Grybavimo čempionato laimikis – beveik 100 baravykų!

grybavimas nugaletojaid ruzie„Grybaa – mūsų, kotaa – jūsų“, – su žemaitišku entuziazmu savo šūkį prisistatydama suskandavo komanda „Drūžie“ (linija), o vėliau paaiškėjo, kad ši komanda tikrai buvo geriausia 3-iajame Grybavimo čempionate, kurį surengė Švėkšnos neįgalieji.

Šilutės r. neįgaliųjų draugijos Švėkšnos padalinys, stebinantis ir džiuginantis savo idėjomis ir iniciatyvomis, šiemet į švėkšniškių Štulcų kaimo turizmo sodybą „Gilė“ sukvietė 9 grybautojų komandas. Po dviejų valandų grybavimo paaiškėjo rezultatai: iš viso surinkta 76,3 kg grybų (buvo galima rinkti tik „gerus grybus“ – baravykus, lepšius, raudonviršius). Rasti 94 baravykai.

Visai dienai užteko puikios nuotaikos, linksmų dainų, gardžių vaišių ir smagaus bendravimo.

Dar prieš vidurdienį erdvioje kaimo turizmo sodyboje „Gilė“ Papjaunio kaime kilo laužo dūmai, sukosi šeimininkės, buvo klojami ilgiausi vaišių stalai, skambėjo švėkšniškio Vytauto Raibio dainos ir muzika.

Pasak Švėkšnos neįgaliųjų vadovės Ingritos Riterienės, pirmą kartą galimybė pasivaržyti grybavimo miničempionate buvo 2012 metais – tada dalyvavo tik dvi komandos, kurias į savo sodybą Gedminaičių kaime pakvietė patys Riteriai. Pernai savo svetingos sodybos „Gilė“ vartus grybautojams atvėrė Danutė ir Sigas Štulcai, o šiemet čempionatą jie padeda rengti agrybavimas su grybaisntrą kartą.

Sodybos aikštelė iki vidurdienio prisipildė automobilių, atvykusių ir iš Švėkšnos, ir iš gretimų bei tolimų seniūnijų.

Jungtinė Švėkšnos, Saugų, Šilutės ir Kintų moterų komanda „Smaragdo moterys“, pasipuošusi baltais apsiaustais ir žaliomis kepuraitėmis, ragino visus kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, daugiau judėti, sveikai maitintis.

Raudonomis kepurėmis švietė Neįgaliųjų draugijos Vainuto padalinio komanda „Raudonviršiai“, gelsvais lietpalčiais – Katyčių padalinio komanda „Voveraitės“, pernai čempionate laimėjusi I vietą.

Švėkšnos neįgalieji subūrė dvi komandas: „Makavykų“ ir „Kelmučių“. Pastarieji prisipažino, neketinantys miške vargti: „Sėdim, sėdim mes ant kelmo, grybai patys pas mus mauna“, – savo grybavimo metodiką išdavė „Kelmučiai“.

Švėkšniškių pocizijas sustiprino „Švėkšnos pradedantieji“ – seniūno Alfonso Šepučio vadovaujama seniūnijos kolektyvo komanda.

Vietinių žemaičių komandos „Drūžie“ nariai prisipažino esantys iš aplinkinių Jurkiškės ir Gedminaičių kaimų. Visi gyvena palei vieną „drūžę“ – palei Kvėdarnos – Daukšaičių kelią, todėl komandai davė „aiškų“ pavadinimą.
grybavimas kelmuciai
Dvi „Erelių“ komandas į čempionatą atsiuntė partija Tvarka ir teisingumas. Konkurentams „tvarkiečiai“ priminė: „Bus tvarka, bus ir grybų“!

Čempionato inciatorė I.Riterienė priminė, kad po dviejų valandų grybavimo komisija – Stasys Gečas, Jonas Norkus ir Sigas Štulcas – svers kiekvieno dalyvio laimikį (tik baravykus, raudonviršius, lepšiukus ir šilbaravykius), sumuos bendrą komandos grybų kiekį, skaičiuos, kiek baravykų rado kiekviena komanda, ieškos didžiausio baravyko ir raudonviršio, rinks įspūdingiausią grybą.

O nepailstančios šeimininkės – Stasė Norkienė, Giedra Kaukaitė, Irena Sūdžiuvienė ir Danutė Šarkienė – tuo metu suruoš vaišių stalą: būtinai vaišins grybiene, troškintais grybais su spirgučiais, su lupenomis virtomis bulvėmis ir kastiniu.

Dvi valandos netruko prabėgti, ir komanda „Drūžie“ iš aplinkinių miškų parnešė 24,4 kg grybų, tarp jų – net 58 baravykus. Tai du trečdaliai visų devynių komandų rastų baravykų! Šiai komandai atiteko čempionato nugalėtojų taurė.

Didžiausią raudonviršį rado Virginija Bernotienė – 18 cm aukščio, 25 cm kepurės skersmens grybas svėrė net 1 kg.
Didžiausias baravykas – 19 cm aukščio, 24 cm kepurės skersmens ir 600 g svorio – atsidūrė Aurimo Aleksandravičiaus krepšyje.grybavimas kukurdvelkis

Įspūdingiausius grybus rado Janina Stanišauskienė ir Loreta Būdvytienė – baravykus dvynius, o Valė Jaškienė nustebino net 2,9 kg sveriančiu didžiuoju kukurdvelkiu, kurio galvos apimtis buvo beveik metras – 93 cm!

Apdovanota ir Juzefa Brazienė, sukūrusi originaliausią puokštę su grybais.

Komandos ir išskirtinius grybus radę grybautojai apdovanoti diplomais, suvenyrais, kuriuos parūpino švėkšniškiai verslininkai Jolanta ir Arūnas Paldauskai. Su fotoalbumais apie gamtą atvyko ir Šilutės urėdas Vaidas Bendaravičius. Jis knygas dovanojo kiekvienai komandai, organizatoriams, sodybos šeimininkams.

Šventės pabaigoje grybautojai Štulcų sodyboje pasodino karpuotąjį ąžuoliuką, kuris papildys sodybos šimtametį ąžuolyną ir įsilies į naujai sodinamą ąžuolų alėją. O šeimininkei D.Štulcienei padovanojo dar vieną aplinkos puošmeną – rododenrą.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume.