Girtaujančios šeimos neteko 9 vaikų

atimti vaikai_1_thejournal.ieMažojo Matuko nužudymas, supurtęs visą Lietuvą, išjudino ir Šilutės rajono visuomenę – žmonės Vaikų teisių apsaugos darbuotojams, policijai, socialiniams darbuotojams nuolat praneša apie neprižiūrimus ar skriaudžiamus vaikus.

Šiemet iki pusės vasario Šilutės rajone iš girtaujančių šeimų paimti 9 vaikai, pernai per du pirmuosius metų mėnesius buvo paimti 2 vaikai.

Vilkytiškių šeima nebuvo žinoma

Šilutės r. savivaldybės Vaiko teisių apsaugos (VTA) skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Dalia Drungelienėpasakoja, jog vasario 9-ąją imtasi tikrinti Šilutės švietimo pagalbos tarnybos pranešimą. Šios tarnybos specialistai pastebėjo, jog viena iš Saugų seniūnijos Vilkyčių kaimo atvažiuojanti mergaitė galimai yra mušama.

Šeima, kurioje auga 10 ir 8 metų mergaitės, VTA skyriui iki tol nebuvo žinoma. 32 metų mama yra išsituokusi, turi kitą gyvenimo draugą, vaikai gyvena mamos namuose.

Apsilankius šeimoje, pasak D.Drungelienės, nei mama, nei jos sugyventinis neneigė, kad vyras tikrai smurtu bandė „auklėti” podukras. Abu jie tikino nematantys nieko bloga, jei, jų žodžiais tariant, pliaukštelės nepaklusniam vaikui.

Tarnybos specialistės paėmė mergaites iš šeimos ir apgyvendino pas tėtį. Prieš tai išsiaiškino tėvo požiūrį į vaikų auklėjimą, jo suvokimą ir galimybes tenkinti augančių dukrų poreikius.

Dėl šio atvejo policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas, kurį baigus paaiškės, kur – motinos ar tėvo namuose – toliau gyvens mergaitės.

Rusniškiai tėvai aptikti girti

Vasario 11 d. pavakary iš namų buvo paimti 4 vienoje rusniškių šeimoje augantys vaikai. Ši šeima į Rusnę atvyko iš Tauragės, kur taip pat jau buvo specialistams žinoma ir lankoma dėl socialinių įgūdžių stokos. Stebėjimą perėmė Šilutės VTA skyrius, Rusnės seniūnė ir socialiniai darbuotojai. Pasak D.Drungelienės, nuolat buvo pastebima, kad tėvai negeba tinkamai tvarkytis namuose, nesugeba prižiūrėti mažamečių. Jiems tekdavo nuolat nurodyti, ką privalu padaryti, kad vaikai augtų tinkamomis sąlygomis, ir nuolat tikrinti, ar tuos nurodymus įvykdė.

Tačiau šių metų pradžioje krizė šeimoje pradėjo dar labiau gilėti. O sausio 9-ąją gautas pranešimas, kad sutuoktiniai girtauja. Nors apklausiami tėvai tokį faktą neigė, po poros dienų vėl pranešta apie jų girtavimą.

Į rusniškių mamus atvykę specialistai rado neblaivią 29-erių mamą, kuri į alkoholio matuoklį įpūtė 0,9 prom., ir jos 47-erių vyrą, kuris buvo dar labiau apsvaigęs – matuoklis parodė 2,08 promilės.

Tuomet visi 4 vaikai buvo paimti iš šeimos ir apgyvendinti Saugų vaikų globos namuose.

Įvairių tarnybų specialistai padėtį rusniškių šeimoje aptarė pirmadienį vykusiame posėdyje, kuriame dalyvavo ir tėvai. Jiems duoti keli mėnesiai, per kuriuos sutuoktiniai turės pasirūpinti, kad padėtis namuose keistųsi į gera, kad namuose būtų tinkamos sąlygos augti vaikams. Jei jiems tai nepavyks, jei pažangos nebus pastebėta, VTA specialistams teks kreiptis į teismą dėl tėvų valdžios apribojimo.

Du vaikus Šilutės VTA skyriaus specialistėms teko parsivežti iš Raseinių, kur jie kurį laiką gyveno pas globėjus giminaičius. Vaikus iš tenykštės šeimos paėmė Raseinių VTA skyrius, jie sugrąžinti į Saugų vaikų globos namus, kuriuose gyveno ir iki globos įteisinimo.

Dar vienas nepilnametis Saugų vaikų globos namuose atsidūrė, kai buvo paimtas iš mūsų rajone gyvenančios globėjos šeimos. Šioje šeimoje, pasak D.Drungelienės, problemų būta jau anksčiau, tačiau globėja bandė jas spręsti, nuolat lankėsi skyriuje ir konsultavosi su specialistėmis. Tačiau tai nepadėjo – sutarti su paaugliu globotiniu jai taip ir nepavyko.

Globa nustatyta ir vienos Saugų vaikų globos namų globotinės kūdikiui, kurį ji pagimdė būdama nepilnametė. Mergina ir toliau gyvens šiuose globos namuose, pati augina savo kūdikį ir turi savo globėją. Tačiau ji negali teisiškai atstovauti savo vaikui, tad globos reikėjo juridiniais sumetimais.

Prašo gyventojus būti neabejingus ir diskretiškus

L.e.p. VTA skyriaus vedėja D.Drungelienė sako, kad Šilutės rajone šiemet pastebimas žymus žmonių pilietiškumo ūgtelėjimas. Tarnybos specialistės sulaukia skambučių ir iš pavienių piliečių, ir iš mokyklų. Žmonės informuoja apie įtarimą keliančius faktus, kai pastebi ant vaikų kūnų smurto žymes. Kai kada žmonės informuoja seniūnijas – tai irgi gerai.

Pasak D.Drungelienės, specialistės vyksta tikrinti ir prisistačiusių, ir anoniminių informatorių pateiktų faktų. Tikrinama net ir labai apytikrė informacija, kai tenka pačioms ieškoti namo, laiptinės, tikslinti buto numerius. Dauguma anoniminių pranešimų taip pat pasitvirtina.

„Daug svarbiau yra sužinoti smurto faktus, negu aiškintis paskambinusio žmogaus asmenybę”, – sako D.Drungelienė.

Ji prašo visus gyventojus nebūti abejingus ir informuoti, jei už sienos išgirdo ilgiau trunkantį vaiko verksmą, pamatė kenčiantį vaiką ar atvirkščiai – pastebėjo, kad kaimynų vaikai kažkur dingo, nebeišeina į kiemą, jei pastebėjo mėlynes kaimynės veide.
Visais atvejais reikia skambinti VTA skyriui arba socialiniams darbuotojams, o specialistai žinos, ką daryti toliau.

Bet kartu prašoma būti diskretiškais, ypač – viešoje erdvėje, kai kalbama apie šeimų duomenų viešinimą, nes tai labiausiai žeidžia vaikus.

„Dažnai iš namų paimti vaikai po kurio laiko į juos sugrįžta, ir jiems tenka gyventi, lankyti mokyklas toje aplinkoje, kurioje jau viešai aptarinėjamas jų tėvų gyvenimas. Vaikai juk dėl jo nekalti”, – siūlo pamąstyti VTA skyriaus l.e.p. vedėja.