Galimybė tapti vietos bendruomenės dalimi svarbesnė už apdovanojimus

kretingos maistas Irmantas NorkusKiekvieną dieną tiekti vaikams ir jaunuoliams sveikos mitybos reikalavimus bei aukštos kokybės kriterijus atitinkančią maitinimo paslaugą mokyklose – užduotis ne iš lengvųjų. Pripažinkime, kad didžioji dalis moksleivių, užuot mėgavęsi šviežiomis morkomis ar daržovių troškiniu, mieliau suvalgytų bulvių traškučius ar saldainius.

Moksleivių maitintojui kasdien tenka rūpintis, kad vaikai rinktųsi tinkamą maistą ir apskritai mielai užsuktų į mokyklų valgyklas. Negana to – stengtis, kad aptarnavimu bei maistu būtų patenkinti ir mokytojai, ir moksleivių tėveliai, o rajono administracija šiais permainingais laikais turėtų galimybę sutaupyti.

Jau trejus metus maitinančios Šilutės r. moksleivius VšĮ „Kretingos maistas“ generalinis direktorius  Irmantas NorkuS pripažįsta, kad tokios veiklos vykdymas yra nemenkas iššūkis.

Neseniai ši įmonė verslo apdovanojimuose „Gazelė“ 2011 m. užėmė trečiąją vietą Klaipėdos apskrityje. Be to, pernai tarp visų Lietuvos viešojo maitinimo teikėjų pagal valstybei sumokėtus mokesčius įmonė buvo šešta, į šalies biudžetą sumokėjusi beveik 3 milijonus litų.

– Tenka išgirsti nuomonių, kad kiekvieno rajono moksleivių maitinimu turėtų rūpintis vietinė įmonė. Jūsų bendrovės būstinė įsikūrusi Kretingoje, o aptarnaujate Šilutės vaikus. Kaip galėtumėte pakomentuoti?

– Manau, kad vaikų ir jaunuolių maitinimu turėtų rūpintis ta įmonė, kuri tiek rajonui, tiek moksleiviams suteikia daugiausiai naudos. Be abejo, griežčiausi kokybės reikalavimai mūsų veikloje yra vienas svarbiausių prioritetų. Tačiau, dirbant srityje, kuri yra tiesiogiai susijusi su vaikais, taip pat labai svarbu rūpintis, jog jie nuo mažų dienų išmoktų rinktis sveikus produktus ir už mokyklos ribų, derinti maistą ir kt. Bent jau mes vadovaujamės tokiu įsitikinimu.

Mūsų veikloje daug svarbiau už įvairius apdovanojimus ar vietą pirmaujančiųjų dešimtuke yra tai, koks mūsų indėlis į kiekvieno rajono, kuriame dirbame, bendrą ūkį. Valdome platų maitinimo tinklą visoje šalyje, todėl galime pasiūlyti kokybiškus patiekalus pigiau, tai yra naudinga ir rajono savivaldybės biudžetui, ir besimaitinantiems.

Tai padeda sutaupyti ne tik tėveliams, bet ir savivaldybėms, kurios rūpinasi nemokamu vaikų ir jaunuolių maitinimu. Džiugu, kad galime pasiūlyti tokią galimybę po sunkmečio vis dar nelengvai atsigaunančioje šalyje. Taip pat kiekviename rajone stengiamės išlaikyti vietinius darbuotojus, gyventojams kurti naujas darbo vietas.

– Tačiau visi Jūsų mokami mokesčiai tikriausiai tenka rajonui, kur įsikūrusi Jūsų administracija?

– Didžiuojamės tuo, kad esame skaidriai veikianti įmonė ir viena daugiausiai šalyje sumokančių mokesčių bendrovė. Norėtume atkreipti dėmesį, kad visi mokami mokesčiai keliauja ne į kurios nors savivaldybės biudžetą, bet į bendrą Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą.

Pavyzdžiui, gyventojų pajamų mokestis metų pabaigoje paskirstomas savivaldybėms pagal darbuotojų deklaruotą gyvenamąją vietą. Tai reiškia, kad už visas „Kretingos maisto“ Šilutės r. skyriaus darbuotojus sumokėtas gyventojų pajamų mokestis grįžta į Šilutės r. savivaldybės biudžetą.

– Nuo rudens šalies mokyklose ir darželiuose įsigalios nauja maitinimo tvarka. Kokių pokyčių gali tikėtis Šilutės moksleivių ir darželinukų tėveliai?

– Tėvai tikrai neturėtų sunerimti, veikiau – atvirkščiai. Pasikeitimai ypač turėtų pradžiuginti sveikos mitybos mėgėjus.

Pavyzdžiui, praplėstas „juodasis“ sąrašas produktų, kuriuos siūlyti mokyklų valgyklose draudžiama. Jau anksčiau jame buvo tokie moksleivius viliojantys, tačiau jų organizmui nenaudingi gaminiai kaip bulvių, kukurūzų ir kitokie traškučiai, saldainiai, kramtomoji guma, įvairūs maisto produktai su priedais, gazuoti bei energetiniai gėrimai ir pan.

Pagal naująją tvarką įtraukti ir sūrūs konditerijos gaminiai bei konditerijos gaminiai ne tik su šokoladu ir kremu, bet ir su glaistu. Draudžiami produktai, savo sudėtyje turintys kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto, taip pat – kavos pakaitalai (tokie kaip gilių ar grūdų gėrimai) bei kisieliai. Be to, nuo naujų mokslo metų ugdymo įstaigų valgyklose valgymo metu ant stalų turės nebelikti ne tik druskos, kaip jau tapo įprasta, bet ir pipirų bei garstyčių.

Įdomu tai, kad tiek Šilutės, tiek kitų šalies rajonų moksleiviai ar globos namų auklėtiniai galės patys „užsiauginti sau pietus“. Pagal naują tvarką mokykloje ar jos teritorijoje leidžiama auginti vaisius, daržoves, uogas ir bulves. Žinoma, šie produktai turi atitikti nustatytus kokybės ir saugos reikalavimus.

Taip pat maitinimo organizatoriai turės teikti daugiau informacijos apie už maisto kokybę atsakingas institucijas. Ant mokyklų valgyklose esančių „Kretingos maisto“ sveikos mitybos plakatų bus nurodyti ne tik įmonės nemokamo kokybės ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos telefono numeriai, bet ir teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos telefono numeriai. Į šias organizacijas tiek mokytojai, tiek tėveliai, tiek patys mokiniai gali kreiptis dėl valgyklų maisto saugos, sudėties, o taip pat dėl maitinimo organizavimo ir valgiaraščių.

Baigdamas pokalbį, Irmantas Norkus priminė, kad įmonė „Kretingos maistas“ visada stengiasi gerinti savo veiklą. O vienas paprasčiausių būdų tai padaryti – išgirsti, ko nori mokinių tėvai. Tam buvo įsteigtas nemokamas kokybės telefonas 8 800 51010 ir el.p.: mityba@kretingosmaistas.eu, kuriuo galima kreiptis ir dėl Šilutės rajono mokyklose teikiamų maitinimo paslaugų.