Dešimtis tūkstančių kainavę treniruokliai ir žaidimų aikštelės – suniokoti ir piktina šilutiškius

Maždaug per penkerius metus Šilutės mieste ir visose rajono seniūnijose gyventojų kokybiškesniam laisvalaikiui buvo įrengta keliolika žaidimo aikštelių ir lauko treniruoklių kompleksų.

Lauko treniruokliai ir žaidimų aikštelės jau kurį laiką suniokoti ir apleisti taip ir stūkso netvarkomi.

Pradžioje daugeliui kėlę džiugesį ir malonumą šie treniruokliai bei laisvalaikio praleidimo erdvės sulaukė daug gerų atsiliepimų. Tačiau… Kuo laikas bėga toliau, tuo vis mažiau susidomėjimo sulaukia nykstantys ir tiesiogine prasme laužomi įrenginiai, kyla įvairių atsiliepimų apie juos bangos.

Treniruoklių nauda visapusiška

Vaikų žaidimų aikštelės ir lauko treniruoklių kompleksai – dovana šilutiškiams, kuri buvo įgyvendinta ne tik rajono savivaldybės administracijos lėšomis, bet ir gavus finansavimą projektui „Išjudink save“. Pagrindinis projekto tikslas – suteikti galimybę gyventojams visiškai nemokamai palaikyti gerą formą ir fizinį aktyvumą ir kad daugiafunkciniai treniruokliai padėtų aktyviai leisti laisvalaikį miestų ir miestelių erdvėse. Šiai visai gerovei mūsų rajone buvo investuota per 555 tūkst. eurų.

VšĮ „Šilutės sportas“ direktorius Dainius Gricevičius mano, kad gerai, jog mieste ir rajone buvo vykdomas projektas, kad tokie treniruokliai ir jų aikštelės atsirastų.

„Džiaugiuosi ir labai vertinu tai, kad yra tokie lauko treniruokliai. Pats rytais eidamas į darbą dažnai matau prie lauko treniruoklių šilutiškius, kurie sportuoja, jais naudojasi. Juo labiau, kad karantino metu žmonių bendravimas ir judėjimas buvo stipriai ribojami. Tada būtent šie treniruokliai sudarė sąlygas įvairaus amžiaus žmonėms sustiprinti savo kūnus, raumenis, pajudėti“, – sako jis.

Pasak D. Gricevičiaus, lauko treniruokliai nereikalauja ypatingų žinių, yra tvirti, paprasti ir patogūs. Užsinorėjęs jais pasinaudoti žmogus aiškiai žino ką daryti, jam nereikia specialių paaiškinimų ar instrukcijų. Jis džiaugiasi, kad ir toliau yra įrengiamos įvairios lauko erdvės, kur žmonės galės ne tik poilsiauti, bet ir pajudėti. Tai – salelė prie Turgaus aikštės, erdvė prie stadiono. Pašnekovas pastebi, kad mieste ir rajone įrengiant tokias sporto ir laisvalaikio erdves, ir žmonės tampa sąmoningesni, jiems atsiranda supratimas, jog būtina judėti, sveikiau gyventi. Tokie treniruokliai – naudingi ir lėšos panaudotos prasmingai, jos taupo žmonių pinigus, nes jie perka mažiau vaistų.

Net ir Šilutės vaikai neslepia, kad žaisti aikštelėse, kur ir
suoliukai suniokoti, ir sūpynės sulaužytos nemalonu, o šią
aikštelę Jaunimo alėjoje jie patys pavadino „visai nuskurusia“.

Prastas vaizdas piktina gyventojus

Taigi, laiko nuo pirmųjų pastatytų treniruoklių ir įrengtų žaidimo aikštelių dar praėjo nedaug, bet… Džiaugęsi ir kažkada sportavę ant daugiafunkcinių lauko treniruoklių šilutiškiai jau vis rečiau jais besinaudoja. Priežastis – ne tik nuo entuziazmo sveikai gyventi „perdegusi lemputė“, bet ir su kiekviena diena estetinę išvaizdą prarandantys, laužomi, niokojami įrenginiai, dėl silpnėjančio sąmoningumo juos tausoti bei saugoti.

Į redakciją kreipėsi šilutiškė Vida. Penkiasdešimtmetį perkopusi moteris pasidalijo savo įžvalgomis ir nuogąstavimais apie naikinamų treniruoklių aikšteles. Anot moters, anksčiau ji dažnai mėgdavusi pasportuoti ant treniruoklių, esančių Gluosnių g. Šilutiškė beveik kasdien, eidama pasivaikščioti, smagiai išjudindavo raumenis, padarydama po keletą įvairių pratimų. Per kurį laiką moteris ėmė pastebėti ir geresnę fizinę savijautą, nuotaiką.

Deja, šiuo metu Vida jau nebeužsuka į anksčiau pamėgtą treniruoklių aikštelę. Anot jos, sporto įrenginiai šiuo metu čia yra suniokoti, apleisti, praktiškai nebenaudojami. Būtent dėl prastos jų būklės ir neina jais treniruotis. „Norėjau paklausti, ar ilgai ši aikštelė taip bus apleista? Negi niekas iš seniūnijos nesiruošia sutvarkyti treniruoklių, negi nemato jų tragiškos būklės?“ – klausia moteris.
Kaip sakė Vida, jai smalsu sužinoti, ar jei ir bus sutvarkyti šie treniruokliai, neketinama jų paįvairinti, pastatant kitokių, naujesnių? Nes šioje aikštelėje jų tik 5, tad, moters nuomone, „įvairovė raumenukams treniruoti per menka“.

Priminsime, kad Gluosnių gatvėje Šilutėje 2016 m. buvo įrengta vaikų žaidimų aikštelė ir treniruoklių kompleksas už 25 tūkst. Eur.

Sulaukėme daug neigiamų komentarų ir apie Jaunimo alėjoje esančią žaidimų aikštelę. Apsilankę joje sutikome kelis jaunuolius, kurie žaidė krepšinį. Vaikinai sakė, kad kažkada buvusi visai „padori“ žaidimų aikštelė šiuo metu jau „visai nuskurusi“. Sutrešę suolai, ant kurių nesinori prisėsti, byrančios dažų ir supuvusio medžio drožlės nuo krepšinio lentų… Pastarosios tinklelių jau seniai nematė. Jaunuoliai sakė, kad jiems nesmagu žaisti tokiose apleistose erdvėse, bet kito pasirinkimo jie neturi: yra kaip yra.

Sporto aikštelių kasmet daugės

Apie mieste ir rajone įrengtas vaikų žaidimo aikšteles bei daugiafunkcinius lauko treniruoklius, jų įrengimo kainą, šiuometinę būklę ir priežiūrą oficialiu raštu paklausėme ir Savivaldybės administracijos. Atsakyme, kurį pasirašė Administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, yra paaiškinta, kad dėl treniruoklių ir žaidimo aikštelių įvairovės praplėtimo jokių pageidavimų nė iš vieno šilutiškio nėra gauta. Tačiau savivaldybės administracija, atsižvelgdama į finansines galimybes, planuoja per kiekvienus kalendorinius metus įrengti po dvi naujas tokias aikšteles.

Nors nuotraukose užfiksuoti vaizdai kalba patys už save, V. Pozingis savo atsakyme tikina, kad „prižiūrima, kad įrenginiai būtų tvarkingi, sugadinti nedelsiant pataisomi“…
Laužo ne seniūnija, ir ne Pozingis…

Apie žaidimo aikštelių priežiūrą ir treniruoklių būklę pasiteiravome ir Šilutės seniūno pavaduotojo Algirdo Ivanausko. Anot jo, seniūnijai didžiausiu skausmu kol kas išlieka ne lauko treniruoklių būklė, o vaikų žaidimo aikštelės. Sporto treniruokliai yra gana kokybiški, tvirti, jie ne taip greitai susidėvi. Žinoma, pasitaiko, kad viena ar kita treniruoklio detalė nulūžta, tada darbuotojai jas virina, dažo ir panašiai. Tačiau sudėtingiausia situacija išlieka vaikų žaidimų aikštelėse. Jose esantys įrenginiai, deja, dažnai naudojami ne pagal paskirtį…

„Aišku, kad ne mažieji vaikai sulaužo įrenginius… Ateina paaugliai, lipa ne ant jiems pritaikytų įrengimų, šokinėja, sulaužo juos, dažnai net specialiai išlupa, išspiria“, – sakė A. Ivanauskas. Anot seniūno pavaduotojo, dažnai net neužtenka uždažyti ar kaip kitaip sutvarkyti sugadintą treniruoklį, būna padaryta tokia žala, kad tenka užsakyti naujas detales, brangiai už jas mokėti.

Tad kol kas aišku viena: kad ir patiems šilutiškiams vis dar trūksta sąmoningumo ir noro saugoti viešą turtą.