Gyventojai nežino, kaip atsiimti sukauptas pensijas

senukasVos du gyventojai iš šimto žino, kaip reikės atsiimti privačiuose antrosios pakopos pensijų fonduose sukauptas pensijas, kas jas mokės ir ar tam reikės ko nors papildomai.

Pensijas išmokančios bendrovės sako, kad esama tokių žmonių, kurie jau galėtų naudotis savo papildomomis pensijomis, tačiau nežinodami, kaip tai padaryti, jų neatsiima, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.

Vilnietis režisierius Vaidotas Urbanavičius jau kelerius metus pensiją kaupia ne tik „Sodroje“, bet ir privačiame II-osios pakopos pensijų fonde. Tačiau pripažįsta, kaip ją reikės atsiimti, nė nesusimąstęs.

„Kas bus, kai sulauksiu pensinio amžiaus, visiškai nežinau, nes turbūt atėjus tam laikui pradėsiu domėtis, ką reikia daryti ir kaip tuos pinigus gauti“, – teigė jis.

Devynių bendrovių privačiuose pensijų fonduose lėšas kaupia per milijoną gyventojų. Tačiau draudikų atlikta apklausa parodė, kad vos 2 proc. žmonių težino, kaip šias papildomai sukauptas pensijas reikės atsiimti. Dauguma tiki, kad pavyzdžiui, jei pensiją kaupė banke, bankas ją ir turės mokėti.

Tačiau pensijų fondai teigia, kad jie patys pensijas gyventojams toli gražu ne visada išmoka.

„Jeigu klientas yra sukaupęs iki tam tikros sumos, pavyzdžiui,   vyrai šios dienos sąlygomis – maždaug 26 tūkst. litų, moterys – 38 tūkst. litų, tai jis lėšas galės pasiimti grynais pinigais iš valdymo bendrovės. Jeigu sukaupta suma yra didesnė nei mano paminėti skaičiai, tuomet žmogus turės kreiptis į gyvybės draudimo įmonę“, – aiškino Investicijų ir pensijų fondų asociacijos prezidentas Šarūnas Ruzgys.

Kol kas Lietuvoje didesnes privačiai sukauptas pensijas išmoka tik viena draudimo bendrovė. Sulaukusios pensinio amžiaus į ją privalo kreiptis moterys, sukaupusios daugiau kaip 38 tūkst., o vyrai – daugiau kaip 26 tūkst. litų, nemokamai sudaryti anuiteto sutartį, t.y., kad išmokos jiems būtų mokamos iki gyvenimo pabaigos, bei sutarti, kas mėnesį ar kas ketvirtį pensijos bus mokamos.

Šias papildomas pensijas Lietuvoje jau gauna per pusšimtį gyventojų, tačiau, teigiama, atsiranda vis daugiau tokių, kurie jau galėtų naudotis sukauptais pinigais, tačiau dėl nežinojimo, kur kreiptis ir ką daryti, jų neatsiima.

„Susiduriame su pačiais klientais, kurie jau kreipiasi. Jie pamini, kad mes nežinojome, kad aš jau turiu teisę įsigyti anuitetą, galbūt aš tuo metu dar dirbau ir tuo metu man nepasakė, kad aš jau galėčiau įsigyti anuitetą ir gauti išmokas“, – teigė „ERGO Life Insurance“ Gyvybės draudimo departamento vadovė Audronė Kupliauskienė.

Anot pensijų fondų, anksčiau skaičiuota, kad didesnes pensijas sukaups ir anuitetą įgis kas trečias pensininkas, tačiau dėl sumažintų įmokų iš „Sodros“ į privačias žmonių sąskaitas II-osios pakopos pensijų fonduose prognozės keičiasi.

„Buvo kažkada skaičiuota, jeigu būtų įmokos 5,5 proc., tai per keliasdešimt procentų žmonių būtų pasiekę šią minimalią sumą. Tai šiai dienai, kada yra 1,5–2 proc., tai čia bus sukaupę 3–5 proc kaupiančiųjų“, – skaičiavo Š. Ruzgys.

Draudikų prognozės kiek optimistiškesnės. Anot jų, jau dabar daliai gyventojų pavyksta sukaupti per 50 tūkst. litų, o privačiai pensijas ima kaupti vis jaunesni žmonės, todėl prognozuojama, anuitetas ateityje turėtų būti prieinamas daugiau nei 5 proc. gyventojų.

lrt logo