Patikros – bent kartą per metus
„Antėja“ šeimos gydytoja Alma Astafjeva sako, kad intensyviai sportuojantys turėtų sveikatą pasitikrinti bent kartą per metus, o tie, kurie dalyvauja varžybose, dar dažniau.
„Profesionalius sportininkus prižiūri sporto medikai, jiems skiriamos įvairios periodinės sveikatos patikros. O neprofesionaliai sportuojančių, nors jų krūviai gana dideli, niekas neprižiūri. Ir nesvarbu, kad jie ruošiasi ir dalyvauja maratonuose, triatlono ar kitose jėgos bei ištvermės treniruotėse, varžybose. Todėl jiems reikia savarankiškai reguliariai tikrintis sveikatą“, – aiškina gydytoja.
Ji pataria visada pasitikrinti sveikatą prieš varžybas, mat neretai išvargintam intensyvaus pasiruošimo organizmui trūksta vitaminų ar mineralų. O blogiausia, kad sportininkai dažnai linkę ignoruoti kūno signalus ir toliau siekti norimo rezultato.
A. Astafjeva įspėja atsakingai vartoti vitaminus ir mineralus. „Vartojami polivitaminai kartais gali net pabloginti situaciją. Susiduriame su atvejais, kai dideli aminorūgščių, baltyminių ar vitaminų papildų kiekiai sutrikdo inkstų ar kepenų veiklą“, – sako ji.
Moterims – anemija, vyrams – inkstų sutrikimai
Intensyvus krūvis daro įtaką visam organizmui, o dažniausiai – raumenų, širdies, inkstų, kepenų ir kitų organų veiklai. Todėl svarbu neignoruoti neįprastų pokyčių galvojant, kad taip jaustis po sporto normalu.
Reikėtų stebėti savo pulsą tiek ramybės, tiek treniruotės metu, periodiškai pasimatuoti kraujo spaudimą, atlikti kraujo ir šlapimo tyrimus, paprašyti, kad gydytojas paskirtų ir įvertintų elektrokardiogramą. Galima atlikti ir papildomus instrumentinius tyrimus, kurie paprastai skiriami tada, kai žmogus jaučia kokius nors neįprastus simptomus.
Pacientai į gydytojus dažniausiai kreipiasi dėl to, kad po sporto jaučia nuovargį, mieguistumą, širdies permušimus, mėšlungį, kartais galūnių tinimą ir kt.
„Sportuojančios moterys dažniausiai skundžiasi alpimu, nuovargiu, dažnu pulsu, nerimauja, kad nepasiekia norimų rezultatų, nes neužtenka jėgų. Atlikę tyrimus dažnai randame mažakraujystę arba geležies stoką, kurias pakoregavus ar išgydžius, savijauta greit pagerėja. Sportuojantiems vyrams dažniausiai randame vitaminų ir elektrolitų trūkumą dėl nesubalansuotos mitybos ir pernelyg didelio kofeino vartojimo. O jei pacientas vartoja daug baltyminių papildų, tenka pastebėti ir jo inkstų funkcijos sutrikimų,“ – sako A. Astafjeva.
BNS inf.
Rašyti atsakymą