Gintaro įlanką Juodkrantėje puošia šilutiškio nendrinė skulptūra

 Sirtauto lopsysNuo antradienio Kuršių marių vandenys liūliuoja nendrinę skulptūrą „Lopšys“, kurią sukūrė Andrius Sirtautas – Šilutės meno mokyklos dailės mokytojas, 2015-ųjų „Lietuvininkų vilties“ premijos laureatas.

Virš vandens daugiau nei penkis metrus iškilusi skulptūra kartu su kitais trimis menininkų darbais visą vasarą puoš Gintaro įlanką Juodkrantėje. Šios skulptūros lankytojus džiugins iki rugsėjo 22-osios, o per Rudens lygiadienį teatralizuoto renginio metu jos bus sudegintos.

Nendrinės skulptūros – tai daugiau nei savaitę Juodkrantėje vykusio tradicinio nendrinių skulptūrų simpoziumo rezultatas.

„Viskas buvo labai fainai, rezultatu esu patenkintas, dalyvavimas simpoziume buvo be galo įdomi patirtis“, – įspūdžiais su „Šilutės naujienų“ skaitytojais dalijasi A.Sirtautas.

Skulptūrą atrinko komisija

Šilutiškis dailės mokytojas pavasarį dalyvavo Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos organizuotame nendrinių skulptūrų konkurse „Kuršių nerijos gyvoji gamta“. Konkursui buvo pateikti 29 lietuvių autorių ir 1 latvio eskizas.
Vertinimo komisija atrinko keturis darbus, kurie šiemet puoš Gintaro įlanką. Martyno Gaubo „Pasaulio ašis“, Andriaus Sirtauto „Lopšys“, Arvydo Ališankos „Dvasios paukštis“ ir latvio Zigmundo Vilnio „Gėlė“. Jie, komisijos nuomone, labiausiai atitiko šių metų temą.

Šie autoriai simpoziume ir kūrė savo nendrines skulptūras.

Tradicija statyti nendrines skulptūras Gintaro įlankoje gyvuoja daugiau nei dešimtmetį. Tuo ilgus metus rūpinosi vietinis skulptorius Albertas Danilevičius, nuo pernai – Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija.

Pirmą kartą simpoziume Juodkrantėje dalyvaujantis A.Sirtautas LRT naujienų laidai „Panorama“ sakė temą interpretavęs spontaniškai.

„Aš į gamtos temą pažiūrėjau per žmogų kaip ciklą. Žinot, jeigu geras bulviakasis, tai pavasarį būna lopšys“, – aiškino A.Sirtautas.Sirtauto lopsys 3

Ketverius metus Gintaro įlankoje skulptūras kuriantis skulptorius A.Ališanka sako, kad ne tik nendrės čia stebina debiutantus, bet ir unikalus skulptūrų statymo būdas – sukurtos pakrantėje į vietą ant vandens plukdomos valtimis, o nuplukdyti 5 metrų aukščio masyvias vientisas konstrukcijas, pučiant smarkiam marių vėjui, nėra taip paprasta.

„Gal tokia misija ir yra, kad pajaustume ir tą dumblo kvapą, ir išmoktume kartimis statyti – smeigti tą kartį į dumblą 4 metrus. Ta skulptūra pakimba ore kaip ant savotiško pjedestalo“, – LRT reportaže pasakojo A.Ališanka.

Džiaugiasi rezultatu

Andrius pasakojo, kad dėl Šilutės miesto šventės renginių į Juodkrantę jis atvyko šiek tiek vėliau nei kiti menininkai – šeštadienį. Jam talkino ir sumanymą įgyvendinti padėjo istorikas Darius Barasa.

„Dirbom nuo ankstyvo ryto iki sutemų, kol uodai pradėdavo nepakenčiamai gelti“, – šviežiais įspūdžiais su „Šilutės naujienomis“ dalijosi šilutiškis menininkas.

Jis pasakojo, kad „Lopšio“ eskizas buvo lenktų formų, todėl organizatoriai negalėjo suteikti reikiamų medžiagų. Kai kuriuos skulptūros elementus, konstrukcijas jis pasidirbino dar Šilutėje ir iš „Eksos“ savininko Edvardo Vitkausko pasiskolinęs ilgesnę priekabą nusivežė į Juodkrantę. Taip sutaupė vieną dieną.

A.Sirtautas sakė, kad visų Juodkrantėje kūrusių menininkų darbai yra labai stiprūs, skirtingų stilių. Kūrėjai įdomiai, turiningai bendravo, dalijosi patirtimi.

„Turėsiu ką papasakoti namuose saviškiams“, – teigė jis.

Darbas su šiaudais, nendrėmis A.Sirtautui – ne naujiena, su šiomis medžiagomis yra dirbęs ir anksčiau. Ne naujiena jam kurti ir skulptūras, kurios eksponuojamos virš vandens. Šilutiškiai jau kelerius metus džiaugėsi kasmet prieš miesto šventę menininko papuošta Šyšos upe. Praeivio žvilgsnį sugaudavo skulptūros „Kiras“, „Žvejas“, „Plūdės“.

Juodkrantės įlankos dugnas ypatingas tuo, kad ten 3-4 metrus siekia dumblo sluoksnis. „Įkiši kuolą ir nebegali ištraukti, specifikos buvo“, – pasakojo Andrius, nuogąstavęs, kad jo skulptūros nenuplukdytų marių vanduo. Kitų menininkų darbai buvo sunkesni.

Bet viskas pavyko taip, kaip šilutiškis ir norėjo, rezultatu jis patenkintas.

A.Sirtauto „Lopšys“ siekia apie 6 metrus, jo gamybai sunaudota apie 15 didžiulių pundų nendrių, 20 kg vielos. Sausas lopšys svėrė daugiau kaip 200 kg, skulptūrą pakelti pajėgė šeši vyrai.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.