„Gabrieliaus“ konsultacinis kabinetas – pirmas žingsnis išeities ieškantiems jaunuoliams

 

Vanagu stovyklaŠiemet 10-metį minintis kitas Šilutės rajono reabilitacijos centras „Gabrielius“ plečiasi ir teikia vis naujas paslaugas.

Prieš 3 metus Klaipėdoje atidarytas centro konsultacinis kabinetas – dar naujovė visoje Lietuvoje. Tačiau jau pamėgtas ir priklausomybes turinčių žmonių, ir jų artimųjų, kuriuos kamuoja įvairūs praktiniai ir teisiniai klausimai ar dvasinės problemos.

„Gabrieliaus“ vadovą kunigą Valdą Miliauską, kuris pats dirba ir konsultaciniame kabinete, ypač džiugina tai, kad konsultacijų kreipiasi ir daug jaunų žmonių, dažnai dar net pilnametystės nesulaukusių.

V.Miliauskas pasakoja seniai supratęs, kad iš priklausomybių liūno bandančių išlipti žmonių reabilitacijos centras turi turėti sistemą. „Gabrieliui“, anot jo, tos sistemos trūko – nebuvo pirminės (konsultavimo) ir galutinės (reintegracijos) grandžių. Įsteigus konsultacinį kabinetą Klaipėdos miesto centre (šalia „Avitelos“ parduotuvės) čia pradėta teikti vadinamoji žemo slenksčio paslauga – anoniminis konsultavimas.

Šiuo metu kabineto apskaitoje jau yra daugiau nei 300 žmonių, kurie kreipėsi konsultacijų. Apie trečdalis jų – jaunimas iki 30-ies metų. Vienus ieškoti išeities paragina tėvai, kitus nukreipia teisėsaugos institucijos, dar kiti jau patys supranta, jog nebe jie valdo savo gyvenimą, bet juos valdo nenumaldomas potraukis alkoholiui ar kvaišalams.

Yra ir tokių atvejų, kai tiesiog prošal einantys žmonės užeina atsigerti arbatos ir pasikalbėti apie tuo metu užplūdusius sunkumus. Nes jau būna girdėję, kad čia niekas nepaprašys nei prisistatyti, nei užpildyti kokias anketas, bet tiesiog supras ir padės.

Ateina čia ir jaunos mamos su vaikučiais. O kol jos kalbasi su V.Miliausku, teisininku ar socialiniu darbuotoju, jų atžalos laiką smagiai leidžia žaislų kampelyje.

Klausimai patys įvairiausi: kažkam rūpi sužinoti kaip teisingai bendrauti su iš reabilitacijos grįžusiu artimuoju, kaip parodyti jam taip būtiną pasitikėjimą, kažkam reikia patarimo teisiniais klausimais, kurį gali suteikti čia konsultuojantis advokatas. Labai daug kam aktuali yra patyčių problema.

V.Miliauskas pastebi, kad dažnam žmogui reikia ir tiesiog dvasinės paguodos, kurią jis tikisi čia rasti, nes žino, kad galės pasikalbėti su dvasiškiu.

Daug metų krikščioniškojo jaunimo stovyklas Vanaguose organizuojantis V.Miliauskas šiemet dalyvauti tokioje stovykloje pasiūlė ir į kabinetą besikreipiantiems jaunuoliams. 14 jų mielai sutiko ir buvo labai patenkinti turiningai praleistu laiku. O „Gabrieliaus“ vadovas neabejoja, jog tai buvo ir puiki proga tiems jaunuoliams pakeisti aplinką, pabendrauti ir susidraugauti su kitokiais vertybes išpažįstančiais bendraamžiais, pamatyti, kad galima gyventi ir kitaip. O svarbiausia, kad stovykloje niekas (išskyrus vadovą) nežinojo jų praeities.

O jau po savaitės, rugpjūčio 18 d. Garliavoje atvers duris dar vienas „Gabrieliaus“ padalinys – reintegracijos centras. Apie tai „Šilutės naujienose“ dar informuosime.