Globos namų vaikai vasarą švytės šilutiškių dovanotomis kepuraitėmis

kepurytes maziliauskytePernai per „Šilutės naujienų“ paskelbtą akciją „Spalvotas pavasaris“ apie 100 kepuryčių onkologiniams ligoniukams numezgusios mūsų skaitytojos šiemet redakciją skambučiais ėmė „atakuoti“ nuo pavasario pradžios. Šiemet į akciją atsiliepusios moterys be tėvų augantiems vaikams atnešė ne ką mažiau dovanų – suskaičiavome, kad virbalais ir vąšeliais brazdinusios nuo pat žiemos, visos bendrai prikaupė apie 70 įvairiausių spalvų ir raštų kepurėlių.

Padalinti visą į mezginius įdėtą širdies gerumą šiemet nusprendėme Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose ir Saugų vaikų globos namuose augantiems mažyliams. Tokiu būdu su gražiausiais linkėjimais rasti įtėvius ar globėjus pasveikinome vaikus su Tarptautine vaikų gynimo diena.

Švietė kepurėlės ir mažylių šypsenos

„Teta, einam pažaisti. Ar rytoj ateisi?“, – Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namuose kibdamiesi į ranką klausinėjo trimečiai mažyliai. Bet kur kas labiau juos domino „Šilutės naujienų“ skaitytojų numegztos ir nunertos ryškios, spalvingai vasarai itin tinkamos kepurytės.

Griebę vienas, po akimirkos susižavėję rankutes tiesė link kitų. Ne vienas ir ašarėlę išspaudė, kai draugas jam patikusią kepurėlę tiesiog nuo galvos nutraukė. Tačiau jau po sekundės mažkepurytes rupslaukieneylių veidukus ir vėl nušvietė šypsenos – juk kepurėlių tiek daug!

Tarp pušynų Giruliuose įsikūrusioje įstaigoje, į kurią suvežami kūdikiai ir vaikai iki 7 metų iš viso Vakarų Lietuvos regiono, šiuo metu gyvena apie 60 vaikučių. Ilgametė buvusi įstaigos vadovė, dabar einanti gydytojos pareigas Irena Genytė pritaria minčiai, kad vaikai turėtų augti su mamomis ir tėčiais. Bet jei jiems su tėvais gyventi nesaugu, meilę ir rūpestį stengiasi duoti valstybė ir, be abejo, savo darbui atsidavęs globos namų personalas.

Šiuose globos namuose šiuo metu auga 12 vaikučių iki metų, didžioji dalis vaikų – nuo 2 iki 3 metukų, ir vos keli – vyresni nei penkerių. Nors ne vieną iš šių mažylių kamuoja įvairūs sveikatos sutrikimai, bet darbuotojų rūpestis vaikeliais padeda ligoms atlėgti ar ir visai atsitraukti.

I.Genytė pripažįsta, kad čia augantiems vaikučiams sulaukti globėjų ar įtėvių šiek tiek sunkiau, nes dažniausiai visi trokšta auginti ar globoti sveiką vaikelį. Tačiau ir šių namų dauguma globotinių randa naujas šeimas, mylinčius ir be galo rūpestingus globėjus ar įtėvius. Jų dėka vaikučiai užauga sveiki, žvalūs, atsiskleidžia jų gerosios savybės ir net talentai.

Pasak laikinai direktorės pareigas einančios Jūratės Girčienės, kai kurie globos namų ugdytiniai tiesiog būna užprogramuoti meilei – ir darbuotojai, ir įstaigą per šventes aplankę svečiai neatsipiria norui juos pamyluoti, pradžiuginti.

Tačiau kasdienių lankytojų mažyliai sulaukia retai. Pagal įstatymą, vaikai iki 4 metų amžiaus iš šios globos įstaigos negali būti išleidžiami į svečius, tad kūdikių namų globotinių bendravimas su jų lankytojais vyksta čia pat. Išimčių tvarka mažieji savaitgaliui gali būti išleidžiami tik pas būsimus oficialius globėjus ar įtėvius.

„Prieš įsileisdami lankytojus, paklausiame, ar jų vizitas – vienkartinis, ar žmonės čia lankysis bent mėnesį ar kelis. Dabar turime kelis savanorius, kurie lankosi nuolat. Kai kurie vaikai prie žmogaus pripranta labai greitai, kiti naujo veido kurį laiką baiminasi, kepurytes giruliuosetad bet kokiu atveju vienkartiniai vizitai nėra pati geriausia išeitis“, – pasakojo I.Genytė.

Geriausia dovana – globėjai

Kai mažyliai iš Girulių išsirenka kepuraites, likusias vežame į Saugų vaikų globos namus. Jie pasitinka ištuštėję. Nuo pat ryto išdardėję į Druskininkus vaikai mėgaujasi vandens parko malonumais. Tai dovana jiems Vaikų gynimo dienos išvakarėse.

Išvydę spalvotas kepurėles direktorius Eugenijus Judeikis ir jo pavaduotoja socialiniams reikalams Danguolė Zaicevienė net aikteli ir ima kurti planus, kaip bus smagu vaikus kepurėlėmis papuošti per kitą dieną vyksiantį šventinį renginį.

Vienu metu vadovai lyg ir sudvejoja: gal kepurėles vaikams parodyti šiandien? Bet greitai tokios minties atsisako. Direktorius juokdamasis sako įtariantis, kad vos tik pamatę tokias grožybes vaikai nebenorės jų grąžinti – net trumpam.

Aprodydama suremontuotas, iš išorės ir vidaus apšiltintas patalpas D.Zaicevienė papasakoja, kad šiuo metu šešiose šeimynose gyvena 70 našlaičiais likusių arba tėvų globos netekusių vaikų. Jauniausias globos namų gyventojas – kūdikėlis Gabrielius. Su mažyliu susipažinti nepavyksta, nes šiuo metu šiek tiek apsirgęs vaikas guli ligoninėje.

Plačia šypsena nudžiugina vienų metukų sulaukęs Pijus. Berniukas Saugose atsidūrė, kai nuo onkologinės ligos mirė jo mama.
Vaikai gyvena šeimynomis po 8-12, jiems sudarytos visos sąlygos augti kuo labiau į namus panašioje aplinkoje, bet visi svajoja apie globėjus.
saugu vaikai
Kai kurių vaikų svajonės išpildytos. Didžioji dalis jų savaitgalius, atostogas leidžia ne globos namuose, o pas gimines arba jų globėjais tapusius svetimus žmones.

Pavaduotoja pasidžiaugia, kad prieš praėjusias Kalėdas „Šilutės naujienose“ pasirodęs straipsnis apie galimybę vaiką į namus parsivežti šventėms, į globos namus pritraukė nemažą būrį šiluma su vaikais norinčių pasidalinti žmonių. Šventes ne globos namuose kai kurie vaikai praleido pirmą kartą gyvenime.

Paklausta, kaip dar žmonės galėtų prisidėti prie vaikų gerovės, D.Zaicevienė atvira: „Vaikai mėgsta pramogas, ekskursijas, trūksta lavinamųjų žaislų, sporto inventoriaus. Neatsisakytume ir drabužių, tačiau labiausiai norime globėjų. Bent vieną kartą pas kažką nuvažiavęs vaikas iš karto save ima vertinti kitaip, atsiranda didesnis pasitikėjimo jausmas, kyla savivertė“.

Prasidėjus vasarai ir pasibaigus mokslo metams, globėjai laukiami dar labiau. Galintys vaikus nusivežti į kiną, prie jūros, praleisti su jais daugiau laiko, labai kviečiami kreiptis į Saugų vaikų globos namus.