Dvaro šventėje – jubiliejai ir pagarba saviškiams

sveksnos svente vedejaiVisi Švėkšnos kraštui prijaučiantys kraštiečiai šeštadienį Jūros šventę iškeitė į Dvaro šventę Švėkšnoje.

Iškeitę nepasigailėjo: sužinojo, kiek šimtmečių Švėkšna minima istoriniuose šaltiniuose, kuris jos kolektyvas švenčia 10-metį, kas šiemet pelnė tradicinį apdovanojimą – Jokūbėlio statulėlę, kas visoje apylinkėje labiausiai išpuoselėjo sodybas, aplodismentų audra lydėjo tarptautinio šokių festivalio dalyvius, plojo saviškiams ir iš toliau atvykusiems muzikantams ir dainininkams.

„Jokūbėlis“ – prof. Domui Kaunui

Nuo 1998-ųjų Švėkšnos kraštas ypatingu pagarbos ženklu – Jokūbėlio statulėle – apdovanoja labiausiai nusipelniusius žmones. Už krašto tradicijų ir kultūros puoselėjimą, apylinkės istorijos nagrinėjimą šį garbų apdovanojimą jau yra pelnę a.a. poetė Birutė Lengvenienė, grafienė Felicija Laimė Pliaterienė, istorikas Petras Čeliauskas, klebonas Petras Vincentas Stukas, Violeta Astrauskienė, Vytautas Bliūdžius, Ona Norkutė, Ona Pintverienė ir kiti švėkšniškiai.
sveksna bibliotekos atidarymas
Šiemet nutarta, kad didžiausią indėlį į krašto istoriją ir kultūrą per pastaruosius metus įnešė Vilniaus universiteto profesorius, habilituotas daktaras Domas Kaunas, šiemet išleidęs knygą „Bibliotheca Georgii Comitis de Plater. Jurgio Platerio biblioteka – Lietuvos knygos kultūros ir mokslo paminklas“.

„Ir šeima, ir tauta, ir kraštas turi turėti savo istoriją“, – sakė pakviestas scenon garbusis svečias. Ir prisipažino, jog nors pagal kilimą yra žemaitis nuo Plungės, bet per pastaruosius 5-erius metus, kol rinko medžiagą knygai, jau tapęs „pusėtinu švėkšniškiu“. Tuos metus D.Kaunas buvo ypač dažnas svečias Švėkšnoje ir sakė čia išgėręs daugybę puodelių kavos, ir suvalgęs begalę blynų, o taip pat suspėjęs sužinoti, kad čia ir pyragai esantys gardžiausi.

Bet ne blynai ir pyragai labiausiai džiugina D.Kauną, o išskirtinai turtinga Švėkšnos krašto istorija. Būtent ji pastaruosius kelerius metus nuolat vedė profesorių į šį kraštą, būtent už istorinius tyrinėjimus jam dėkojo ir Emilijos Pliaterytės draugijos Švėkšnos skyriaus nariai, skyrę kasmetinę savo draugijos Padėkos premiją.

„Šalna“ išaugo į paauglystę

Išskirtinės pagarbos tądien sulaukė ir dar vienas žmogus – suaugusiųjų šokių kolektyvo „Šalna“ įkūrėja ir vadovė Asta Sapetkienė, mat jos „kūdikis“ tądien minėjo 10-ąjį jubiliejų. Keletą šokių sutrenkę šokėjai išsirikiavo eilėn ir savo vadovei išsakė gražiausius padėkos žodžius už tai, kad prieš 10 metų jai kilo tokia gera mintis suburti šokį mylinčius švėkšniškius.

A.Sapetkienė saviškius tuoj pataisė, primindama, kad ne prieš 10 metų jai kilo toji mintis, o kur kas anksčiau. Tik šokti norinčiųjų ji vis nerado. Kai paskelbė apie renkamą šokių grupę, atėjo vos vienas vyras, bet ir tas pats tuoj dingo, mat šokti jam tiesiog nebuvo su kuo. O pirmoji pora atsirado kaip tik prieš 10-metį ir vadovei buvo stimulas rimtai užsiimti kitų porų paieškomis. Taip, jos pačios žodžiais tariant, „griebdama už rankų“, A.Sapetkienė ir subūrė būrelį šokėjų. Šiandien su šokiu laisvalaikį leidžia jau 9 poros.
sveksna graziausios sodybos
Gėlę savo vadovei įteikę šokėjai linkėjo jai ypatingos kantrybės, mat, anot jų pačių, jie jau išaugo iš vaikystės, tad dabar pradės sunkiosios paauglystės etapą.

Už turiningą laisvalaikį, už įdomias keliones savo vadovei dėkojo ne tik šiandieniniai šokėjai. Tų, kurie jau nebešoka, vardu kalbėjęs Viktoras Astrauskas sakė, jog turbūt ne jis vienas vis dar puoselėja ambicijas grįžti į kolektyvą.

O tądien surengto tarptautinio šokių festivalio „Šokim šokimėlį“ gretose sukosi ir švėkšniškių kolegos iš Vokietijos Lindhorst miesto.

Padėkota grožio puoselėtojams ir rekordininkams

Garbė pakelti miestelio vėliavą šiemet atiteko geriausiam praėjusių mokslo metų „Saulės“ gimnazijos abiturientui Simonui Lengvinui, o maršus ją keliant trenkė Mindaugas Nogaitis su sūnumi Ugniumi. „Šiandien Švėkšnoj Dvaro šventė, ar visi jai pasirengę…“ – skambėjo per visą parką tėvo ir sūnaus balsai.

Į miestelio, savo ir visų švėkšniškių gimtadienį suėjusius ir suvažiavusius kraštiečius ir svečius pirmasis pasveikino šeimininkas – seniūnas Alfonsas Šeputis. Seimo narys Remigijus Žemaitaitis pastebėjo, kad ši šventė – ne tik miestelio, bet ir šeimų šventė, mat jau girdėjo sakant, jog jei ne Jokūbinės, kai kurie į Švėkšną nebeparvažiuotų.

Rajono merė Daiva Žebelienė pastebėjo, kad jau 510 metų istoriniuose šaltiniuose minima Švėkšna yra garsi visoje Lietuvoje ne tik savo istorija, bet ir architektūra bei žmonėmis, nebijančiais naujų iššūkių.

Vietos klebonas Saulius Katkus irgi pasidžiaugė saviškiais, puoselėjančiais savo miestelį ir jo tradicijas.

Į sceną pakviestas ir būrys gražiausių sodybų šeimininkų. Padėkos už grožio puoselėjimą įteiktos Loretai ir Remigijui Nausėdams iš Užlaukio g., Valei Šernienei ir Birutei Andrijauskienei iš Šilininkų k., Jolantai ir Arūnui Paldauskams, gyvenantiems Siaurojoje g., Birutei ir Petrui Būdvyčiams bei Vilmai ir Albinui Razučiams iš Pievų g., Vandai sveksna sapetkieneNausėdienei iš Atgimimo g., Audronei ir Rimui Pociams, gyvenantiems Veiviržėnų g., bei Almai ir Vladui Budriams iš Vilkų Kampo.

Padėkota ir akcijos „Už šviesą“, kurios metu Švėkšnoje švietė Lietuvos rekordas – 668 moliūgų žibintai – iniciatoriui mokytojui Vaidotui Didžiūnui, vietos neįgaliųjų vadovei Ingritai Riterienei už dar vieno Lietuvos rekordo – 7,20 m aukščio verbos sukūrimą.
I.Riterienė irgi turėjo kam padėkoti: Loretai ir Raimondui Būdvyčiams ji dėkojo už kūrybingumą ir meilę savajam kraštui. Ši šeima sukūrė ir sankryžoje pastatė Jurkiškės kaimą žymintį ženklą.

Geriausiems sportininkams – piniginiai prizai

Jau 19 metų iš eilės Švėkšnos šventės dieną vyksta šuolio į aukštį varžybos buvusios švėkšniškės Inos Pavinkšnytės – Mikulėnienės prizams laimėti. Antrus metus dalyvius apdovanoja ir verslininkai Vaida bei Arūnas Danielkai. Aukščiausius varžybų rezultatus yra pasiekusi ietininkė, Londono olimpinių žaidynių dalyvė I.Jakubaitytė, kuri 7 metus iš eilės buvo pirmoji, o 1997 m. peršoko 1,70 m. Iš vaikinų geriausią rezultatą yra pasiekęs M.Šaulys – 1,95 m.

Šiemet merginų grupėje stipriausios buvo T.Blaževičiūtė ir K.Ambrozaitė, peršokusios po 1,45 m, trečia liko L.Kaktaitė – 1,35 m.
Tokia pat atkakli kova vyko ir tarp vaikinų: varžybas laimėjo L.Starkutis ir V.Jurkaitis, peršokę po 1,85 m. Trečias, netikėtai 20 cm pagerinęs asmeninį rekordą ir pasiekęs aukštą II atskyrio rezultatą, liko ietininkas R.Loginov – 1,75 m.

Visi varžybų dalyviai dėkingi už prizus, o ypač džiaugėsi prizinių vietų laimėtojai, pelnę ir piniginius apdovanojimus.

Daugiau nuotraukų albume

 joomplu:9615  joomplu:9619