Filmo apie mūsų krašto papročius premjera

Uzgavenes 2013Lapkričio 16 d., šeštadienį, 21.35 val. per LRT kultūros kanalą, įvyks antrosios dokumentinio filmo „Vėliju Jum gerą giliukį, didelį stukį (Linkiu laimės didelį gabalą)“ dalies premjera. Šios juostos susukimą inicijavo Šilutės kultūros ir pramogų centras. Kūrinys skirtas besibaigiantiems Tarmių metams.

„Jeigu tauta, mūsų atveju – Pamario kraštas, neturi dokumentinio filmo apie tarmę, tai tas pats, jei šeima neturėtų nuotraukų albumo“, – yra sakiusi viena iš filmo režisierių Dalia Babaliauskienė.

Išsaugotos tradicijos ir kalba (tarmė) padeda tautai susitelkti, suvokti istoriją. Lietuvininkų tarmė viena mažiausiai tyrinėtų ir bene sparčiausiai nykstančių tarmių. Senųjų Pamario krašto gyventojų, dar kalbančių šia tarme, šiandien yra labai mažai.

D.Babaliauskienė pasakojo, kad antroji filmo dalis nufilmuota šią vasarą. Žiūrovai galės išvysti Šilutėje ir Žemaičių Naumiestyje įvykusių švenčių (Užgavėnių, Sekminių) vaizdus. Pagrindinė juostos dalis nufilmuota Kazio Banio sodyboje Rusnėje, kur išnaudota tiek vidaus, tiek lauko erdvė.

53 minučių trukmės filme pateikiama daug archyvinių nuotraukų, kurios iliustruoja ir padeda geriau suvokti mūsų krašto istoriją. Filmo pradžioje piešiami lietuvininko vyro ir moters charakteriai, o vėliau supažindinama su Sekminių, užgavėnių, laidotuvių, krikštynų papročiais ir tradicijomis mūsų krašte.

Pasakojimus lietuvininkų tarme perteikė pedagogė Vaida Galinskienė ir muziejininkė – etnografė Indrė Skablauskaitė.

Klaipėdos krašto giesmes atliko Šilutės kraštotyros draugijos folkloro ansamblis „Ramytė“ (vadovė Giedrė Pocienė).

Šilutės kultūros ir pramogų centro projektas „Vėliju Jum gerą giliukį, didelį stukį“ pirmiausiai skirtas moksleiviams, studentams, kraštotyrininkams, visiems, tyrinėjantiems Mažosios Lietuvos regiono istoriją, nematerialųjį paveldą.

Gruodžio 6 d. Šilutės kultūros ir pramogų centre vyks baigiamasis Tarmių metų renginys. Renginio programoje filmo pristatymas ir susitikimas su kūrybine grupe.