairiausių grūdinių kultūrų pavadinimus ir spėti, kuriame indelyje kurie iš jų supilti. Sėkmingai įveikusieji užduotį pelnė apdovanojimus.

Medikų būrelį priviliojo Ekoparkas, kur įsikūręs Daktaras (aktorius Vygantas Paldauskas) pasukusiems „rentgeno ratą“ dalijo patarimus. Tokius kaip jaunystės eliksyro receptą, kaip atgaivinti pavargusias akis, kodėl užkietėjusiam girtuokliui reikėtų sugirdyti degtinės, kurioje mirko 30 nuo aviečių surinktų blakių, ar kodėl reikia gerti kefyrą. „Labai vertingi patarimai“, – konstatavo Šilutės ligoninės gydytoja neurologė Nijolė Plaipienė.

Sveikatos pasisėmė ir tie, kas stabtelėjo prie pirmą kartą Derliaus šventėje dalyvavusios Bliūdsukių kaimo bendruomenės „Želvesys“ stalo.  Edvardo Jurjono vadovaujami bliūdsukiškiai pardavinėjo ir dovanojo ekologiškose apylinkės miškų pievelėse pačių surinktų ir paruoštų nuo 1000 ligų gelbstinčio gauromečio arbatų – žaliosios ir fermentuotos, jonažolių fitolio, erškėtuogių, čiobrelių ir kitokių arbatų.

Čia pat akį traukė jaunos naumiestiškių šeimos – Renatos ir Ramūno Meilių stalelis, nukrautas gardaus šios vasaros medaus stiklainėliais. Jauni bitininkai pasakojo šventėje irgi dalyvaujantys pirmą, bet ne paskutinį kartą, juo labiau kad pamatė, kokį pasisekimą turėjo jų produkcija, ypač – medumi užilti riešutai.

Bitininkų buvo ir daugiau: eilutės pirkėjų rikiavosi prie Pagryniškio Prano Petrošiaus bei degutiškių Vaidos ir Stasio Šarkauskų stalelių. Pastaroji šeimyna prekiavo ne tik medumi, bet ir originaliu produktu – medumi užpilta bičių duonele.

Buvo visokių rudens gėrybių

Derlius juknaitiki_komandaNė vienos Žemaičių Naumiesčio rudens šventės nepraleidžianti Danutė Zaveckaitė ir šiemet ant savo stalo nuklojo tiek įvairiausių miškų ir sodų rudens gėrybių, kad jai pačiai net atsiremti nebeliko kur. Šios moters stalelį kaip ir kasmet aplankė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, kaip pats sakė, atvažiavęs atsisveikinti su naumiestiškiais ir padėkoti jiems už draugišką bendradarbiavimą visus 8 metus. Mat šiemet R.Žemaitaitis jau nebekandidatuoja šioje seniūnijoje.

Šalia Danutės įsikūrė visų apylinkės varguolių globėjos Žemaičių Naumiesčio Gerumo namų moterys, kaskart šiose šventėse surengiančios loteriją be pralaimėjimų, kurios metu surinktos lėšos perduodamos tiems, ką tuo metu prispaudžia didžiausios negandos.

Ragauti šviežių sulčių kvietė dar viena naumiestiškė Zita Mockienė, pasiūliusi ir neįprastų derinių: obuolių su avietėmis ar svarainiais, moliūgų – morkų ir kt.

Čia pat aikštėje muistėsi Vido Rimkaus vadeliojamas Kuzius, kuris vėžino visus, kas panorėjo vežimaičiu apsukti ratą aikštės pakraščiais.

Visų suvažiavusių ir išradingai šventei pasirengusių neišvardinsi, o ir vargu ar reikia – tesigaili tie, kas patingėjo ir gražią pavakarę neatvyko į Žemaičių Naumiestį.

Neįmanoma išvardinti ir visų apdovanotųjų bei pagerbtųjų ūkininkų, tą padarysime kituose laikraščio numeriuose. Pagerbti ir kopūsto žiedais buvo apdovanoti ir visi kopūstienių virėjai, pelnę Mamos, Liesiausios, Rūgštingiausios ir kitokių kopūstienių titulus. O išvirusiais geriausią Mykolinių kopūstienę pripažinti „Tvenkinio kolegos“, prie savo užtvankos nepatingėję rinkti moliuskų.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.