Finansinis raštingumas: 8 patarimai, kurių galbūt nežinojote

 

pinigaiDaugelio žmonių finansinis raštingumas yra žemesnis nei vidutinis. Iki šiol mokyklose vaikai nėra mokomi valdyti asmeninių finansų, todėl vos tik jie tampa nepriklausomi ir žengia į savarankišką gyvenimą, susiduria su daugybe klausimų ir priima begalę neteisingų finansinių sprendimų. Todėl tam, kad jūsų finansinis raštingumas taptų geresnis, pravers keli praktiški patarimai.

Skirkite dieną didesnės vertės pirkinio įsigijimui apsvarstyti

Atidėdami jus sudominusio pirkinio įsigijimą bent vienai dienai, suteikiate sau puikią galimybę suprasti ar jo jums iš tikrųjų reikia. Tai apsaugo nuo impulsyvaus apsipirkimo, kuomet galbūt net paimamas bereikalingas greitas kreditas, kuris dažniausiai yra pagrindinė pernelyg didelio išlaidavimo pasekmė. Prekės su didelėmis nuolaidomis yra išimtis iš minėtos taisyklės, tačiau net ir tokiu atveju jūs turėtumėte savęs paklausti, kam skirtumėte pirmenybę – daiktui, kurį planuojate įsigyti, ar sutaupytoms lėšoms, kurias galėtumėte skirti investavimui ar savo nenumatytiems atvejams skirto biudžeto papildymui. Kai susiduriate su finansiškai sunkiu laikotarpiu, geriau jaučiatės turėdami rankoje 300 eurų ar naujus 300 eurų vertės batelius?

Asmeninio biudžeto valdymas išlaisvina, o ne suvaržo

Suformuodami ir valdydami savo biudžetą jūs sakote tvirtą „TAIP“ savo finansinei ateičiai ir numatytiems finansiniams tikslams. Jei jūs turite aiškų biudžetą, galite lengviau sutaupyti savo atostogoms, nekilnojamajam turtui ar automobiliui, kurį norite įsigyti. Į visą tai jūs galite žvelgti kaip į „NE McDonald‘ui“, bet „TAIP Paryžiui“. Jūsų biudžetas yra konkretus planas ir konkretūs iš anksto numatyti veiksmai, kurie padeda pasiekti užsibrėžtus finansinius tikslus.

Valdykite biudžetą su 50/20/30 taisykle

Jei norite stabilesnės asmeninės finansinės padėties, turėtumėte vadovautis šiomis taisyklėmis:

  • 50 proc. savo gaunamų pajamų skirkite neišvengiamoms išlaidoms: maistui, nuomai/būsto paskolos įmokoms, komunaliniams mokesčiams ir transportui.
  • 20 proc. pajamų skirkite nenumatytiems atvejams suformuotam asmeniniam fondui (nuo trijų iki šešių mėnesių jūsų pajamų dydžio fondo vertė yra tinkama pradžia), pensijai, taupymui ar greitesniam turimų finansinių įsipareigojimų padengimui.
  • 30 proc. jūsų pajamų turėtų keliauti nebūtinoms išlaidoms, tokioms kaip pramogos, atostogos ar dovanos.

Taupymas nėra kelias į finansinę nepriklausomybę

pinigai-taupymasJei išleidžiate mažiau – tai nereiškia, kad turite daugiau. Taupymas yra puikus būdas norint stabilizuoti savo asmeninę finansinę situaciją, tačiau jums vis tiek reikės investuoti. Įsivaizduokite, kad yra dvi salos – „finansinių sunkumų sala“ ir „turtų sala“. Jūsų santaupos gali būti kaip automobilis – jūs negalite išvažiuoti iš „finansinių sunkumų salos“ be tilto. Investavimas yra tiltas į jūsų finansinę sėkmę. Tam, kad iš vienos salos patektumėte į kitą, turite sėsti į savo santaupų automobilį ir pervažiuoti ja savo investavimo tiltą.

Aiškiai save įsivaizduokite sulaukus 80 metų

Jei norite, kad jums būtų lengviau siekti savo finansinės gerovės sulaukus pensinio amžiaus, turėtumėte pasistengti save įsivaizduoti sulaukus 80 metų. Paklauskite savęs, ar sulaukus tokio amžiaus jūs norite sėdėti vienumoje ir kęsti nepriteklių laukdami, kol bus išmokėta jūsų pensija, ar vis dėlto jūs norite jaustis žvaliai ir energingai, keliauti po pasaulį ir džiaugtis kiekviena savo gyvenimo akimirka? Jei norite priimti tam tikrą finansinį sprendimą, visuomet turėtumėte pagalvoti, kaip jis paveiks jūsų ateitį ir senatvę. Šiandien pirkdami labai brangų automobilį jūs neigiamai paveikiate savo ateitį. Tuo tarpu investuodami į finansiškai sėkmingus instrumentus, jūs kuriate geresnę savo ateitį.

Geros asmeninės kredito istorijos formavimas užtrunka, tačiau ją sugriauti galite pernakt

Jei jūs praleisite bent vienos savo paskolos grąžinimo įmokomos mokėjimą, prireiks daugybės metų, kol ši „juoda dėmė“ bus ištrinta iš jūsų asmeninės kredito istorijos. Todėl būtina labai atsakingai vertinti savo finansinius įsipareigojimus ir stengtis juos padengti laiku – tai galioja tiek jūsų būsto paskolai, tiek ir lizingo įmokoms ar kredito kortelių balanso padengimui.