Kiekvienam pasaulio regionui artimiausios tos kultūros, kurios auginamos vietos ūkininkų. Rytuose labiau vartojami ryžiai, Amerikoje – kukurūzai, Lietuvoje ir Rytų Europoje gausiai auginami grikiai tapo viena populiariausių kruopų mūsų šalyje. Panašu, kad šiemet grikius pamėgs ir daugiau pasaulio šalių – prekybos tinklas „Whole Foods Market“ grikius paskelbė vienais madingiausių sveiko maisto produktų.
V. Kurpienė grikius giria dėl maistinių savybių, kurios nenusileidžia daugeliui kitų produktų ar net juos lenkia. Grikiuose gausu skaidulinių medžiagų ir organizmui reikalingų mikroelementų, tokių kaip fosforas, kalis, geležis ir magnis. Grikiai – vienas geriausių maistinių B grupės vitaminų – riboflavino, niacino, vitamino B6, folio rūgšties ir tiamino – šaltinių.
Grikiuose taip pat gausu apsauginių fenolinių junginių ir antioksidantų, kurie padeda kovoti su vėžiu ir širdies ligomis, palaikyti normalią smegenų, kepenų bei virškinimo sistemos veiklą. Šiose kruopose yra ir rutino, kitaip – vitamino P, kuris stiprina kraujagyslių sieneles. Tyrimai rodo, kad į dietą įtraukti grikiai gali padėti slopinti uždegimus ir mažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
Grikiai yra kompleksinių – gerųjų – angliavandenių šaltinis, todėl tai idealus pasirinkimas pusryčiams. Valgant grikius ryte gaunama energijos, kuri išsiskiria per ilgesnį laiką, todėl antroje dienos pusėje sumažėja potraukis saldumynams ir miltiniams produktams.
Grikiai taip pat puikus garnyras prie pietų ar vakarienės patiekalo tiems, kam reikia didesnių porcijų. Maistiniu požiūriu jie gerokai vertingesnė alternatyva baltiesiems ryžiams ar kvietinių miltų makaronams. Grikius valgant kaip pagrindinį patiekalą reikėtų įsivertinti, ar su maistu gaunama pakankamai baltymų. Tam grikių košę verta papildyti sūriais, jūrine žuvimi, sėklomis, ankštiniais, kiaušiniu.
Bent du kartus per dieną valgomų patiekalų pagrindą turėtų sudaryti baltymai, tuo tarpu grikiuose dominuoja angliavandeniai. Reikalingomis aminorūgštimis mitybą galima praturtinti grikius derinant su ankštiniais.
Daugelis yra įpratę virti dažniausiai sutinkamus kepintus, rudos spalvos grikius, bet verta rinktis nekepintus, kurie būna šviesesnės, žalios spalvos. Jų paruošimas ir skonis skiriasi nuo įprastų grikių, tačiau žaliuose grikiuose išsaugoma gerokai daugiau vertingų medžiagų.
Nekepintus grikius reikia nuplauti ir užmerkti nakčiai kambario temperatūroje. Vandenyje prasideda dygimas, todėl kruopų maistinė vertė didėja, o suyra didelė dalis fitino rūgščių ir lektinų, kurių reikėtų vengti. Per naktį išmirkytus grikius tereikia užvirti ir išjungus kaitinimą leisti jiems keletą minučių pabrinkti. Skonis tikrai nustebins. Patariama vengti greitai paruošiamų grikių dribsnių ir košių, nes jų maistinė vertė gerokai mažesnė nei mažiau apdorotų kepintų ar nekepintų grikių. Grikius galima naudoti blyneliams kepti, pasigaminti paplotėlių ar net išsikepti duonos.
BNS inf.
Rašyti atsakymą