Diabetikai mokėsi savikontrolės ir komplikacijų prevencijos

diabeto konferencija vytieneIš visų aplinkinių rajonų prieš savaitę į Šilutę plūdo cukriniu diabetu sergantys žmonės, važiavo jiems įvairius tyrimus atliekantys medikai, skubėjo ir Lietuvos diabeto asociacijos atstovai. Čia vyko respublikiniai mokymai „Cukrinio diabeto kontrolė – komplikacijų prevencija“.

Tokia konferencija Šilutėje surengta tik antrą kartą ir susirinkusieji į ją nepasigailėjo: jie išklausė vertingas medikų, Teritorinių ligonių kasų atstovų paskaitas, čia pat sužinojo savo kraujo tyrimų rezultatus, įsigijo naujausios literatūros apie savo ligą, pabendravo su likimo draugais.

Galima gyventi visavertį gyvenimą

Garbiausia renginio viešnia – Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė, kalbėdama su vietos žiniasklaidos atstovais, neslėpė nerimo: cukrinis diabetas ypač sparčiai plinta visame pasaulyje. Nerimaujama ne tik Lietuvoje – jau visos šalys kviečiamos rūpintis, kad ta epidemija būtų sustabdyta.

Neslėpė prezidentė ir savosios ilgametės ligos patirties. Ji pati susirgo prieš 28 metus. Tuomet Lietuvoje buvo apie 35 000 sergančiųjų. Šiandien jau registruojama apie 110 tūkstančių šia liga sergančių žmonių, bet surinkti duomenys rodo, kad ji yra pasiglemžusi dar antra tiek lietuvių gyvenimų. O iš viso pasaulyje priskaičiuojama apie 371 milijonas sergančiųjų cukriniu diabetu.

Todėl yra taip svarbu skleisti visuomenėje žinias apie šią ligą, kalbėti apie naujausias savikontrolės priemones ir gebėjimą ją valdyti, apskritai – kalbėti apie gyvenimą kartu su šia liga. O gyventi, anot V.Augustinienės, galima visavertį gyvenimą. Juo labiau kad kasmet atrandama vis naujų ligos valdymo būdų ir priemonių.

„Nei gydytojai, nei slaugytojos mums nepadės, jei patys nesidomėsime savo liga“, – sakė viešnia.diabeto konferencija tylaites paroda

Tarp kitko V.Augustinienė pastebėjo, kad net ir per tuos 3 dešimtmečius pati dar vis žino ne viską apie savo ligą, vis dar atranda naujovių.

Pasak prezidentės, 58 klubus vienijančios asociacijos misija yra siekti, kad gerėtų sergančiųjų cukriniu diabetu situacija, kad šie žmonės gautų reikiamą kiekį savikontrolės priemonių, kurias įpirkti gali ne visi.

Serga net naujagimiai

Daugiau nei 3000 – tiek sergančiųjų cukriniu diabetu yra Šilutės rajone, o konferenciją organizavęs klubas „Diabetas ABC“ jų vienija apie 120.

„Serga ir vaikai, ir suaugusieji, ir seni žmonės, sergančių yra net naujagimių. Cukrinio diabeto rizikos faktorius yra nutukimas, ligą neretai išprovokuoja ir virusinės infekcijos, stresai“, – sakė Šilutės klubo „Diabetas ABC“ pirmininkė Aldona Vytienė.
Sergantys žmonės, anot pirmininkės, turi turėti labai daug žinių, todėl tikima, kad tokie mokymai duos jiems naudos.

Kasmet, artėjant lapkričio 14-ąją minimai Pasaulinei diabeto dienai, klubo nariai atlieka cukraus kiekio kraujyje matavimus maždaug 100-ui šilutiškių ir maždaug kas ketvirtam – penktam nustatoma, kad jis padidėjęs. Tiems žmonėms rekomenduojama kreiptis į medikus.

Kaip vieną iš problemų A.Vytienė nurodė bendradarbiavimo su rajono Savivaldybe stoką. Pirmininkė pasakojo apie Šilutės diabetikų klubo „mėtymą iš vietos į vietą“, kol pagaliau jiems skirtos nuolatinės patalpos Rusnės gatvėje. Tačiau ir tuo džiaugėsi neilgai – šiemet atėjo pranešimas, kad už nedidelę nešildomą palėpę teks mokėti solidžią sumą – už… šildymą.

Neišgalėdamas mokėti tokių mokesčių, klubas „Diabetas ABC“ dabar įsikūrė Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre. Čia jau įkurtas ir Pėdos kabinetas, tikrinti jų sveikatos nuolat atvažiuoja pėdos specialistė ir diabeto mokytoja.

Tačiau scenon užlipęs rajono meras Šarūnas Laužikas paneigė klubo pirmininkės kalbas apie neišsimokėjimą už patalpas. Jis priminė, kad Savivaldybėje yra Visuomenės sveikatos rėmimo specialioji programa, kuri skirta kaip tik tokioms įvairių klubų reikmėms finansuoti. Deja, klubas „Diabetas ABC“ iki šiol nė karto nėra kreipęsis ir parašęs nė vieno projektuko. „Reikia domėtis, kreiptis, ir gausit lėšų“, – sakė rajono vadovas.

Šilutiškė 45 metus renka savosios ligos liudininkusdiabeto konferencija tyrimai

Apie tai, ką galima sužinoti iš kraujo tyrimų, konferencijoje kalbėjo Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ direktorė Dangira Meškelevičiūtė – Babenskienė, savarankiško kraujospūdžio matavimo niuansus aiškino provizorius Darius Milkevičius, apie diabetinę neuropatiją pasakojo Danguolė Tamošiūnienė, kalbėjo Klaipėdos teritorinės ligonių kasos atstovai.

Daug smalsuolių sutraukė nuo vaikystės cukriniu diabetu sergančios šilutiškės Rymantės Tylaitės surinktų priemonių mini parodėlė. Ilgametė pedagogė noriai dalijosi savo 45-erių metų gyvenimo su liga patirtimi, rodė daug metų rinktą literatūrą apie cukrinį diabetą, jau 10-metį leidžiamo laikraščio „Diabetas“ numerius, prieš kelis dešimtmečius naudotas, o dabar jau tokias pasenusias savikontrolės priemones.

Po visą pasaulį daug keliaujanti R.Tylaitė pasakojo ir apie pirmųjų tolesnių savo kelionių patirtį, kuomet reikėjo vežtis ir spirite laikomus švirkštus bei adatas insulinui susileisti. Tam skirtą futliarą ji irgi tebesaugo kaip relikviją.

Tądien susirinkusiems Kelmės, Tauragės, Šilalės, Kretingos, Klaipėdos, Pagėgių ir Šilutės rajonuose gyvenantiems sergantiesiems buvo atlikti 5 nemokami ir daug tik iš dalies mokamų tyrimų.

Konferencijos dalyviai galėjo pasitikrinti gliukozės, glikuoto hemoglobino, bendrojo cholesterolio kiekį kraujyje, atlikti vėžio žymenų, kepenų, inkstų, kasos, skydliaukės ir kitus tyrimus, įsigijo reikiamos literatūros.