Gamtininkai ragina neliesti gyvūnų jauniklių

Gamtoje šiuo metu naujos gyvybės metas – paukščiai rūpinasi mažyliais, žvėrys glaudžia jauniklius. Tačiau kartais paukščiukai iškrenta iš lizdų, o žvėriukai pasimeta nuo tėvų. Žmonėms jie atrodo bejėgiai, todėl kyla noras juos gelbėti. Gamtininkai ragina be reikalo neliesti ir buožgalvių, žalčiukų, vėžliukų ar driežų jauniklių ir primena, kad laukinius gyvūnus imti iš gamtos galima tik kai jie sužeisti, jiems tikrai reikia pagalbos.

freepik.com nuotr.

„Dar pasitaiko atvejų, kai suskausta širdelė dėl rasto kiškučio. Šiemet jau keli man rašė klausdami, ką daryti, nes rado savo darže, kieme, mieste kiškiukus ir juos laiko glėbyje ar namie. Tokie „išgelbėti“ jaunikliai pasmerkiami pražūčiai. Prie jų reikia nesiartinti ir palikti ramybėje. Jei vieta pavojinga – laksto katės, šunys, mašinos, perkelti užsimovus pirštines į saugią vietą netoliese“, – teigia gamtininkas Marius Čepulis.

Tokios taisyklės galioja stirniukams ir elniukams. Jei lįsite prie briedžiuko, gausite nuo mamos kanopa galvon, juokauja M. Čepulis. Rastus paukščiukus būtina palikti ten, kur radote arba įkelti į artimiausią medį, krūmą. Radę pelėdžiuką ant žemės, tik įkelkite medin. Jei iškrenta visas lizdas su paukščiukais, paimkite dėžutę, į ją su buvusio lizdo medžiaga sudėkite jauniklius ir paneškite į saugią vietą. Jų tėvai visada šalia.

Po mūsų įsikišimo jaunikliai dažniausiai žūsta, nes jų dėl žmogaus kvapo nebeprisileidžia gentainiai, greičiau sumedžioja plėšrūnai. Tad jei neturite pirštinių, prieš imdami paklydėlius apvyniokite rankas žolėmis, samanomis ar kokiu audiniu ir laikykitės minėtų instrukcijų. Kontaktas su žmogumi jaunikliams sukelia didžiulį stresą, ypač jei nešatės į namus, jis gali vien dėl to neišgyventi.

Jei gyvūnas patenka į urbanizuotą aplinką ir susižeidžia, į ką nors atsitrenkia ar įsipainioja, be pagalbos gali ir neišgyventi. Tačiau reikia įvertinti, ar jis tikrai sužeistas. Įsitikinus, kad reikia pagalbos, geriausia kreiptis į gyvūnų globos tarnybas ir pasitarti. Informacijos galima rasti Gyvūnų globėjų asociacijos tinklapyje, VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ tinklapyje, galima skambinti ir telefonu 112.

Laukinių gyvūnų jaunikliai retai praranda tėvus. Jei tėvų nėra, gali būti, kad jie pasitraukė išgirdę artėjant žmogų, o jam nuėjus sugrįžta. Tėvai jauniklius palieka vienus ir išsiruošę į medžioklę. Jaunikliai gali ilgai išbūti guolyje ar urve, nereaguodami į aplinką. Paukščiukai, dar nemokantys gerai skraidyti, gali atsilikti nuo tėvų ar kol jų nėra iškristi iš lizdo.

Visi gyvūnai, jiems suteikus pagalbą turi būti paleisti į jiems būdingą gamtinę aplinką, o neteisėtai laikomi konfiskuoti. Jei veterinarijos gydytojo sprendimu globon paimtas gyvūnas bus laikomas nuolatinės globos tikslu, turi būti tai patvirtinanti pažyma ir gyvūnui sudaromos pagal rūšies specifiką tinkamos sąlygos.

Globon paimti gyvūnai negali būti veisiami ar kitaip naudojami, jei netaikomos Laukinės gyvūnijos įstatyme nurodytos išimtys. Už neteisėtą jų paėmimą, net turint tikslą padėti, išgelbėti, gresia iki 150 eurų bauda.

LR Aplinkos ministerijos inf.