Eismo taisyklė, kurią pamiršus gali baigtis liūdnai

Sumažėjus galimybių keliauti po pasaulį lietuviai dažniau išsiruošia į keliones po gimtąją šalį.

Keliaujant automobiliu dažniau tenka prisiminti ir kai kurias primirštas kelių eismo taisykles (KET). Draudimo bendrovės ERGO atstovas Rimvydas Pocius sako, kad viena tokių yra dešinės rankos taisyklė, dar neretai pridaranti vairuotojams keblumų.

Viena svarbiausių

Atokesniuose keliuose dažniau pasitaiko nereguliuojamų ir nepaženklintų sankryžų, todėl tenka prisiminti vieną fundamentaliausių taisyklių. Nors ji paprasta, tačiau prie šviesoforų miestuose pripratę vairuotojai atsidūrę nereguliuojamoje sankryžoje neretai susipainioja. Tokio pasimetimo rezultatas – eismo įvykiai, kurių nereguliuojamose sankryžose pasitaiko nemažai. Ir visa tai dėl to, kad vairuotojai ne visuomet praleidžia iš dešinės atvažiuojančią transporto priemonę. Jie tai padaryti turi visuomet, kai važiuojama per lygiareikšmių kelių sankryžą, o joje nėra pirmumą nurodančių ženklų, šviesoforų.

Dešinės rankos taisyklė netaikoma nelygiareikšmių kelių susikirtimo vietose. Pavyzdžiui, žvyrkelio ir kelio asfaltuota danga sankirtoje pirmenybę turi pagrindinio asfaltuoto kelio vairuotojas.

„Pasimauna“ net nukentėjusieji

Nors dešinės rankos taisyklė ganėtinai paprasta, pasitaiko situacijų, kuriose jos taikymas vairuotojams nėra aiškus. Pavyzdžiui, stovėjimo aikštelėse, kuomet viena transporto priemonė važiuoja tiesiai, o kita sukasi iš dešinės, būtent pirmoji turi duoti kelią. Visgi vairuotojai neretai mano, kad važiuojantis tiesiai turi pirmumą. Dėl to įvyksta automobilių susidūrimai.

„Net ir patys tokiose situacijose nukentėję vairuotojai nesupranta, kad ne jie yra tikrieji avarijos kaltininkai. Dėl to tik ekspertams išnagrinėjus įvykio deklaraciją abu vairuotojai supranta, kad buvo pažeista dešinės rankos taisyklė“, – sako R. Pocius.

Nekantrumas gali brangiai kainuoti

Kalbant apie nereguliuojamas sankryžas, dešinės rankos taisyklė neretai pažeidžiama dėl to, kad vairuotojai galvoja spėsiantys greitai „prašokti“ sankryžą į ją dar neįvažiavus pirmumą turinčiam automobiliui. Tai didelė klaida, galinti lemti skaudų įvykį. Prie lygiareikšmių kelių nereguliuojamos sankryžos visuomet reikėtų stabtelėti, įsitikinti, kad praleidžiamos visos iš dešinės atvažiuojančios transporto priemonės, ir tik tuomet kirsti kelią.

Artėjant atostogų ir kelionių sezonui vairuotojams kelyje reikėtų nepamiršti ne tik eismo taisyklių, bet ir saugaus vairavimo principų – prie vairo išlaikyti maksimalų dėmesingumą, rinktis saugų greitį, pasirūpinti gera automobilio technine būkle.