Endoskopinių tyrimų bijoti nereikia. Kodėl?

 

Endoskopiniai tyrimaiVšĮ Šilutės ligoninėje atliekami viršutinės virškinamojo trakto dalies (stemplės, skrandžio, dvylikapirštės žarnos) bei storosios žarnos – endoskopiniai tyrimai. Pacientus konsultuoja abdominalinės chirurgijos gydytojai Vytautas Žvirblis ir Paulius Vaitiekūnas.

Apžiūri visą virškinamąjį traktą

Endoskopiniai tyrimai atliekami naudojant šiems tyrimams pritaikytus prietaisus – endoskopus. Endoskopas įvedamas pro burną, apžiūrima stemplė, skrandis ir dvylikapirštė žarna. Tuo tarpu atliekant kolonoskopiją endoskopu apžiūrima apatinė virškinamojo trakto dalis (storoji žarna).
Viršutinės virškinamojo trakto dalies endoskopinis tyrimas rekomenduojamas pacientams, jaučiantiems skausmą viršutinėje pilvo dalyje. Taip pat skundžiantis sutrikusiu ir skausmingu rijimu, dėl neaiškių priežasčių atsiradus pykinimui ir vėmimui, aktyviam ir lėtiniam kraujavimui ir t.t.

Šis endoskopinis tyrimas abdominalinės chirurgijos gydytojams leidžia įvertinti stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos būklę. Tyrimo metu gydytojas gali pamatyti struktūrinius pakitimus: erozijas, opas, polipus, taip pat navikus, kraujavimo požymius, svetimkūnius.

Kolonoskopija (storosios žarnos endoskopinis tyrimas) gali būti atliekama profilaktiškai pagal storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, kaip kontrolinis tyrimas sergant uždegimine žarnų liga, pašalinus polipus ir t.t. Tyrimas taip pat atliekamas esant aktyviam ir lėtiniam kraujavimui, lėtiniams neaiškios priežasties pilvo snrities nusiskundimams (pvz. lėtinis viduriavimas, vidurių užkietėjimas su krauju išmatose). 

Edoskopiniai tyrimai neskausmingi

Abdominalinės chirurgijos gydytojai pastebi, jog neretai pacientai baiminasi šių procedūrų dėl įvairių priežasčių: vieni jaučiasi nepatogiai prieš gydytoją kiti – bijo skausmo.

Tačiau gydytojas P. Vaitiekūnas pacientus ramina: „Konsultacijų metu su pacientu daug bendraujame, paaiškinu apie atliekamą procedūrą, tuo pačiu susipažįstame. Stengiuosi padrąsinti pacientą žodžiu, kad jaustųsi ramesnis“.
Kolegai antrino ir gydytojas V. Žvirblis. Jo aiškinimu, viršutinio virškinamojo trakto endoskopinis tyrimas atliekamas bent 6 valandas nevalgiusiam pacientui. Tyrimas užtrunka kelias minutes ir nėra skausmingas. Kolonoskopija atliekama pacientui taikant bendrinę nejautrą. Pacientams, kurie netoleruoja viršutinės virškinamojo trakto dalies tyrimo, taip pat galima taikyti bendrinę nejautrą. Tuomet pacientas nejaučia nemalonių pašalinių pojūčių.

Svarbus ir pacientų nusiteikimas. Tam, kad tyrimas būtų kuo lengvesnis, svarbu bendrauti su gydytoju, užduoti rūpimus klausimus: kiek truks tyrimas, kas bus daroma tyrimo metu, kaip elgtis tyrimom metu. Į visus klausimus bus atsakyta.
Endoskopiniai tyrimai atliekami nemokamai visiems pacientams, apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu ir turintiems siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai.
Endoskopiniams tyrimams iš anksto registruotis galima internetu: http://ipr.silutesligonine.lt/, telefonu: 8 441 610 40, arba atvykus į Konsultacinės poliklinikos registratūrą, Rusnės g. 1, Šilutė.