Draudikai: nuo stogo nenuvalytas sniegas grasina nuostoliais

sniegas ant stogoŠalyje nesitraukiant žiemai, pastatų stogus nukloja vis storesnė sniego danga. Skandinavijos draudimo bendrovės „If“ specialistų teigimu, sunkus sniegas gali padaryti daugiatūkstantinių nuostolių, nes gali pažeisti ne vien stogo, bet ir viso pastato konstrukcijas.

„Valyti sniegą tiek nuo horizontalių, tiek nuo šlaitinių stogų yra būtina, tačiau žmonės paprastai, kol situacija netampa kritinė, pasirūpinti saugumu neskuba. Įlūždamas stogas gali sugadinti namų turtą ar smarkiai apgadinti šalia pastato stovinčius automobilius, o svarbiausia – gali sužeisti žmones“, – teigia draudimo bendrovės „If“ Lietuvos žalų departamento vadovas Audrius Smaliukas.

„If“ praktika Skandinavijos šalyse rodo, kad daugiausia nuostolių sniego danga pridaro kovo mėnesį, tačiau namo stogą patartina prižiūrėti visą žiemą, o ypač tuomet, kai dažnai keičiasi oro sąlygos. Kai dieną sniegas tirpsta, o naktį vėl šąla, ant nenuvalytų stogų formuojasi sunki daugiasluoksnė sniego ir ledo pluta – ji kelia grėsmę pastatui, šalia esančiam turtui ir asmenims.

Valyti sniegą nuo stogo patartina, kai jo dangos storis pasiekia maždaug 30 cm. Dar didesnis pavojus kyla, kai sniego danga ant stogo būna pasiskirsčiusi netolygiai.
„Reikia pripažinti, kad ne tik sniegas ant stogo, bet ir jo valymas kelia pavojų, todėl gyventojams patariame nerizikuoti savo sveikata ir sniego dangą nuo stogo nuvalyti ar varveklius pašalinti patikėti specializuotoms įmonėms“, – pataria A.Smaliukas.

Specialistas primena, kad atsakomybė už varveklių padarytus nuostolius tenka namo savininkui. „Net jeigu jūsų namo priežiūra patikėta administruojančiai įmonei, atsakomybė teks jums, todėl žiemą įsitikinkite, ar namą prižiūrintis rangovas valo sniegą nuo stogo“, – pataria A.Smaliukas.

Specialisto teigimu, kiekvieną žiemą sulaukiama kreipimųsi dėl nuostolių, kurių padarė sniegas namų stogams ir įvairiems kieme esantiems pastatams – sandėliukams, šiltnamiams, garažams, tvoroms, – atlyginimo. Nuo ilgainiui besikaupiančio sniego svorio taip pat įlūžta plastikinės baseinų uždangos ar stogeliai virš durų, o prasidėjus  atlydžiui dėl užsikimšusių lietvamzdžių vanduo prasiskverbia į pastatus ir smarkiai apgadina namų apdailą.