Gardamo seniūnijos gyventojai, kaip ir kitų rajono vietovių žmonės, irgi pyksta dėl blogos kelių būklės, didelių mokesčių už šiukšles ir nuotekas, jiems rūpi, ar jų mokyklai yra prasmės siekti M.Mažvydo vardo, kodėl Savivaldybė nepriverčia tvarkytis nebenaudojamų fermų šeimininkų ir ar bus miestelyje pastatyti nuotekų valymo įrenginiai.
Tas problemas žmonės išsakė į seniūniją atvykusiai valdžiai.
Merui kelias neatrodė prastas
Meras Virgilijus Pozingis priminė, kad pernai savivaldybei pavyko įvykdyti tik „minimum“ planus, „maksimum“ planai neįgyvendinti, net trūko lėšų. Anot mero, žmonės patys geriausiai gali vertinti, kaip keičiasi jų aplinka, turėtų matyti, kad kasmet problemų vis mažiau.
Meras pamena, kad pernai gardamiškiai skundėsi dėl prastos kelio Gardamas – Ramučiai būklės. Valdžios delegacija šiemet atidardėjo kaip tik tuo keliu, ir, anot mero, jis visai neblogas. „Tik todėl, kad jūs šiandien važiavot, nugreideriavo“, – pasigirdo visus pralinksminusi replika iš salės.
„Tai gal 5 kartus per metus reikės pas jus važiuoti?“ – pasvarstė rajono vadovas.
Jis apgailestavo, kad šiandien dar neaišku, kiek rajonui bus skirta lėšų kelių priežiūrai, todėl planuoti jų remontų neįmanoma. Žvyrkelių priežiūrai labai mažai pinigų skiriama jau 3 metai, nepadeda nė savivaldybės vadovų vizitai į Susisiekimo ministeriją bei įrodinėjimas, kad mūsų kraštas specifinis, todėl lėšų keliams tvarkyti reikia daugiau.
Anot mero, reikėtų apie 2 milijardų litų, kad būtų sutvarkyti visi Lietuvos gyvenviečių keliai.
Medikai gyvena gerai, mokyklos – blogai
Pasak mero, vis dar aktuali Gardamo pagrindinės mokyklos sporto salės problema. Tačiau ši mokykla po truputį remontuojama, per kelerius metus skirta nemažai lėšų medžiagoms įsigyti. Pasitelkus viešuosius darbus dirbančius žmones ir šiemet, anot mero, bus galima ką nors padaryti.
Savivaldybės tikslas, anot V.Pozingio, kad kuo daugiau jaunų žmonių neišvyktų, o liktų gimtinėje. Tačiau jo pavaduotoja Stasė Skutulienė priminė, kad mokyklose kasmet sumažėja beveik 500 mokinių ir „švietimo situacija eina liūdnyn“, nes mokyklos gauna vis mažiau mokinio krepšelio lėšų.
62 800 litų – tokios sumos, anot mero pavaduotojos, šiemet pritrūko Gardamo pagrindinei mokyklai.
S.Skutulienė sakė svarstanti, kam apskritai reikalinga mokykla, jei vaikai į ją neina, jei praleidinėja begalę pamokų, jei sparčiais tempais plinta nepilnamečių girtavimas. Vienoje mokykloje apklausos metu net 9 vaikai nurodė, kad… girtauja namuose.
Vicemerė pasidžiaugė, kad bent sergančiųjų tuberkulioze rajone sumažėjo.
„Mūsų šeimos gydytojų centrai gyvena gerai, pinigų jiems netrūksta. Užtat Šilutės ligoninės Slaugos skyrius jau perpildytas, jį reikia plėsti, o tai pareikalaus didelių pinigų“, – sakė S.Skutulienė apie sveikatos apsaugos situaciją.
Apžvelgdama socialinę sritį ji minėjo, kad kasmet vis didesnė šalies biudžeto dalis tenka socialinei paramai, pernai – jau 40 procentų. Beveik 11 tūkstančių mūsų rajono gyventojų gauna paramą maisto produktais.
Ramutiškius teatralus ji pradžiugino žinia, kad jiems šiemet skirta 3700 litų suma – tai 300 litų daugiau nei pernai.
Mokesčiai turėtų būti dar didesni
Administracijos direktorė Ida Vasiljevienė pasakojo, kad šioje seniūnijoje gyvena 2151 žmogus. Pernai socialinėms piniginėms išmokoms šios seniūnijos gyventojams prireikė 586 tūkstančių litų.
Visų koneveikiama rinkliava už šiukšlių išvežimą, anot I.Vasiljevienės, turėtų būti dar didesnė bent 37 procentais.
Šioje seniūnijoje yra apie 200 bedarbių. 22 iš jų šiemet numatyta įdarbinti pagal Viešųjų darbų programą. Tai dvigubai daugiau nei pernai, kai buvo įdarbinta tik 10 žmonių.
Šyliškiai piktinosi matydami griūvančias apleistas fermas, kurių niekas nenuverčia, o Savivaldybė jų savininkų neprigriebia susitvarkyti. Dar juos piktina gyvenvietės centre riogsantis jau bene 6 metai nebenaudojamas pastatas. „Kada tą baraką nugriausime“, – klausė Povilas Gečas.
Meras tikino, kad privalu laikytis ne tik pastatų statymo, bet ir jų griovimo tvarkos, net ir tam reikia projekto. Be to, tai papildoma prievolė, kuriai šiuo metu Savivaldybė neturi pinigų. „Tegu tas pastatas verčiau stovi, negu pinigus jo griovimui leisime“, – sakė jis šyliškiams. Arba siūlė jiems padaryti talką ir senieną nugriauti patiems, nes tai esąs jų turtas. Savivaldybė tuomet griuvenas išvežtų.
„Ne, tai Savivaldybės turtas“, – atrėžė susirinkusieji.
V.Pozingis teigė nemanantis, kad šiandien pagrindinė Šylių problema – tas apleistas pastatas.
Mokyklą renkasi tėvai
Dar šyliškiai sužinojo, kad savivaldybės Tarybos sprendimu, jų bendruomenei perduodamas ir vietos pradinės mokyklos pastatas, tad jiems teks prisiimti ir dalį išlaidų už jo šildymą ir priežiūrą. „Sėskim prie derybų stalo“, – kvietė rajono vadovas.
Sunerimusioms, kad neteks mokyklinio autobusiuko vaikams pavėžėti, Šylių pradinės mokytojoms Aldonai Jonikaitienei bei Virginijai Saveljevienei, meras sakė, kad tai esanti klaidinga informacija. „Taryba niekada nepriims sprendimo, dėl kurio nukentėtų vaikai. Niekas autobuso neatima ir visi vaikai bus vežiojami, tik duok Dieve, kad pas jus tų vaikų būtų“, – tikino V.Pozingis.
Tik mokyklinis autobusiukas taps nebe Žemaičių Naumiesčio gimnazijos, o Žemaičių Naumiesčio darželio – mokyklos turtu, nes ir Šylių pradinė tampa jos skyriumi.
„Kodėl Gardamo seniūnijos vaikai atiduodami ne Gardamo, o Žemaičių Naumiesčio mokyklai, nors su Žemaičių Naumiesčiu ir susisiekimas prastesnis“, – domėjosi Gardamo pagrindinės mokyklos direktorė Regina Tamošauskienė.
V.Pozingis priminė, kad mokyklą renkasi tėvai, ir jiems nenurodysi, kur vaiką leisti. Pasirenkama geriau paruošianti mokykla.
Gardamiškiai, mero nuomone, turėtų siekti, kad jų mokykla gautų M.Mažvydo vardą. Jų mokykla nepakliuvo į, V.Pozingio žodžiais tariant, jokias reorganizacijas, o jei dar ir vardą išsikovos, patiems bus smagu.
Bus pavadinimai ir valymo įrengimai
Per porą metų Gardame turėtų atsirasti ir gatvių pavadinimai. „Lentelės jau užsakytos, stulpai bus pastatyti, tik duok Dieve, kad jie ilgai stovėtų“, – vėl Viešpaties pagalbos šaukėsi meras V.Pozingis. Namų numeracija teks pasirūpinti patiems gyventojams.
„Šilutės vandenų“ vyr. inžinierė Vida Kiaulakienė informavo, kad Gardame netrukus bus statomi nauji valymo įrengimai, nuotekų ir vandentiekio tinklai. Projektas jau parengtas.
Rašyti atsakymą