Europos Sąjunga padėjo žvyro kasėjams

zvyras 2Mūsų rajono žvyro kasėjams šie metai bus žymiai geresni, nes jie sugebėjo pasinaudoti Europos Sąjungos parama. Gaidelių žvyro karjerą eksploatuojanti UAB „Žemera“ iš Pagrynių pernykštės vasaros pabaigoje už Kaimo plėtrai skirtas lėšas įsigijo modernios technikos, neseniai ją apžiūrėjo ir rajone lankęsis Žemės ūkio ministras Kazys STARKEVIČIUS.

Netoli Juknaičių esančiame karjere, kur vyresnio amžiaus šilutiškiai puikiai mena buvus ūkio sodą, dabar vienas po kito zuja sunkiasvoriai savivarčiai, išgabenantys jau iškastą žvyrą.

Naujoji technika „gudri“

Gaidelių karjeras eksploatuojamas jau bene 6 ar 7 metai, o bendrovė „Žemera“ čia dirbti pradėjo 2010-aisiais. Bet tų pirmųjų metų pelnas buvo menkas.

Bendrovės įgaliotasis asmuo Steponas Matimaitis pasakoja, jog įmonė pagal Kaimo plėtros programos 2007 – 2013 metų trečios krypties priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“ iš ES gavo 717 tūkstančių litų, dar 239 tūkstančiai jai pridėta iš Lietuvos valstybės biudžeto. Apie 35 proc. prie šios sumos savų pinigų teko surasti ir „Žemeros“ vadovams.

Už minėtas sumas įsigytas žvyro sijotuvas „Sandvik“ toks „gudrus“, kad iškastą žvyrą pagal stambumą iš karto padalija į 3 dalis – atskiria akmenis ir dviejų skirtingo stambumo rūšių žvyrą. Šis itališkas sijojimo įrenginys – absoliuti naujovė, puikiausiai atskirianti gamtinį gruntą, smėlį ir žvyrą.

Bendrovė įsigijo ir manevringą, todėl ypač lengvai valdomą frontalinį krautuvą, kuris pakelia krovinį iki 8 tonų. Įdomus ir Japonijoje gamintas ekskavatorius „Cat“, turintis 15 metrų ilgio strėlę, vadinamą ranka. Žvyrą jis gali kasti net iš 7 – 8 metrų gylio.

Šie metai bus geresni

Tik pernai vasarą naują techniką gavusi bendrovė sparčiausiai dirbo rudenį ir iš žemės klodų tuomet per metus iškasė 104 tūkstančius tonų smėlio, žvyro ir grunto. Parduota apie 70 procentų šio kiekio. Jau dabar aišku, kad šie metai bus dar geresni, nes tik per kovą ir balandį iškasta 27 tūkstančiai tonų gamtinių išteklių.
zvyras 1
S.Matimaitis patvirtina, kad gauta parama tikrai prisidėjo prie verslo atsigavimo. Šiuolaikiška technika dirba puikai ir leidžia klientams pasiūlyti geresnės kokybės žvyrą. Todėl klientų jau padaugėjo. „Žvyras – toks dalykas, kurio visą laiką reikia kelininkams, statybų bendrovėms, aišku – ir privatiems asmenims“, – sako S.Matimaitis.

Šie trys įrenginiai – toli gražu ne vieninteliai, dirbantys karjere. Bendrovė turi ir savos technikos, kitą dalį nuomojasi. Bet ji, pasak S.Matimaičio, nėra tokia naši.

Dirbs iki Kalėdų

Karjere nuolat darbuojasi apie 10 žmonių. Visi jie – sezoniniai darbininkai, nes žiemą, žinia – žvyro nepakasi. Darbai kasmet pradedami tik įšalui išėjus, šiemet jie prasidėjo kovo 5-ąją. Žvyro kasimas baigsis tik prieš pat Kalėdas. Tuomet nuplauta technika bus pastatyta į garažus ir lauks kito sezono pradžios.

Apie tai, kad Gaideliuose guli solidūs žvyro ištekliai, sužinota iš geologinės tarnybos archyvų. S.Matimaitis mano, kad šiame karjere žvyro išteklių užteks dar mažiausiai bent 10 – 15 metų. Bet, anot jo, gali būti, kad ir kur kas ilgiau – tai priklausys nuo daugelio veiksnių, bet pirmiausia – nuo valstybės politikos ir požiūrio į kelių tvarkymą bei statybų sektorių.

Iškasus žvyrą, jo vietoje susidaro vandens telkinys. Baigus darbus jis bus perduotas valstybei, nes karjeras yra valstybės žemėje.