Europos judumo savaite „užsikrėtė“ net 44 šalies savivaldybės Rugsėjo 16-30 dienomis Šilutės rajone įvyks daugybė renginių

 Europos judumo savaitePenktadienį prasidėjo Europos judumo savaitė, didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Tai tradicinė Europos miestų akcija, kasmet rengiama rugsėjo 16-22 dienomis. Jos tikslas – skatinti miestus ir savivaldybes diegti ir populiarinti „žaliąsias“ transporto priemones ir kviesti gyventojus jomis naudotis, atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti išsaugoti kuo švaresnį orą.

Šiomis dienomis ir Šilutės rajone vyks daugybė judėjimą skatinančių renginių, kuriuos organizuoja Šilutės rajono visuomenės sveikatos biuras.

Dalyvaus 44 savivaldybės

Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija skelbia, kad Europos judumo savaitėje dalyvaus (rugsėjo 15 d. duomenimis), 2069 miestai 49 Europos, Afrikos, Šiaurės Amerikos ir Azijos žemynų valstybėse.

Mūsų šalyje prie akcijos prisijungė, šią akciją Lietuvoje koordinuojančios Aplinkos ministerijos šios dienos duomenimis, 44 savivaldybės. Tai dvigubai daugiau nei pernai. Savivaldybės organizuoja įvairiausius renginius – pradedant dviratininkų varžybomis bei žygiais ir baigiant nuo automobilių „išlaisvintomis“ miesto zonomis.

Judumo savaitės kulminacija – rugsėjo 22-oji, kuri kasmet skelbiama kaip Diena be automobilio. Tą dieną miestiečiai turėtų bent dienai pamiršti savo automobilius ir pasirinkti kitą, aplinkai draugišką, susisiekimo būdą – eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiu, viešuoju transportu ir pan.

Šiemet Dieną be automobilio nemažai Aplinkos ir Susisiekimo ministerijų darbuotojų nusiteikę iš tiesų apsieiti be automobilio – į darbą grupėmis keliaus arba pėsčiomis, arba dviračiais, paspirtukais, riedučiais ir pan. Finišas numatytas prieš darbo pradžią Operos ir baleto teatro kieme prie elektromobilių stotelės.

Sumanymas kartą per metus skelbti akciją „Mieste – besavo automobilio“ kilo 1998 m. Prancūzijoje. Jį greitai perėmė ir kitos šalys. Šią miestų organizuojamą akciją 2000 m. parėmė Europos Komisija. 2001-aisiais 31 Europos valstybės ministrai ar įgaliotieji atstovai pasirašė deklaraciją, kuria pasižadėjo skatinti miestų savivaldos institucijas kasmet rugsėjo 22 d. rengti Dieną be automobilio bei talkinti organizuojant šią tarptautinę akciją, o jos metu ypač daug dėmesio skirti visuomenės aplinkosauginiam švietimui, populiarinti „žaliąjį“ transportą, raginti gyventojus vaikščioti pėsčiomis. Dienos be automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir ją rengti visą savaitę.

Skatins judėti tiek senus, tiek jaunus

Judriosios savaitės renginiai Šilutėje prasidėjo nemokamais šiaurietiškojo ėjimo žygiais. Šilutės Žalgirio stadione ir Kintų pagrindinėje mokykloje jie įvyko vakar, šiandien, rugsėjo 20 dieną, 15 val. vyks Inkakliuose.

Rugsėjo 20-21 dienomis Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos moksleiviai galės išbandyti TRIKKE triračius. Su šia transporto priemone judėti gali tiek didelis, tiek mažas, bet tai – ne dviratis. Vizualiai jis šiek tiek primena paspirtuką, bet turi tris ratus, o ir riedant juo nereikia pasispirti – užtenka simetriškai judinti rankas ir kojas.

Šiomis dienomis bus dalinami ir informaciniai lankstinukai „Rugsėjo 22 d. – Tarptautinė diena be automobilio“.

Įvairaus amžiaus Šilutės rajono gyventojams numatyta išdalinti 300 informacinių lankstinukų.

Iki rugsėjo 22 dienos Šilutėje įvyks atšvaitų dalinimo akcija „Tarptautinei dienai be automobilio paminėti“. O penktadienį Šilutės seniūnijos kieme Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato specialistai vykdė dviračių, mobiliųjų telefonų ir kitų vertingų daiktų žymėjimo akciją.

Bėgs aplink mokykląjudumas krosas

Mažas fizinis aktyvumas – viena didžiausių šiuolaikinių vaikų gyvensenos problemų. Mažai judantys vaikai turi antsvorio, jų kraujospūdis – padidėjęs, tokie vaikai dažniau suserga cukriniu diabetu, kitomis ligomis.

Judriosios akcijos metu Šilutės rajone bus vykdoma akcija „Apibėk mokyklą“, prie kurios prisijungs 10 mokyklų, ugdančių pradinukus. Šią akciją pradinių klasių mokiniams inicijuoja Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC). Pradinukai, jų mokytojai bei kiti mokyklų darbuotojai pasirinktas dvi rugsėjo ar spalio mėnesio savaites kiekvieną dieną kviečiami išbėgti į lauką ir 15 minučių bėgti aplink savo mokyklą apie 1,5 kilometro.

Idėja apibėgti mylią apie mokyklą 2012 m. pasiūlė vienos Škotijos pradinės mokyklos vadovė Ellaine Wylie. Ji pastebėjo, kad mokykloje labai sumažėjo vaikų fizinis aktyvumas ir kiekvienais metais į mokyklą ateina vis daugiau vaikų, turinčių antsvorio. Mokytoja sugalvojo labai paprastą būdą išjudinti vaikus – pertraukos metu apibėgti savo mokyklą.

Daugiau nei 1000 Jungtinės Karalystės mokyklų prisijungė prie šios akcijos.

Bėgimo laikas – tai ir bendravimo laikas, kada galima pabūti kartu su savo draugais ar pabendrauti su mokytoju kitoje aplinkoje.

Vaikai, pabuvę lauke, atsipalaiduoja, geriau jaučiasi, nes daugeliui patinka bėgioti. Į klases jie sugrįžta žvalesni, linksmesni, darbingesni, atidesni ir aktyvesni.