Fotografė V. Eičienė: „Įstabiausius momentus sukuria pati gamta,  tereikia stabtelėti ir pamatyti“ 

Vilija Eičienė – šis vardas jau girdėtas ne tik daugeliui šilutiškių, bet ir visai Lietuvai.

Gniaužiančių kvapą fotografijų autorė garsina Šilutės kraštą po visą šalį. Mūsų kraštietės smalsumo variklis ją verčia stabtelėti pamačius bitutę ant pienės žiedo, gandrą sustojusį ant kelio ar varlę, prigulusią ant lelijos lapo. Savo užfiksuotais neįtikėtino grožio gamtos vaizdais Vilija nuolat žavi ir mūsų laikraščio skaitytojus, ir TV3 žiūrovus, juos jau sudėjo ir į solidų spalvingą leidinį.

Savo fotografijomis Vilija pasiekia net tų tautiečių, kurie per skubėjimą pamiršta pasigrožėti tėvynės vaizdais, jausmus.

Fotografija lydi nuo mokyklos

Vilija augo ir tebegyvena netoli Degučių esančiame Žalpių kaime. Čia ji sukūrė šeimą, išaugino keturis sūnus. Moteris turi daug įvairios veiklos: ūkininkauja, yra Degučių kaimo seniūnaitė, dirba Lietuvos pašte mobiliąja laiškininke. Bet visa ši veikla netrukdo jai kasdien pamatyti ir fotografijose įamžinti nepakartojamą mūsų krašto gamtos grožį.

Vilija pasakoja, jog vežiojant laikraščius po rajono miestelius ir kaimus ji dažnai stabteli pasigrožėti gamta. O pastovėjusi kiek ilgiau užfiksuoja tokius vaizdus, kokių mes dažnai per skubėjimą nė nepastebime.

Trauką fotografijai Vilija pajuto vos paėmusi fotoaparatą į rankas. Dar būdama moksleivė ji rado brolių pamirštą seną juostinį fotoaparatą. Moteris sako, kad šis radinys ir buvo jos viso gyvenimo pomėgio priežastis. Kai broliai išvyko, fotoaparatą paliko dulkėti, o Vilija rado būdą įkvėpti jį naujam gyvenimui.

Šiandien, atsiradus moderniems fotoaparatams šis radinys liko tik prisiminimuose. Paėmusi seną fotoaparatą į rankas ir padariusi keletą savo klasės draugų kadrų ji suprato, kad šis pomėgis lydės visą gyvenimą. „Fotografuodavau klasiokus, o grįžusi namo įlįsdavau į tamsią spintą ir ryškindavau juostelę“, – su nostalgija fotografė prisimena laikus, kuomet net skaitmeninių fotoaparatų užuomazgų nebuvo.

Džiaugiasi ir artimieji

Baigusi mokyklą abiturientė užsidegė noru vykti į sostinę ir studijuoti fotografiją. Jau tuomet Vilija buvo prikaupusi šimtus gamtos peizažų nuotraukų. „Tuo metu tai buvo labai tolimas kelias, tad mano užsidegimo niekas nepalaikė. Taip ir likau savo gimtinėje, kur ir esu ligi šiol“, – pasakoja Vilija.

Nors jai ir nepavyko išvykti studijuoti, fotografijos moteris neapleido visą gyvenimą. Vos atsiradus naujovėms, skaitmeniniams fotoaparatams ji skubėdavo tokius įsigyti. O ji ilgainiui sulaukė ir artimųjų palaikymo. Dabar ir Vilijos mama džiaugiasi jos darbais, o sūnūs šv. Kalėdų proga mamą lepina apgalvotomis dovanomis – naujais fotoaparato objektyvais.

„Augant vaikams fiksavau kiekvieną jų augimo laikotarpio momentą: jų pirmus žingsnelius, nubrozdintus kelius ir visas džiugias akimirkas. Kai kurios iš šių senų nuotraukų dabar jau pageltusios, bet tokios artimos“, – prisimena ji.

Įstabius momentus sukuria pati gamta

Mes nuolat kažkur skubėdami neretai pamirštame stabtelėti ir pakelti akis aukštyn. Vilija to nepamiršta. Ji sustoja, laukia ir klausosi, o kartais net valandų valandas stebi laukinius gyvūnus, kol pagauna netikėčiausius jų gyvenimo momentus.

„Svarbiausia išlaukti, neskubėti, būti tyliai ir neišgąsdinti gyvūno. Reikia labai mažais žingsneliais artėti, bet išlaikyti ir atstumą“, – fotografė dalinasi šia paslaptimi su mūsų skaitytojais, kad ir kiti tautiečiai galėtų išvysti pasaulį jos akimis.

Šilutiškių širdis palietė visai neseniai Vainuto seniūnijos Skiržemės kaime užfiksuotas „gandrų susirinkimas“. „Šilutės naujienoms“ pasidalinus šia nuotrauka, kurioje daugiau nei dvi dešimtys ilgakojų raudonsnapių sustoję ant kelio, daugelis pamanė, kad tai fotošopas. Tačiau patikiname: tai tikras momentas, kurį, Vilijos žodžiais tariant, jai dovanojo pati bundanti gamta.

„Tai buvo laimės minutė. Artėjant pamačiau keletą gandrų, o stabtelėjusi stebėjau, kaip jų vis daugėja. Sustabdžiusi automobilį beveik už kilometro, artėjau patyliukais ir štai aš „gandrų susirinkime“, – su šypsena prisimena Vilija.

Unikaliais fotografės kadrais galime grožėtis kone kiekvieną vakarą pasibaigus TV3 žinioms.

Fotoalbumas – dovana Lietuvai

Dalyvaujant 2018 m. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio projekte „LT 100: mano kelionė Lietuvai“ Vilija aplankė 100 Lietuvoje esančių lankytinų vietų.

Padarytus kadrus ji įamžino vaizdo įrašų knygoje „Mano dovana Lietuvai“. „Nuotraukos darytos visų metų bėgyje, lankant įamžintas vietas tuo laiku, kai jos parodo savo tikrąjį grožį“, – rašė kūrėja fotoalbumo įžangoje.

Išleisdama šį fotoalbumą Vilija siekė paliesti žmonių širdis, dar kartą priminti tautiečiams jų gimtinės grožį. Ji tikisi, kad jos pastebėti vaizdai bent kažkiek panašius jausmus, kokius ji jautė keliaudama po Lietuvą, sukels ir kitiems. Ji sako, jog matydama Lietuvos didybę nejautė jokio kelionės nuovargio.

„Reikia pripažinti, kad pati kelionė ir lankomos vietos stebino, privertė į mūsų gimtinę pažiūrėti kitomis akimis. Tą jausmą, kuris lydėjo visos kelionės metu, stengiausi perteikti nuotraukomis, atskleisti kiekvienos vietos unikalumą ir tą jausmą, kurį jaučiau, kuris buvo tarsi variklis padedantis judėti pirmyn, nuvažiuojant kartais ir tūkstantį kilometrų per dieną“, – rašė Vilija.
Korespondentė, interneto svetainės administratorė.