Dvasios turtų skrynią papildė naujos kultūros brangenybės (foto)

KULTUROS SKRYNIA 5Aštuntą kartą laikraštis „Šilutės naujienos“, bendradarbiaudamas su Šilutės rajono savivaldybe, renka įsimintiniausių, ryškiausių, originaliausių rajono kultūrinių įvykių kaleidoskopą „Atverkime dvasios turtų skrynią“. Į šių metų skrynią sudėti brangenybes – reikšmingiausius praėjusių metų renginius, idėjas, akcijas, sumanymus – buvo nelengva. Šauniausi rinkti iš maždaug 300 pretendentų, iš jų išskirti 30 įspūdingiausių.

Padėkų, šiltų žodžių ir įvertinimo nebūna per daug, tad kūrėjai sukviesti į renginį dar kartą pasidžiaugti, su kitais pasidalinti jų sukurtais dvasios turtais.

Kraštą garsino visa rajono bendruomenė

„Praėję metai vis dar pulsuoja visu emocingumu į kiekvieną Šilutės kraštą mylinčio žmogaus sielą. Nors išskirtiniai mūsų kraštui metai KULTUROS SKRYNIApraėjo, bet kūrėjai jau telkia naujas kūrybines vėtrunges, naujoms idėjoms įgyvendinti“, – kalbėjo padėkos renginį vedusi Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.

Ji pastebėjo, jog nepavydėtina dalia teko „Šilutės naujienų“ kolektyvui, nes 2011 metų kaleidoskopas buvo ypač turtingas kultūrinių įvykių, kurie stebino, skubino, neleido atsikvėpti.

Laikraščio „Šilutės naujienos“ redaktorė Skirmantė Galvydė pabrėžė, kad kultūros lobyno kūrėjai yra vieni svarbiausių žmonių, kurie daro savo kraštą išskirtinį, įdomų ir patrauklų ne tik rajono gyventojams, bet ir svečiams. Kasmet naujos kultūros renginių idėjos stebina ir džiugina visus, kas apsilanko Šilutėje ir įvairiuose mūsų rajono kampeliuose. Kultūros kūrėjų ir puoselėtojų darbai sėja pasididžiavimo ir meilės savo gimtinei grūdus į kiekvieno žiūrovo ir tų renginių dalyvio širdis. Juk už renginių organizatorių nugarų yra šimtai kitų mūsų krašto žmonių, kurie taip pat prisideda prie krašto garsinimo.

Šilute domėjosi visas pasaulis

Kad pernai Šilutės kraštas buvo vienas ryškiausių Lietuvoje, kad jis garsėjo ir visame pasaulyje, rodo interneto svetainės „silute500.lt“ lankomumo rodikliai. Šią svetainę Šilutės jubiliejaus proga sukūrė ir visus metus joje informaciją apie visus jubiliejinių metų renginius bei įvykius kaupė „Šilutės naujienų“ redakcija ir UAB „Šarūno reklama“.

KULTUROS SKRYNIA 8Svetainę, kurioje kasdien buvo atnaujinama informacija apie  renginius Šilutėje, lankė žmonės iš viso pasaulio. Skaitiklis parodė, kad 2011 Lietuvos kultūros sostine, švenčiančia 500 metų jubiliejų, domėjosi internautai net tolimiausių šalių: Čilės, Brazilijos, Argentinos, JAV, Kanados, Australijos, Kinijos, Japonijos, Korėjos, Indonezijos, Pietų Afrikos Respublikos, Islandijos ir kitų šalių, beveik visų Europos valstybių.

Per metus svetainę silute500.lt aplankė apie 40 tūkst. unikalių vartotojų iš visų žemynų. Puslapis su Šilutės jubiliejaus naujienomis buvo atverstas daugiau nei 130 tūkst. kartų.

„Iš viso pasaulio Šilutę stebėjo, sveikino ir gyrė vos ne antra tiek žmonių, kiek dabar gyvena Šilutės rajone“, – pastebėjo S.Galvydė.

Siūlė paversti renginį Kūrėjų diena

„Šventės baigėsi!“ – susirinkusiuosius suglumino ir šypsnį sukėlė rajono mero Virgilijaus Pozingio konstatavimas. Meras pasidžiaugė, kad visi numatyti renginiai įvyko, iš žiniasklaidos daug pylos negauta, vadinasi, organizatoriai darbavosi gerai.

„Šiandien paskutinė diena, kada dar galite pasidžiaugti nuveiktais darbais. Rytoj jau norėčiau matyti naujas idėjas, šypseną, gerą žvilgsnį. Negalvokit, atšventėm gimtadienį ir dabar sėdėsim“, – draugiškai pagrūmojo V.Pozingis. Už gražius renginius kultūros darbuotojams dėkojo ir Administracijos direktorė Ida Vasiljevienė.KULTUROS SKRYNIA 6

Kintų Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė pasiūlė paversti šį renginį tradicine kūrėjų diena, nes kūrėjai jaučiasi ypatingai pagerbti ir pastebėti. „Kūrėjui nieko nėra svarbiau, negu tai, kad jį pastebi, tada net nebūtina įvertinti“, – kalbėjo R.Tarvydienė. Direktorė dėkojo rajono vadovams, Kultūros skyriui, nešusiems didelę metinių renginių ciklo naštą ant savo pečių.

Kultūros ir pramogų centro foje susirinkusiems kūrėjams koncertavo Vakarų kranto jaunimo studijos (vad. Mykolas Eiva) grupė „18:20“. Dainas apie Šilutę padovanojo Ž.Adomaitienė ir L.Kašėtienė, M.Nogaitis.

Visiems nominantams padovanotas specialiai Šilutės 500-mečiui skirtas atvirukų komplektas, kurį išleido europarlamentaro Zigmanto Balčyčio labdaros fondas, ir „Šilutės naujienų“ prenumerata.

„Kiekvienam – liaimės po dydel gabalią“, – renginio pabaigoje palinkėjo kolegoms dvi lietuvininkų tarmės puoselėtojos – Vaida Galinskienė ir Indrė Skablauskaitė.

„Metų kūrinio“ nominacijoje daugiausia įvertinimų sulaukė kompaktinė plokštelė „Lietuvininkų tarme apie Mažosios Lietuvos tradicijas ir papročius“. Apdovanojimas įteiktas šišioniškių tarme diską įgarsinusioms pedagogei Vaidai Galinskienei ir muziejininkei Indrei Skablauskaitei, kurių darbas neabejotinai bus vienas iš retų paminklų šiai nykstančiai kalbai.

KULTUROS SKRYNIA 2Lobyną praturtino ir kiti puikūs kūriniai: Gražvydo Railos ir Kazio Daugėlos sukurtas įspūdingas „Pamario maršas“, Žydrės Adomaitienės romantiška ir jau daugelio pamėgta „Daina Šilutei“, Mindaugo Nogaičio energinga daina „Vėl į Šilutę“, lyriškas „Kraštiečių himnas“, kurį Marijaus Budraičio žodžiais atliko grupė „Jonis“. Šilutės muziejus įvertintas už dokumentinį filmą „Šilutės vizitinė kortelė: modernaus stiliaus architektūra“, padėkota „Šarūno reklamos“ direktoriui Šarūnui Stancikui už sukurtą interneto svetainę „silute500.lt“.

Nominacijos „Metų akcija“ laureatai – Šilutės meno mokyklos dailės skyrius. Jie sukūrė erdvines skulptūras, kurios puošė miestą įvairių renginių metu, rymojo net ant geltonojo miesto tilto, nukeliavo net iki Vilniaus.

Šilutės r. F.Bajoraičio biblioteka iniciavo knygų dovanojimo akciją „Penkių šimtmečių knygų kolekcija“. Originalią akciją „500 žuvų – Šilutės 500-mečiui“ sugalvojo Egidijus Vidrinskas ir Šilutės gražinimo draugija. Žiemą jie kvietė miestelėnus lipdyti žuvis iš sniego, patys supynė erdvinę žuvį iš vytelių. Daugelio pastatų languose vasarą „plaukė“ Šilutės simbolis – žuvys. Vasarą „Šilutės naujienų“ redakcijos inicijuota žaisminga viešųjų erdvių gaivinimo akcija „Burbuliatorius“ taip pat sulaukė didelio susidomėjimo.

Šilutės r. savivaldybės Komunikacijos ir Švietimo skyrių paraginti Šilutės moksleiviai sustojo į gyvą skulptūrą „Šilutei 500“. Moksleivių suformuota žuvis nufotografuota iš oro ir atsidūrė reprezentaciniame Šilutės krašto albume. Visus metus ant kojūkų Šilutėje ir net Vilniuje vaikštinėjo ir žavėjo efektingas Šilutės kamerinio dramos teatro gatvės vaidinimas „Laivai“.

„Metų idėja“ pripažinta Šilutės jubiliejinių iškilmių dalis – novatoriška ir interaktyvi Jaunimo gatvės renginių programa „Išreikšk save“, kurią organizavo klaipėdiečių VšĮ „Renginių centras“, padedama viso rajono švietimo ir ugdymo įstaigų kolektyvų.

Iš įprasto Dagotuvių šventės scenarijaus išsiveržė Žemaičių Naumiesčio seniūnija ir surengė nematytą šventę „Mažasis Holivudas“. Šilutės Rotary klubas pirmą kartą surengė iškilmingą Mecenatų pagerbimo šventę.  Kad Šilutės kraštas garsus ne tik potvyniais, bet ir paukščiais, įrodė paukščių balsų įrašų perklausa Laivininkų šventėje. Šią idėją pasiūlė asociacijos „Nemuno deltos namai“ direktorė Živilė Skirkevičienė.

„Metų naujove“ tapo jaunųjų muzikantų ir profesionalių muzikų bendri koncertai „Muzikinė verdenė“ Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje. Koncertus globojo Šilutės kultūros ir pramogų centro kolektyvas ir Šilutės meno mokyklos muzikos skyriaus mokytojai. V.Griškevičienė viliasi šios idėjos tęstinumo.

Pernai šviežumu ir naujumu taip pat suintrigavo infoturas „Pažink vandens gausmą Rusnėje“, surengtas Salos etnokultūros ir informacijos centro ir Rusnės bendruomenės. Tikriausiai nėra šilutiškio, kuris neturėtų „Privilegijos steigti šile karčemą“.

Dokumentą visus metus teatralizuotai spausdino Šilutės muziejus. Šilutės kultūros ir pramogų centro organizuotas dainų Šilutei vakaras ne tik įkvėpė kūrėjus naujai apdainuoti Šilutę, bet ir jų kūriniais papildė CD „Vėjų dainos“.

Įspūdingiausiu „Metų akcentu“ tapo suolelis – kurėnas senojoje Turgaus aikštėje ant Šyšos upės pylimo. Tai vienas iš įspūdingiausių akcentų, kuris pasak V.Griškevičienės, vieną dieną nusileido kaip stebuklas iš dangaus. Akcentą išpuoselėjo UAB „Nemuno deltos projektai“ ir jų atstovas Antanas Čepys bei firmos „Stamela“ vadovas Stanislovas Liepis.

Svarbus akcentas bus E.Berbomo atminimui skirta Vydūno kultūros centro įrengta vėtrungių alėja Kintuose. Švėkšnos bendruomenė neliko abejinga sportui ir praūžusiam Europos vyrų krepšinio čempionatui skyrė paminklą krepšiniui. Paminklą savo gimtajam miesteliui, Vilkyčiams, sukūrė Aida ir Darius Viliai. Subtilų Šilutės – Lietuvos kultūros sostinės ženklą ir plakatą sukūrė kintiškis dailininkas Romas Tarvydas. Šilutės pirmosios gimnazijos bendruomenė pagerbė krašto šviesuolius atminimo alėja.

Daugiau nuotraukų albume
joomplu:2818

 

 

 

Silutes naujienu LOGO copy