Gyventojai piktinasi „Šilutės girnų“ kaimynyste

Picture 098Savivaldybėje jau nebe pirmą kartą apsilankė grupė grūdų perdirbimo įmonės AB „Šilutės girnos“ kaimynų – Ramučių gatvėje gyvenančių žmonių. Jie piktinasi šios įmonės skleidžiama tarša, nemaloniais kvapais ir triukšmu.

Problemą išspręsti bandoma jau nebe pirmus metus, ir kuo tai baigsis, paaiškės netrukus – kai įmonė pradės priimti naująjį derlių.

Gamybininkai įpareigoti išgirsti gyventojus

Šį kartą susitikimo iniciatorius buvo savivaldybė, mat administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis į šią situaciją gilinosi jau pernai vasarą. Tuomet dėl smarkaus triukšmo ir „Šilutės girnų“ skleidžiamų dulkių į Savivaldybę kreipėsi grupė gyventojų.
Buvo sudaryta darbo grupė, o „Šilutės girnos“ įpareigotos pateikti planą, kaip ketina mažinti taršą ir triukšmą.

Dar vienas susitikimas su atsakingais įmonės darbuotojais įvyko praėjusį sausį, šie Savivaldybę informavo apie vykdomas reformas.

Praėjusios savaitės pokalbyje dalyvavo „Šilutės girnų“ atstovė Adelė Steponavičiūtė, Klaipėdos apskrities Visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vyr. specialistė Audronė Jurjonienė, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) Šilutės r. agentūrai laikinai vadovaujanti Galina Misevičienė, R.Ambrozaičio pavaduotojas Alvidas Šimelionis, Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus bei Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas.

Taršos rodikliai mažesni – už leidžiamus

„Šilutės girnų“ atstovė A.Steponavičiūtė informavo, jog per metus čia nemažai nuveikta, kad problemų sumažėtų. Daug investuota į naujus įrenginius grūdų džiovyklose: suremontuoti ir patobulinti dulkių nusodinimo įtaisai, triukšmui sulaikyti įrengta speciali dviguba sienelė. Įmonėje sustiprintos ir didžiausio dulkių pralaidumo vietos.

Aplinkosaugininkė G.Misevičienė patvirtino, kad mokslininkai yra įrodę, jog tokia sienelė tikrai atmuša ir sugrąžina atgal ventiliatorių sukeltą triukšmą.

Iki šiol grūdams džiovinti „Šilutės girnos“ naudojo skalūnų alyvą, kuri didindavo oro taršą. Dabar šios alyvos nebeperka, ji keičiama ekologiškesniu kuru: naudojamas dyzelinas, kuris kol kas dar maišomas su alyva, o ateityje prie dyzelino bus pereita visai.

G.Misevičienė pateikė skaičius, iš kurių aišku, kad „Šilutės girnų“ skleidžiama tarša neviršija šiai įmonei leistinų normų. Štai, pavyzdžiui, 2009 metais „Šilutės girnos“ į orą išmetė 5 tonas teršalų, o 2010 ir 2011 m. – tik po 2 tonas.

Be to, 2011-aisiais įmonė atnaujino integruotos taršos leidimą, kurį išduoda KRAA departamento vadovai Aplinkos ministerijos įsakymu. Šis leidimas jai leidžia išmesti net 34 tonas teršalų. 18 tonų iš jų gali būti organinės dulkės – smulkios dalelės, kylančios grūdų džiovinimo metu. Būtent jos labiausiai ir piktina greta įmonės gyvenančius žmones. Tačiau pernai įmonė išmetė tik 1 toną šių dulkių.

Taigi taršos rodikliai yra gerokai mažesni, nei leidžiama.

„Iš aplinkosauginės pusės situacija nėra bloga ir ji žymiai gerėja“, – konstatavo G.Misevičienė ir R.Ambrozaitis.

Be to, pernai, pasak R.Ambrozaičio, buvo nustatyta ir kai kurių darbuotojų neatsakingumo atvejų, kurie šiemet, tikimasi, nebepasikartos.

Lauks darbų pradžios

Tačiau gyventojų šie skaičiai ir specialistų paaiškinimai, regis, ir vėl neįtikino.

Po ilgų diskusijų susirinkusieji pritarė administracijos direktoriaus pavaduotojo A.Šimelionio pasiūlymui laukti įmonės sezoninių darbų pradžios. Tik priėmus naująjį derlių ir pradėjus jį apdoroti, bus aišku, ar situacija tikrai pagerėjo. Jei ne, gyventojams pasiūlyta ir vėl rašyti skundus Savivaldybei, Aplinkos apsaugos agentūrai bei Visuomenės sveikatos centrui. Mat kviesti komisijas ir tirti situaciją naudojant brangią aparatūrą, galima tik turint rašytinį gyventojų skundą.

„Žmonių likimo valiai nepaliksime, Savivaldybei rūpi jų sveikata“, – reziumavo R.Ambrozaitis.