Griūvantys vaikų darželiai reikalauja investicijų

 RaudonkepureNors pastaraisiais metais rajono vaikų darželiuose ir mokyklose buvo atidaroma po kelias naujas ikimokyklinio ugdymo grupes, tokių grupių poreikis vis didėja ir šiuo metu patenkinami jau nebe visų tėvų poreikiai.

Tačiau sovietmečiu statytų vaikų darželių būklė yra labai bloga, tad įstaigų direktorės, vardindamos didžiausias problemas, tikisi, jog ir darželiai sulauks renovacijų, lėšų aplinkai tvarkyti.

Apie tai kalbėta antradienį, kai į pasitarimą ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadoves sukvietė rajono valdžia.

„Jauniausias“ darželis irgi „pavargo“

Vaikų darželių ir mokyklų, kuriose įkurtos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupės, vadovės, kalbėdamos apie įstaigų būklę, problemų neslėpė.

Bene „jauniausias“ iš visų vaikų darželių yra Šilutės „Ąžuoliukas“, bet jo direktorė Irutė Lekavičienė prisipažino turinti dėl ko liūdėti. Anot direktorės, daug metų ji vis ramindavo save, esą yra ir senesnių vaikų darželių, tadjuos reikia pirmiau renovuoti, remontuoti. Bet dabar direktorė mano, kad visiems laikas prisiminti, jog ir jos vadovaujamai įstaigai – jau 33 metai. Tad jauna jos tikrai nepavadinsi, o apie tai primena ir griūvantys kampai.

Kiti darželiai, anot I.Lekavičienės, bent jau santechniką prieš kelerius metus pasikeitė, tad dabar ji siūlė remontuoti tas įstaigas, kurios jokių remontų dar nematė.

Anot direktorės, bent 1600 eurų reikėtų virtuvės įrangai atnaujinti, nes „Ąžuoliukas“ ugdo neįgalius vaikus, o jiems maistą reikia ruošti kitaip nei sveikiesiems.

Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė pažadėjo konvekcinę krosnelę šiai įstaigai paieškoti mokyklose, bet tai bus tik uždarius mokyklas, tad krosnelę „Ąžuoliukas“ galėtų gauti ne anksčiau kaip rugsėjo 1-ąją.

Sugriuvo, anot I.Lekavičienės, ir maisto gaminimo katilas, o apie šildymo sistemą visai nebėra ką kalbėti. Direktorė šmaikštavo, jog rajono valdžia pyksta, kad darželiai netaupo šilumos, tuo tarpu „Šilutės šilumos tinklų“ atstovai renovuotas mokyklas vaizdingai palygino su „naujais mersais“, o miesto vaikų darželius – su „senais zaporožiečiais“… Tad ką tokie gali sutaupyti?..
„Apkrovų nebelaiko ir elektros instaliacija, nes kai šios įstaigos buvo statomos, gyvenome dar ne kompiuterių amžiuje. Šiandienos poreikiams jos galių nepakanka“, – sakė I.Lekavičienė.

Direktorė išreiškė viltį, kad bent jau Švėkšnos specialiojo ugdymo centrui skirtos lėšos galbūt dabar galėtų būti skirtos „Ąžuoliukui“. Bet, pasak mero V.Laurinaičio, tai per valstybės investicinę programą skirtos lėšos, tad jų paskirties Savivaldybė keisti negali, Švėkšnos centre ir toliau vyks renovacija ir modernizacija.

Sena santechnika ir elektros instaliacija

„Ąžuoliuko“ vadovei pritarė ir „Gintarėlio“ direktorė Stefanija Petkienė, pasak kurios, jau daug metų ir jai širdį skaudina besivelkanti šimtatūkstantinė skola už šildymą. Ir šį darželį būtina apšiltinti, nes grupėse šalta.

Nuo pat pastatymo, pasak direktorės, vargstama ir su vandeniu, nes karštas vanduo pasiekia tik vieną korpusą, tad reikėtų bent jau siurblio.

S.Petkienė prisiminė, kad jai „jau kažkada“ buvo žadėti 3 milijonai litų įstaigos apšiltinimui, bet nežinia kur jie nuplaukė. Vicemeras Algirdas Gečas paskubėjo patikinti, kad šioji valdžia milijonų nežadėsianti.

Dar vieną grupę atidaryti reikėtų Žemaičių Naumiesčio mokykloje – darželyje, nes čia, anot direktorės Zofijos Lydekienės, eilėje jau laukia net 36 vaikai, kurie lankyti įstaigą norėtų nuo rugsėjo 1-osios. Bet B.Tekorienė teigė, kad jai įsteigti reikėtų nemenkų lėšų: pirkti baldus, remontuoti patalpas.

Švėkšnos darželio vadovė Rita Bagdonienė sakė, jog menkas problemytes pedagogės išsisprendžia savo jėgomis, bet yra ir stambių. Ir šiai įstaigai reikia renovacijos, nes pastate šalta, kartais temperatūra nebeatitinka Higienos normos reikalavimų, o šildytis elektriniais šildytuvais negalima dėl tos pačios senos elektros instaliacijos. Sena čia ir santechnika.

Saugų darželyje didžiausia problema, pasak direktorės Virginijos Užpurvienės, yra rūsį tvindantis gruntinis vanduo, o dėl to drėgmė nuolat laikosi ir patalpose. Įstaigą apžiūrėjusi komisija nustatė, kad saugiškiams yra tik viena išeitis – reikėtų atkasti pastato pamatus ir juos izoliuoti.

Bene vienintelis apšiltintas yra Šilutės „Žvaigždutės“ vaikų darželis, bet ir šis neužbaigiamas jau gal 4 metai. Šios įstaigos kolektyvas dar norėtų susitvarkyti kiemą, nes dabar jis labai duobėtas. Reikėtų ir skalbimo mašinos.

Su viltimi „įlipti“ į programą, kurioje bus tvarkoma šilumos sistema, gyvena ir „Žibutės“ vadovė Raimonda Jaruškevičienė. Ir vaikų saugumui užtikrinti, anot jos, dar yra ką tvarkyti.

Higienistai pareikalavo ribotuvų

Visuose darželiuose yra per žemos tvoros, tad ir jas reikėtų keisti. Be to, neseniai įstaigų vadoves pasiekė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro reikalavimas į visus langus įdėti atidarymo ribotuvus, o jei to nebus padaryta, grasinama netgi uždaryti įstaigas.

Iš viso vien tik miesto darželiuose yra 541 langas, o kiekvienas ribotuvas kainuoja keliasdešimt litų, tad jiems įrengti visuose darželiuose reikėtų didelių pinigų.

Visų įstaigų vadovės akcentavo ir tai, kad dėl apkrovų nebepakeliančios elektros instaliacijos nebegali normaliai dirbti kompiuteriai, nes darželiai statyti tada, kai kompiuterių dar apskritai nebuvo ir tokios apkrovos nebuvo galima numatyti. Visų darželių problema – sena santechnika.

Teks investuoti į darželius

Įstaigų vadovės pageidavo ir daugiau logopedo paslaugų – bent po pusę etato kiekvienoje įstaigoje. Pasak Švietimo skyriaus atstovės Vidos Nemanienės, „Žibutėje“ veikia logopedinė grupė, be to, tokia pagalba teikiama visose įstaigose, tad ją gauna visi priešmokyklinukai, turintys kalbos ir kalbėjimo sutrikimų.

„Raudonkepuraitės“ vadovė Donė Normantienė pastebėjo, kad įstaigų konkurencija yra stiprinantis ir pasitempti verčiantis dalykas.

Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė dėkojo įstaigų vadovėms, kurios, pasak jos, yra labai išradingos, supratingos ir nezyzia, o daugelį ūkiškų darbų pasidaro ne blogiau už vyrus.

Švietimo skyriaus specialistė Vida Nemanienė teigė, kad situacija rajone pastaraisiais metais labai gerėja, vaikų daugėja, steigiamos naujos grupės, ir dar ne visų tėvų poreikiai patenkinami. Šiuo metu ikimokyklinukų grupes lanko 1357 vaikai, laisvų vietų visuose rajono darželiuose yra tik 14, o Šilutės mieste – tik 1.

Šiuo metu skyriui jau pateikti 265 nauji prašymai lankyti vaikų ugdymo įstaigas kitais metais, 54 prašymai – net 2016 metais.
Vaikų skaičius sparčiai didėti pradėjo tada, kai buvo leista steigti mišrias priešmokyklinio ugdymo grupes. Pasak V.Nemanienės, dabar Gardame, Katyčiuose ir Usėnuose nėra ikimokyklinio ugdymo grupių, bet veikia mišrios grupės 3-6 metų vaikams. Specialistė mano, kad nėra tikslinga naujas grupes steigti Gardame ir Katyčiuose, o Usėnuose tokios grupės tikrai reikia, nes vaikų ten yra.

Bet dar vieno darželio, anot V.Nemanienės, rajone nereikia.

Vicemeras A.Gečas sakė, kad šis pokalbis neišvengiamai veda prie projekto „Atsigręžkime į darželius“, nors tokio projekto ir nėra paskelbta. O meras V.Laurinaitis pažadėjo, kad ateityje savivaldybės biudžetas bus peržiūrimas kas ketvirtį, ir bus ieškoma galimybių vaikų darželiuose atlikti bent būtiniausius darbus.

Jau šiemet 3 vaikų darželiai – „Raudonkepuraitė“, „Pušelė“ ir „Žibutė“ – yra įtraukti į renovacijos programą, šiam reikalui jiems bus skirtos šimtatūkstantinės lėšos. Šiemetinis tikslas – ir energetinis Pamario pagrindinės mokyklos projektas.