Direktoriaus knygoje – kalėjime gyvuojančios mokyklos istorija

kalejimas avizinisŠilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius, istorikas Pranas Avižinis plačiajai visuomenei atvertė dar vieno liūdnai pagarsėjusio mūsų rajono objekto – buvusio kalėjimo – istorijos puslapius. Direktoriaus išleista knyga „Kalėjime 60 metų“ – tai išsamus pasakojimas apie XIX a. viduryje Žibuose (dabartinės Šilutės dalis) pastatytus teismo rūmus su kalėjimu, kurie sovietmečiu tapo valdžiai neįtikusių žmonių kančių namais, o po karo – profesine mokykla, kuri čia gyvuoja jau daugiau kaip 60 metų.

Kalėjimo istorija – dovana žingeidžiai visuomenei

Pasveikinti P.Avižinį su beveik metus brandintu kūrybos kūdikiu susirinko nemažas būrys autoriaus artimųjų ir Šilutės krašto istorijos puoselėtojų: muziejininkų, bibliotekininkų, mokyklos bendruomenės atstovų. Tarp jų – plunksnos broliu pasivadinęs žurnalistas Stasys Mėlinauskas, kuris neseniai išleido knygą apie Macikų lagerį.

P.Avižinis pasakojo, kad pirmieji kalėjimo istorijos puslapiai atsirado praėjusių metų gruodį. Diena po dienos, maždaug per keturis mėnesius, istorijos faktai sugulė į nedidelės apimties knygelę, kurią geranoriškai sutiko išspausdinti Klaipėdos universiteto leidykla. Anot autoriaus, šios knygos informacija galės pasinaudoti universiteto studentai, rašantys diplominius darbus ar besidomintys ypatinga mūsų krašto istorija bei likimu.

Dabartinė Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokykla yra įsikūrusi antrą šimtmetį įpusėjusiame viename įspūdingiausių Šilutės architektūrinių statinių – XIX a. viduryje statytuose teismo rūmuose ir kalėjime. Šį likimo virsmą atspindi intriguojantis knygos pavadinimas – „Kalėjime 60 metų“, nes mokykla šiuose pastatuose veikia nuo praėjusio amžiaus vidurio.

Kalėjimu naudojosi penkios valstybės

Knygoje „Kalėjime 60 metų“ autorius apžvelgia XIX a. vidurio krašto ekonominę bei istorinę situaciją, teismo rūmų reikalingumą kalejimas priziuretojas pociusvienoje iš labiausiai nuo Prūsijos valstybės centro nutolusioje

Šilokarčemos apskrityje, išryškina šio architektūrinio pastatų ansamblio reikšmę tolesnei to meto Žibų kaimo plėtrai bei gana išsamiai aptaria jo architektūrinę vertę ir išskirtinumą.

P.Avižinis sakė, kad kai Prūsijos valdžia statė šį kompleksą, turbūt neįsivaizdavo, kad per 100 kalėjimo veiklos metų jis tarnaus net penkioms valstybėms: Prūsijai, Vokietijai, Lietuvai, nacistinei Vokietijai, Sovietų Sąjungai. Keičiantis valdžioms keitėsi ir kalinių kontingentas – nuo kontrabandininkų, sunkių kriminalinių nusikaltėlių iki sovietmečiu nebūtais nusikaltimais apkaltintų vokiečių kilmės vietos gyventojų ir „liaudies priešų“.

Prisiminimai iš liudininko lūpų

Į knygos pristatymą buvo atvykęs ir vienas paskutiniųjų kalėjimo prižiūrėtojų – Povilas Pocius. Vyras, linksmai prisimindamas tuometinį savo darbą, pasidalijo atmintyje išlikusiais įspūdžiais, kaip jam sovietmečiu teko saugoti vagystėmis, ekonominiais nusikaltimais apkaltintus asmenis. Anot P.Pociaus, kalėjimo prižiūrėtojo darbas buvo menkai apmokamas, tad jiems, dirbantiesiems, dažnai tekdavo godžiai stebėti, kaip nuteistieji, tarp kurių buvo daug pardavėjų, gamindavosi kur kas prabangesnius patiekalus.

Vienas iš paskutiniųjų nuteistųjų, kaip atviravo liudininkas, buvo Šilutėje žinomas teisėjas, su kuriuo jam teko ir asmeniškai susipažinti.

Nieko nėra atsitiktinai

kalejimas turizmo mokyklos 60metis 1Knygelės pasitikimo popietėje Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Daiva Trijonienė sakė: „Taip jau yra, kad laikas nusineša daug dalykų: metų, likimų ir žmonių.

Išsaugoti visa tai gali tik užrašytas žodis“. D.Trijonienė priminė, kad mūsų ypatingame paribio krašte, kur susijungė dvi kultūros: senoji lietuvininkų ir žemaitiškoji, niekas nevyksta atsitiktinai.

Neatsitiktinis ir tas faktas, jog kilęs iš kito krašto, tačiau neabejingas istorijai žmogus, kuris bene 30 metų gyvena Šilutėje ir čia dirba, kuria bei buria žmones, praeitį sujungė su dabartimi ir tai įamžino knygoje. Anot lituanistės, kuri bendradarbiavo redaguojant knygelę ir padėjo jai išvysti šviesą, P.Avižinis atliko titanišką darbą: reikėjo surasti daug dokumentų, patikrinti daugybę faktų, juos tinkamai interpretuoti bei pateikti neiškreipiant tiesos. Rašant šio unikalaus pastato istoriją daug padėjo ir Šilutės muziejininkai, bibliotekininkai, Šilutės turizmo ir verslo paslaugų mokyklos kraštotyros būrelio vadovė Natalija Zienienė bei gyvieji liudininkai – buvę kalėjimo prižiūrėtojai, kalėjusiųjų artimieji.

Knygoje „Kalėjime 60 metų“ pateikiami faktai ir apie unikalų neogotikinės architektūros pastatų ansamblį,   pasakojami žmonių likimai, kurie, pasak D.Trijonienės, mįslingai persipina su čia dirbančiųjų likimais.

Teismo rūmų ir kalėjimo statytojai negalėjo nė įsivaizduoti, kad čia įsikurs ugdymo įstaiga, kad šeimininkaus mokiniai, mokytojai. Mokyklos direktorius knygelėje pasakoja, kaip šis pastatas buvo pritaikytas mokymo reikmėms, kiek daug pastangų įdėjo Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos bendruomenė, kad išsaugotų architektūrinį ansamblį, kad naujoms kartoms galėtų papasakoti, kas dėjosi už šių raudono mūro sienų, kad nauja dvasia galėtų ugdyti jaunimą.

„Kalėjime 60 metų“ – istorinė dovana Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos kolektyvui, Šilutės gyventojams, jaunimui bei miesto svečiams.