Gaisrų šiemet mažiau, bet žmonių juose žuvo daugiau

Per 9 šių metų mėnesius Lietuvoje kilo 6 382 gaisrai. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kai buvo užgesinti 6 863 gaisrai, šiemet jų kilo 7 proc. mažiau. Tai mažiausias 9 mėnesių gaisrų skaičius per 20 metų. Gaisruose šiemet žuvo 66 žmonės, o 138 gyventojai patyrė traumų. Šilutės rajone tendencijos panašios: per 9 mėnesius kilo 100 gaisrų, kai pernai per tą patį laiką jų buvo 117. Šiemet traumas patyrė 4, pernai – 5 žmonės. 

Didžiausius nuostolius padaro gyvenamųjų pastatų gaisrai. Pernai iki lapkričio tokie pastatai degė 31, o šiemet jau 43 kartus.

Pavojingiausia diena – sekmadienis

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad 2018–2022 m. per 9 metų mėnesius šalyje vidutiniškai kyla 8 044 gaisrai, juose žūsta 57 gyventojai.

Šiemet gaisrų kilo mažiau (-20,7 proc.), tačiau žuvo 9 gyventojais daugiau, nei 5 metų vidurkis. Šiemet kilo vienas gaisras, kuriame žuvo trys žmonės, 4 gaisrai nusinešė po dvi gyvybes. Miestuose gaisruose žuvo 31 žmogus, miesteliuose bei kaimo vietovėse – 35.

Daugiausia žmonių žuvo sekmadienį (14), antroje mėnesio pusėje, t. y. nuo 15 dienos – 37 žmonės, arba 56 proc. Gaisruose žuvo 54 vyrai ir 10 moterų, o dviejų žmonių tapatybės nenustatytos. Žuvusių žmonių amžiaus vidurkis – 63 metai. 28 žmonės žuvo dėl neatsargaus rūkymo. Ugniagesiai išgelbėjo 59 gyventojus (pernai 57).

Degė 23 namai

Šilutės rajone kilusių gaisrų pagrindinė priežastis vis dar išlieka pašalinis ugnies šaltinis, šiemet dėl to jau kilo 39, pernai net 65 gaisrai. Elektros įrenginių ir prietaisų gedimai pernai sukėlė 7, o šiemet jau 14 nelaimių.

Pernai 29, o šiemet 23 kartus pleškėjo gyvenamieji pastatai, 13 ir 17 kartų degė pagalbiniai ūkio pastatai. Transporto priemonių elektros instaliacijos gedimai kasmet sukėlė po 8 gaisrus, o krosnių, židinių ir dūmtraukių gedimai pernai 3, o šiemet jau 6 gaisrus.

Pernai 4, o  šiemet 5 gaisrų priežastis, įtariama, buvo padegimai.

Kaminus valyti bent kartą per metus

Ugniagesiai prisipažįsta, kad su nerimu laukė šildymo sezono, mat, kaip rodo kelerių metų gaisrų statistika, daugiausia aukų būna atšalus orams. Pernai vien tik nuo spalio mėnesio iki metų pabaigos Lietuvoje gaisruose žuvo 25 žmonės.

PGT pareigūnai prašo gyventojų pasirūpinti savo būsto saugumu ir šildymo sezono metu su ugnimi bei šildymo įrenginiais elgtis ypač atsargiai.

„Žmonės turėtų nedelsti ir susitvarkyti šildymo įrenginius ir dūmtraukius, jei nori išvengti didelių nelaimių, nes kaip tik šaltuoju sezonu, nuo lapkričio iki kovo mėnesio, būna daugiausia gaisrų”, – sako Šilutės PGT vyriausiasis specialistas Arūnas Ališauskas. Dažniausia gaisrų priežastis, anot jo, būna netinkamai eksploatuojami kietojo kuro šildymo prietaisai, netvarkingi kaminai, dūmtraukiai.

„Dar nepradėjus šildymo sezono reikėtų išsivalyti kaminus, ir tai daryti ne patiems, bet kviesti šį darbą išmanantį specialistą. Kaminus privalu valyti bent kartą per metus, be to, periodiškai reikėtų valyti suodžius iš dūmtraukių, krosnių“, – kasmetinį darbą primena pašnekovas.

Dar, pasak jo, svarbu greta židinių ir krosnių nedžiovinti skalbinių, nelaikyti degių daiktų, pavyzdžiui malkų. Jų atstumas nuo šilumos židinio turėtų siekti bent jau 1 metrą. Be to, prieš šildymo sezoną vertėtų patikrinti ar veikia jūsų dūmų detektorius.