Drėgna vasara Šilutės ūkininkų neišgąsdino

 UKNINKAIVargu ar yra buvę metų, kad mūsų krašto ūkininkai būtų patenkinti pavasario ar vasaros orais. Akivaizdu, kad šilumos ir lietaus poreikiai vasarotojams ir ūkininkams yra visiškai skirtingi. Tie, kas yra susiruošę atostogauti ar jau atostogauja, šią vasarą guodžiasi: “Pergyvenome žiemą, peržiemosime ir vasarą”…

O ūkininkams vasara visai patinka. Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad drėgnesnė ir nekaršta vasaros pirmoji pusė ūkininkams – tik į naudą: ganyklos – žalios, žolės – apstu, javai brandina grūdus, daržovėms drėgmės pakanka. Svarbu tik, kad vasarai žengiant į antrąją pusę neužgriūtų tokie gamtos kataklizmai, kokie kliuvo Vilniui, Švenčionims ar Elektrėnams.

Planuoja gerą derlių

K.Andrijauskas sako, kad ūkininkai, kurie augina javus, patenkinti šios vasaros orais ir tikisi, kad šiemet grūdų derlius gali būti panašus kaip 2014 metais. Tuomet geresniuose laukuose ūkininkai kūlė net po 5 tonas rugių iš hektaro, o bendras derliaus vidurkis buvo apie 3,5 tonos. Vėlesniais metais dėl drėgmės trūkumo javuose grūdai džiūvo nė nesubrendę.

Pieno ūkių šeimininkams, pasak K.Andrijausko, šiemet nuotaika irgi geresnė: džiugina didesni nei pernai primilžiai, nes ganyklų ir pievų žolė – sodresnė. Naujos technologijos ir technika šienauti leidžia lanksčiau, į rulonus sukami pašarai –  kokybiški. Pienininkams ypač svarbu tai, kad šiemet pieno supirkimo kainos yra trečdaliu didesnės nei praėjusiais metais.

Atsižvelgiant į pristatomo pieno kiekį, už litrą pieno yra mokama 16-23 centai, o praėjusiais metais buvo į neviltį varanti kaina – tik 10-17 centų.

Pasak K.Andrijausko, ir daržininkai džiaugiasi didesniu kritulių kiekiu, nei būdavo pastaraisiais metais. Gal šiek tiek sunerimę tik tie, kurie augina bulves ir morkas. Didžiausias jų nerimas – kad drėgmė dirvose neužsibūtų ir antroje vasaros pusėje, kai tikimasi sulaukti daugiau šilumos. Tačiau tie ūkininkai, kurie augina kopūstus, raudonuosius burokėlius, tik trina rankomis tikėdami, kad šių daržovių derlius bus žymiai geresnis nei praėjusiais metais.

Tikisi protingos valdžios

Kalbėdamas apie kitus rūpesčius, kurie yra susiję su naujojo Seimo iniciatyvomis, K.Andrijauskas tikisi, jog sveikas protas nugalės. Ūkininkams nepatinka seimūnų pasvarstymai apie tai, kad reikėtų naikinti Kaimo reikalų skyrius prie savivaldybių administracijų, kad žemės ūkio technikos technines apžiūras reikėtų perduoti vykdyti “Regitrai” (tai pačiai įmonei, kuri atlieka lengvųjų ir krovininių automobilių technines apžiūras). Ūkininkai tikrai neturi laiko stovėti eilėse prie apžiūrų punktų.

Be to, ūkininkams nerimą kelia ir stambiausių Lietuvos pieno gamintojų iniciatyvos, kad ES parama būtų teikiama tik ūkiams, kurie turi 200 ir daugiau karvių. Šilutės rajone tokio dydžio bandų turinčių ūkininkų išvis nėra. Tokie pareiškimai visai nesiderina su daugelį metų Lietuvoje propaguota vidutinio šeimos ūkio politika. Tokiam tikslui buvo nustatyta žemės nuosavybės dydžio riba – 500 ha.

Pasak K.Andrijausko, rajono ūkininkai tikisi, kad jų interesus ginančios visuomeninės organizacijos, savivaldos institucijos argumentuotai įrodys Seimui ir Vyriausybei, kad stambiųjų agrokoncernų interesai neturi užgožti daugumos Lietuvos ūkininkų interesų.

Elena KLEINAUSKIENĖ, Rusnėje valdanti
70 karvių pieno ūkį:

– Mes kartu su vyru Kęstu neprarandame optimizmo, kad pavyks išsaugoti ir puoselėti sukurtą ūkį. Vilčių šiemet pridėjo ne tik šiek tiek padidintos kainos už parduodamą pieną (nuo liepos 1 d. gauna po 23 ct), bet ir gyvulininkystei palankūs metai.

Šiemet pavyko vien tik iš vertingiausios pirmosios žolės sušienauti du trečdalius reikiamų pašarų – turime susukę 1000 rulonų šieno. Dar 200 rulonų šieno bei presuoto sauso šieno tikimės susišienauti iki rudens iš užaugusio atolo. Taigi pašarų, be abejonės, šiemet užteks.

Be 70 melžiamų karvių, ūkyje yra dar 54 veršeliai, 20 metinių telyčaičių, kurios pakeis nusenusias karves ir papildys melžiamų karvių bandą. Taip pat penime 30 bulių. Juos auginame, kad gautume pajamų prie minimalaus ūkininko uždarbio.

Nors kasdien į pieninę iš ganyklos išveža po 1200 litrų pieno, pajamų užtenka tik šienavimams, technikai išlaikyti. Sau lieka minimalus atlyginimas. Žinoma, ir mes gyventume geriau, kaip Europos panašaus ūkio savininkai, jeigu už pieną mokėtų bent Europos ūkininko pieno vidurkį – 33 centus.

Prisiklausome įvairiausių kalbų apie galimas ES paramos pertvarkas – nori remti tik stambius ūkius. Tokios kalbos piktina. Todėl aktyviai dalyvausime visuomeninėse organizacijose, o jeigu reikės, dalyvausime ir streikuose, piketuose, kad valdžia nepataikautų turtingųjų ūkininkų ir verslininkų interesams.

Algimantas ELIJOŠIUS, 20 ha bulvių ūkio šeimininkas:

– Šiemet lietaus jau buvo tiek, kad galima tikėtis gero bulvių derliaus. Dabar tik neramu, kad lietus neužsitęstų per ilgai. Vasarotojams tokie orai nepatinka, bet mes, bulvių augintojai, džiaugiamės, kad tiek lyjant nėra karščių. Drėgmėje ir karštyje bulvės laukuose būtų šutinamos, augalus apsėstų ligos. Džiaugiamės ir vėjuotomis dienomis – vėjas greičiau džiovina dirvas.

Pirmasis bulvių derlius neblogas – apie 20 tonų iš hektaro. Tačiau šviežių bulvių kainos nedaug skiriasi nuo dabar dar turguose pardavinėjamų pernykščių bulvių kainos.

Manau, kad ankstyvųjų bulvių rinką ūkininkams nepalankia linkme iškraipė didieji prekybos tinklai. Teko girdėti, kad ant jų prekystalių atsirado labai pigių šviežių bulvų, atvežtų iš užsienio ar net iš Lietuvos ūkininkų. Pirkėjus prekybos centruose gundė tų bulvių kaina – ji buvo net mažesnė nei supirkimo kaina.

Kad metai būtų sėkmingi, reikia ne tik užauginti gerą derlių, bet ir gauti už produkciją bent 0,20-0,25 Eur/kg. Tuomet patikėčiau, kad yra prasmė ir perspektyva ūkininkauti.

Alvydas DEGUTIS, Laučiuose auginantis apie 250 ha javų:

– Javų pasėliai šiemet geri. Yra vietų, kur stipresni vėjo gūsiai priplojo javų stiebus prie žemės, tačiau absoliuti dauguma pasėlių tvirtai suaugę. Varpos bręsta. Reikia tik sulaukti rugpjūčio šilumos ir džiūvos, kad sėkmingai nuimtume derlių. Tad lig šiol jokių priekaištų gamtai neturiu. Nebent lietus galėtų kristi mažesnėmis porcijomis.