Globojamiems vaikams – didesnė valstybės finansinė parama

Seimas pritarė Išmokų vaikams įstatymo pakeitimui, kuriuo siekiama užtikrinti globojamų vaikų poreikius, padidinti paramos globojamiems vaikams adekvatumą ir susieti išmokų vaikams mokėjimą su vaikų iš socialinę atskirtį patiriančių šeimų privalomojo ugdymo užtikrinimu.

Pixabay nuotr.

Pasak Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko Mindaugo Lingės, priimamos pataisos yra duoklė globojantiems vaikus, nes išmokos dydis nesikeitė daugiau nei 20 metų: „Gyvenimas ėjo savo vaga, poreikiai tikrai keitėsi, o šis skaičius, ši išmoka nekito. Dabar, didėjant įvairioms grupėms, diferencijuojant pagal amžių, globai kitiems metams papildomai numatyta beveik 9 mln. eurų.

Socialiai vienas iš jautresnių pakeitimų yra tai, kad į šį paketą patenka išmokos vaikams, jaunoms mamoms, kurios yra besimokančios ir neturi darbo stažo, ir dabar turės galimybę gauti daugiau negu 240 eurų per mėnesį, kol eina vaiko priežiūra. Taip pat tokia svarbi parama ir socialinio teisingumo atstatymas.“

Pakeitimais padidinta globos (rūpybos) išmoka, ją diferencijuojant pagal vaiko amžių ir poreikius: vaikams iki 6 metų skiriant 218 eurų; nuo 6 iki 12 metų – 252 eurus; nuo 12 iki 18 metų ir kuriems nustatytas neįgalumo lygis, – 273 eurus; buvusiems globotiniams iki 24 metų, kurie mokosi ar studijuoja, – 273 eurus.

Iki šiol visiems globojamiems vaikams ir buvusiems globotiniams iki 24 metų, kurie mokosi ar studijuoja, buvo mokama vienodo dydžio – 160 eurų išmoka.

Pritarta ir siūlymui pratęsti globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo mokėjimą buvusiam globėjui – šeimai, šeimynai, globos centrui, kai pasibaigus vaikų globai dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos, buvęs globotinis lieka gyventi pas globėją ir yra jo išlaikomas, kol mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau iki sukaks 23 metai. Priedo dydis 2022 m. – 168 eurai.

Pagal bendrojo ugdymo programą besimokančiam vienam iš tėvų ir dėl šios priežasties neįgijusiam reikalingo darbo stažo, neturinčiam teisės gauti vaiko priežiūros išmokos, bus sudaryta galimybė gauti 6 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoką. Išmoka mokama iki vaikui sukaks 2 metai.

Pataisos įsigalioja sausio 1 d.